Szopkó Zsófia • 2024. április 24. 10:02
Januárról márciusra csökkent a külföldi munkavállalók száma Ausztriában. A téli és nyári szezonok közötti átmenetben azonban jelentősebb munkaerőcsökkenési tendencia figyelhető meg. Az idei évi adatok alapján a kint dolgozók között a magyarok most is előkelő helyet foglalnak el a listában, a németek után tőlünk mentek a legtöbben az osztrákokhoz dolgozni, még lakosságarányosan is a dobogóra került az országunk. Az Österreichische Sozialversicherung oldalára felkerülő adatokat elemeztük.
A Pénzcentrum figyelemmel kíséri az osztrák statisztikai és a munkaügyi hivatal oldal által közölt statisztikákat, azt illetően, hogy mennyi külföldi munkavállaló dolgozik Ausztriában és mely szektorokban mutatkozik hiány vagy éppen telítettség. Az elemzésünk során megnéztük az idei év január-február-március időszak adatait, különös tekintettel a magyar munkavállalókra.
Már több cikkünkben foglalkoztunk azzal, hogy magyar állampolgárok igen nagy számban döntenek úgy, hogy a szomszédban próbálnak szerencsét. Azonban ez nagy lemondásokkal jár együtt, ami legfőképpen a családi kapcsolatokat teheti próbára, a honvágy és a szeretteink hiánya nem könnyíti meg a kinti munkavállalást.
De az is teljesen érthető, hogy többen a jobb anyagi helyzet és jövő reményében kitartanak az igen forgalmas és megterhelő idényszezonokban. A téli szezon mellett a nyári szezon igen hívogató több ország állampolgárának is az osztrákoknál, azonban jellemzően az átmeneti időszakokban, - mint a február vége, március vagy az április- akadnak szektorok, melyekben erősebb munkaerőhiány mutatkozik. A következő táblázatban az osztrák Stellenmonitor oldalán elérhető legfrissebb adatokból készítettünk egy összeállítást.
A fenti ábrán tehát az ágazatokban kialakuló munkaerőhiányokat láthatjuk, az utolsó oszlopban pedig a 2 hónap közötti százalékos eltérést. Az látható, hogy januárról-februárra mindenhol még inkább megnő a hiány, de legjelentősebb növekedést a bányászat, nyersanyagok, üveg, kerámia, kő (25%), a mezőgazdaság, kertészet, erdőgazdálkodás, környezetvédelem (17,27%), az idegenforgalom, vendéglátás, szabadidő (15,74%) és a takarítás, háztartásvezetés, félig képzett és szakképzetlen szakmák (11,7%) területein láthatjuk.
Több cikkünk is megjelent már, hogy vendéglátóhelyek, hotelek magyar munkavállalók jelentkezését várják ilyen kisegítő, takarító, szobalány pozíciókba. Ez is jól mutatja, hogy nagyon készülnek már a nyári szezonra és igyekeznek minél jobb ajánlatokkal csábítani a munkavállalókat, hogy teljes alkalmazotti létszámmal induljon a turista időszak.
Külföldi munkavállalói statisztikák
Nem csak a magyarok számára vonzó célpont Ausztria, több környező ország állampolgára dönt úgy, hogy bevállalja az igen húzós nyári hajtást. Összességében a külföldi munkavállalók száma csökkent januárról februárra (ahogy az első ábrán az látszik), de ha országok szintjén vizsgálódunk ez a tendencia pont ellentétes és nagy részben néhol egészen apró, de pozitív növekedés figyelhető meg.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A következő oszlopdiagramon kigyűjtöttük azokat az országokat, ahol a legmagasabb arányban mutatkozott ideiglenes kivándorlás az elmúlt 3 hónapban.
Jól látható, hogy hazánk igen előkelő helyet foglal el a listában, a németek után a magyaroktól mentek ki a legtöbben dolgozni az osztrákokhoz január óta. Az ábráról az is látszik, hogy januárról márciusra jellemzően növekvő tendencia figyelhető meg az összes ország esetén. Németország dominanciája nem meglepő, a meglévő anyanyelvi szintű nyelvtudás és az ország lakosság számának ismeretében.
Azért, hogy pontosabb képet kapjunk a valódi arányokról megnéztük a 100 ezer feletti kivándorlási adatokkal rendelkező országok lakosságarányos értékeit is. Így már jóval árnyaltabb és valósabb kép mutatkozik meg. A fenti harmadik ábrán az oszlopok az adott ország frissen elérhető lakosságszámát mutatják, míg a vonal az ebből és az előző ábrából számolt arány értékét mutatja.
Lakosságarányosan Bosznia-Hercegovina áll az első helyen, a teljes népességszámának közel 5%-a választotta 2024 első 3 hónapjában a osztrák munkaerőpiaci lehetőségeket, de a horvát és magyar értékek is igen magasak. Előbbi esetén ez az érték 4,5, míg hazánk esetén 3,91% állampolgár döntött Ausztria mellett. Jól látható, hogy ilyen perspektívából vizsgálva Németország is az utolsók között szerepel 0,45%-kal.