Pénzcentrum • 2024. július 3. 09:43
Görögország, ellentétben a világ többi részével, ahol a rövidebb munkahetek bevezetése terítéken van, a gazdasági fejlődés és a munkaerőhiány kezelése érdekében hatnapos munkahetet vezet be. Különösen az éjjel-nappal szolgáltatást nyújtó magánvállalkozásokat érinti, és 40%-os túlóradíjat kínál az alkalmazottaknak - közölte a Növekedés.
Görögország a "növekedés-orientált" hatnapos munkahét bevezetésével új irányt vesz, amelyet a kormány a népesség csökkenése, a szakképzett munkaerő hiánya és a gazdasági fejlődés elősegítése érdekében tart szükségesnek. Ez az intézkedés ellentétben áll a világ más részein megfigyelhető tendenciával, ahol sok vállalat éppen a munkahét rövidítésén gondolkodik.
A Guardian beszámolója szerint Görögország, amely korábban súlyos pénzügyi válsággal küzdött, most egy unortodox lépést tett a termelékenység növelése érdekében: 48 órás munkahetet vezetett be. A szakszervezetek ezt az intézkedést kritikusan fogadták, "barbárnak" nevezve azt.
Akis Sotiropoulos, az Adedy köztisztviselői szakszervezet végrehajtó bizottságának egyik tagja szerint ez az intézkedés értelmetlen, különösen annak fényében, hogy más országokban éppen a munkahét rövidítése felé mozdulnak el.
A miniszterelnök és kormánya szerint azonban ez a lépés elengedhetetlen volt Görögország demográfiai és gazdasági kihívásainak kezelése érdekében. Kiriákosz Micotákis miniszterelnök "időzített bombának" nevezte az előrevetített demográfiai változásokat, hivatkozva arra is, hogy mintegy 500 000 fiatal és képzett görög hagyta el az országot az adósságválság kezdete óta.
Az új rendszer elsősorban az éjjel-nappal nyitva tartó magánvállalkozásokra vonatkozik. Lehetőséget biztosít arra, hogy dolgozók hetente egy plusz napot dolgozzanak extra díjazásért; ez lehet napi plusz két óra vagy egy teljes nyolcórás műszak 40%-os bérkiegészítéssel.
Micotákisz miniszterelnök szerint ez a törvény mind munkavállalóbarát, mind növekedés-orientált és összeegyeztetheti Görögországot Európa többi részével. Azonban sokan aggódnak amiatt, hogy ez végül is aláásná az ötnapos munkahetet és korlátozná a dolgozók jogait.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Ellenfelek szerint ez csak tovább erősíti azt az ideológiát, amely nagyobb profitot akar termelni a tőke számára rovására annak, hogy jobb munkakörülményekkel javuljon az alkalmazottak életminősége és csökkenjen a munkaidő.
Az Eurostat jelentése szerint jelenleg is Görögországban dolgoznak hetente átlagosan legtöbb órát Európán belül (41 óra), miközben viszonylag alacsony bért kapnak. A baloldali ellenzék gyakran emeli ki ezt mint „bolgár fizetéseket brit árakkal” rendelkező ország problémáját.
A nyugdíjasok között is aggodalom uralkodik; sokan úgy vélik, hogy ez az intézkedés nem oldja meg alapvetően a munkaerőhiány problémáját és igazságtalanul sújtja a fiatalabb generációnkat is.