Ők lehetnek a munkaerőhiány nagy nyertesei 2024-ben: nem is sejtik, de most nyeregben vannak

Pénzcentrum2024. június 4. 21:03

A fejlett gazdaságokban utóbbi évtizedekben kibontakozó trendek következtében egyre több figyelem fordul az idősebb korosztályok foglalkoztatása felé. Az idősödő társadalom problémája, az egyre erősödő munkaerőhiány, a születéskor várható élettartam, illetve a munkaerőpiacról való kilépést követő várható évek számának növekedése, a társadalmi jövedelmi egyenlőtlenségek fokozódása, különös tekintettel az időskori szegénységre – mind előtérbe helyezik az idősebbeket (54 év felettieket) mint potenciális munkaerőt - írja az Oeconomus

Globálisan vizsgálva a trendeket, megállapítható, hogy a foglalkoztatási ráta az életkor előrehaladtával minden OECD-országban csökken, gyakran meredeken: az 55-59 évesek esetében az OECD-országok átlagában a foglalkoztatási ráta 2022-ben 74,6% volt, a 60-64 éves korcsoportban 53,8%, a 65-69 éveseknél pedig 24,7%.

Magyarországon az 55-59 éves korosztály foglalkoztatási rátája a vizsgált országokon belül magasnak számít, az 55-59 éves korosztály 80%-a dolgozott 2022-ben. Továbbá a 60-64 évesek foglalkoztatási rátája 51,1%, míg a 65-69 éveseké 12,8% volt idehaza 2022-ben. E trendeket mutatja be a következő infografika:

Loading...

A nyugdíjazás előtti években számost dilemmával szembesülhet az ember, melyek többsége anyagi természetű. Az egyik nagy kérdés, hogy bizonyos életkor felett érdemes-e megtartani a biztos munkahelyet és kivárni nyugdíjazást akkor is, ha valaki nem elégedett a fizetésével, vagy más miatt váltana szívesen. Megéri magasabb fizetés reményében váltani? Mennyit fog ez számítani a nyugdíjszámításnál? Megéri kitartani és azt a pár évet inkább kihúzni a biztos munkahelyen? Megéri egyáltalán a cégeknek seniorokat alkalmazni? Milyen esélyei vannak a munkaerőpiacon az idősödő korosztálynak? A Pénzcentrumnak ezekről a kérdésekről szakértők nyilatkoztak. Cikkünk a témában itt olvasható:

Címkék:
nyugdij, foglalkoztatás, életkor, idős, oecd, foglalkoztatottság, globális, idősek, időskor, oecd országok,