Pénzcentrum • 2024. június 25. 09:45
A 2023-as bértárgyalások lezárultak, amelyek során a szakszervezetek és munkáltatói érdekképviseletek visszajelzései alapján jelentős eltérések mutatkoztak a béremelések mértékében, az alapbér növekedésétől kezdve a különféle juttatásokig terjedően. Miközben az ágazati sajátosságok és a tavalyi reálbércsökkenés kompenzálásának kérdése is fontos szerepet kapott. Mint kiderült, szerencsésnek érezheti magát, aki 15 százalék feletti béremelést kapott az utóbbi egy évben.
Az idei bértárgyalások lezárultak, amint azt a szakszervezetek és munkáltatói érdekképviseletek egyaránt megerősítették a 24.hu érdeklődésére. A béremelések terén változatos képet láthatunk, amelyet tovább bonyolít, hogy nem minden esetben az alapbér növekedett. Az ágazati különbségeket követően megvizsgálták, sikerült-e pótolni a tavalyi reálbércsökkenést.
A Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ) elnöke, Zlati Róbert által közölt adatok szerint jelentős eltérések figyelhetők meg az idei béremeléseknél. A Vasas Szakszervezeti Szövetség működési területén például a béremelések 5 és 19 százalék között mozogtak, átlagosan 10 százalék körüli emelést jelentve, ami gyakran nem az alapbért érintette. A vegyiparban 6 és 16 százalék közötti emeléseket jegyeztek fel, míg az élelmiszeriparban az év közbeni béremelés volt előnyben. Itt egyes multicégeknél 8 százalékos emelés mellett egyszeri juttatásról is döntöttek. A nyomdaiparban a legmagasabb bérnövekedés 14,5 százalék volt.
A helyi ipari és városgazdálkodási területeken akár 25 százalékos emeléseket is elértek, bár ezek nagyon alacsony bázisról indultak. A teherfuvarozás terén a járműgyártás és -értékesítés ágazatában általánosan 12 százalék körüli emelésekről számoltak be. A BKV esetében a fővárossal kötött megállapodás eredményeként 13,5 százalékos béremelés történt. Miskolcon pedig a városi tömegközlekedés dolgozóinak március 1-jétől 18 százalékos bérfejlesztést sikerült elérniük.
A kereskedelemben sehol sem írtak alá 12 százalék alatti emelést, míg a távközlés területén helyenként nem történt béremelés. A honvédségi cégeknél pedig 12 és 15 százalék közötti emelésekről állapodtak meg. A vasúti ágazat kiemelt figyelmet kapott egy legalább 70 ezer forintos vagy annál magasabb, összesen 17 százalékos béremelés révén.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Az MGYOSZ alelnöke, Rolek Ferenc szerint a tavaly decemberben előrehozott minimálbér-emelés jelentős hatást gyakorolt a bérek alakulására. Az Ipartestületek Országos Szövetségénél (IPOSZ) Németh László elmondása szerint vállalkozásaiknál általánosságban 10–15 százalékos emeléseket hajtottak végre. Az építőipar területén tapasztalt helyzetet illetően Németh László arra utalt, hogy bár néhány jó képességű munkavállaló visszatért Németországból, ez nem enyhítette jelentősen a munkaerőhiány problémáját.
A Vasas Szakszervezeti Szövetség alelnökétől, László Zoltántól megtudva: sok esetben már május végén újratárgyalásra került sor néhány cég esetében annak érdekében, hogy megfeleljenek a munkaerőpiaci igényeknek és megtartsák dolgozóikat. Ezen tárgyalások során további emeléseket sikerült elérniük.