Pénzcentrum • 2024. március 28. 11:44
Több ezer dollárt fizettek nem hivatalos toborzó cégeknek a Fülöp-szigetekről érkező vendégmunkások Lengyelországban, ahol csalódások és jogi problémák várták őket - jelentette az Al Jazeera. Egy jobb, európai élet reményében utaznak ide, hogy itt szembesüljenek a hamis ígéretekkel. .
Több ezer dollárt fizetnek a Fülöp-szigetekről érkező munkavállalók nem hivatalos toborzó cégeknek, remélve, akik egy jobb élet reményében érkeznek Lengyelországba. Gyakrantalálják azonban magukat törvénytelen körülmények között. Egy vendégmunkás például, aki egy csirkegyárban dolgozott Mlawában, egy rendőri razziát követően szembesült azzal, hogy illegálisan tartózkodik az országban. Azt hitte, hogy munkavállalási engedélyt kapott az ügynökségétől, végül kitoloncolásra került sor.
A Fülöp-szigetekről érkező munkavállalók gyakran hamis ígéretek alapján döntenek az utazás mellett. Azt remélik, hogy stabil jövedelemhez és akár állandó tartózkodási engedélyhez vagy állampolgársághoz is juthatnak Lengyelországban. Két másik munkás a lap szerint több mint 11 000 dollárt fizetett egy ügynökségnek, abban a hitben, hogy teljes munkaidős gyári munkát kapnak Varsó közelében. Később azonban kiderült számukra, hogy egy alvállalkozó alkalmazza őket, változó munkaidőben. Azt is elmondták, hogy nem tudták, mielőtt Lengyelországba jöttek volna, hogy legalább 5 évig itt kell élniük, és lengyel nyelvvizsgál kell tenniük ahhoz, hogy állandó tartózkodásra legyenek jogosultak.
A Fülöp-szigeteki munkavállalók gyakran rossz körülmények között élnek Lengyelországban - írja a lap. Az oda érkező vendégmunkások gyakran túlzottan magas megélhetési költségekkel és alacsony bérekkel szembesülnek. Néhányan közülük olyan lakásokban élnek, amelyeket több emberrel osztanak meg, és a higiénia is kifogásolható. Az ENSZ Nemzetközi Migrációs Szervezetének (IOM) jelentése szerint növekszik a Fülöp-szigeteki munkavállalók száma Lengyelországban, viszont gyakran kihasználják őket és rossz körülmények között kell dolgozniuk. Az Al Jazeera által megkérdezett munkavállalók mind sajnálatos helyzetükről számoltak be.
A Fülöp-szigeteki kormány figyelmezteti állampolgárait a lengyelországi munkalehetőségeket kínáló gyanús toborzókról. Ezek a toborzási folyamatok gyakran figyelmen kívül hagyják a hivatalos előírásokat és nem biztosítanak kellő védelmet a külföldön dolgozni vágyóknak. Az egyik megszólaltatott munkás esete rávilágít arra is, hogy az emberkereskedelem áldozataiként kezeltek nem mindig kapnak megfelelő segítséget hazautazásukhoz. Bár végül hazajutott a Fülöp-szigetekre az IOM segítségével, rossz tapasztalatai mély nyomot hagytak benne.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A helyzet súlyosságát jelzi, hogy a varsói Fülöp-szigeteki nagykövetség és a migránsmunkavállalókért felelős minisztérium nem reagált az Al Jazeera megkeresésére. Ez azt sugallja, hogy még mindig sok a tennivaló annak érdekében, hogy megfelelő védelmet biztosítsanak ezeknek a munkavállalóknak külföldön.