Tömegével keresnek mosogatókat ezek a magyar éttermek: nettó 400 ezret is fizetnek, nem várnak sokat

Szopkó Zsófia2024. március 11. 13:03

A konyhai kisegítő munkák az éttermek, szállodák, kórházak, iskolák és egyéb vendéglátóipari egységek alapvető részét képezik. A konyhai kisegítő munkákhoz a rutinos és gyakorlatias munkamorálon kívül más konkrét végzettség nem szükséges, és havonta akár nettó 250 000 és 300 000 forint között lehet vele keresni. De ha valakinek szerencséje van egy-egy elitebbnek számító hotelben vagy étteremben, ez akár 400 ezer forint is lehet. 

A konyhai kisegítő munkák az éttermek, szállodák, kórházak, iskolák és egyéb vendéglátóipari egységek alapvető részét képezik. Ezek a munkák a konyhák hatékony működését támogatják, és hozzájárulnak az ételek előkészítéséhez és felszolgálásához. A konyhai kisegítők fontos szerepet töltenek be a vendéglátóiparban, hiszen segítenek fenntartani a konyhák tisztaságát, az élelmiszerek előkészítését, valamint az ételkészítés és tálalás során felmerülő egyéb feladatokat is ellátják.

Ezek a munkák gyakran igényelnek gyors reakcióképességet, jó szervezőkészséget és csapatmunkára való képességet. Ezek a pozíciók széles körben elterjedtek és változatosak lehetnek, attól függően, hogy milyen típusú vendéglátóipari egységben kell ellátni.  Az alábbiakban részletesebben is áttekintjük ezeket a munkákat és azt, hogy milyen, jelenleg meghirdetett állások vannak ezekben a munkakörökben. A konyhai kisegítő állás nagyon sok apró folyamatot fed le, a mosogatáson túl a konyha általános tisztán tartása és egyéb hirtelen a főzés során felmerülő kisebb feladatok ellátást is jelenti. Úgy mint a

  • nagy konyhai berendezések és eszközök mosogatása
  • konyhai gépek tisztán tartása
  • egyéb előkészítési feladatok elvégzése
  • ételhulladék gyűjtése és kiürítése
  • beérkező eszközök, edények, poharak elmosása professzionális mosogatógépekkel
  • konyha és adott terület tisztán tartása
  • mosogató és előkészítő egységek tisztán tartása
  • fehér vagy fekete mosogatás.

Az elvárások között kevésbé szerepelnek valóban valamilyen intézményben megszerezhető intézménysült tőkék. Jellemzően inkább 

  • az önálló munkavégzés,
  • a hasonló konyhai tapasztalat,
  • a pontosság, megbízhatóság,
  • az ápolt, tiszta megjelenés

amiket a hirdetésekben megfogalmaznak. A juttatásokat tekintve nagyon sokszínű a paletta, a vidéki éttermek esetenként munkába járás támogatást adnak a béren felül, de nagyon mást nem kínál egy munkaadó sem. A következő táblázatban összegyűjtöttünk néhány a napokban felkerülő álláshirdetést, feltüntettük a települést és a bérezést. 

Loading...

Azt lehet látni, hogy igen különbözőek a fizetések, viszont azt is látszik, hogy nincsen különbség a vidéki és fővárosi vendéglátóhelyek bérezései között. A hirdetések között olyan is akad, ahol nem kell teljes munkaidőben dolgozni, csak a délelőtti- délutáni órákban. Ilyen például a JUDU Kft., ahol a legkevesebb nettó 140 ezer forintos havibért adják, de a munkaidő 11-15 óráig tart hétfőtől péntekig. 

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

A másik véglettre is láthatunk példát, a szentendrei Skanzenban található étteremben akár nettó 350 és 400 ezer forint között is kereshetünk. A bérezés alapvetően nagyban függ az étterem forgalmától. De alapvetően bármilyen végzettség nélkül normális munkaidőben átlagosan havonta nettó 250 ezer és 300 ezer forint között mozognak a megkereshető bérek a szektorban. 

Hogyan viszonyul ez a bér a szektor átlagbéréhez?

A fentiek alapján tehát nagyjából nettó 250 000 és 300 000 forint alakulnak az átlagfizetések a mosogatók, konyhai kisegítők esetén, ami a KSH 2023 novemberi átlagos bérekhez viszonyítva valamivel alacsonyabb. A teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 621 200 forint volt, tehát nagyjából 413 ezer forint nettó. 

Ha csak a vendéglátás szektorhoz viszonyítjuk ezt az átlagos bért, akkor látható, hogy pont beleesik abba a tartományba, amelyben a szektor fizetései mozognak. Ugyanis a 2023 novemberi vendéglátósszektor bruttó havi átlagos bér 387 400 forint volt, tehát nettó 257 621 forint körül mozgott. Ezek alapján elmondható, hogy a konyhai kisegítő és mosogató álláshirdetésekben megajánlott bérek alapján meghatározott intervallum átlagosnak és reálisnak mondhatóak a munkaerőpiacon. 

Címkék:
hrcentrum, étterem, hotel, munka, konyha, fizetések, mosogatás, fekete munka,