Népszava • 2024. január 23. 08:52
Az EU 2026-tól gyorsítaná a nemek közti bérkülönbségek felszámolását, de Magyarország nagyon mélyről indul - írja a Népszava. "A magyar kormánynak általában nem tartozik az ambíciói közé, hogy csökkentse a nemi egyenlőtlenségeket a munkaerőpiacon" – mondta el Fodor Éva szociológus, a CEU gender studies tanszékének tanára annak kapcsán, hogy miként várja a kabinet azt a tervek szerint 2026-ban bevezetni tervezett uniós irányelvet, amely a nemek közti bérkülönbségek felszámolását célozza.
A bevezetendő előírás szerint az egyenlő értékű munka esetén a nők és férfiak közti bérkülönbség nem haladhatja meg az 5 százalékot. Magyarországon az eltérés jelenleg 17,3 százalék. Ha életbe lép a változás, a munkáltatóknak több kötelezettségük is lesz majd: közzé kell tenniük például olyan részletes kimutatásokat, amelyek átláthatóvá teszik a munkavállalók bérét, az álláshirdetéseket pedig nemi szempontból semlegesen kell megfogalmazni - írja a lap.
Amennyiben kiderül, hogy túl nagy a bérkülönbség, akkor a munkáltatónak ezt hat hónapon belül meg kell szüntetnie. Ha ez nem sikerül, akkor – akár a szakszervezet bevonásával – bérértékelést kell végezniük, és ha ez sem vezet eredményre, akkor akár bírság is kiszabható a munkáltatóra. Magyarországon a munkaügyi hatóság és az alapvető jogok biztosa lehetnek majd a felügyelő szervek, de ez még nem hivatalos. A Nemzetgazdasági Minisztérium csak annyit közölt a lap kérdésére: az EU 2024 januárjában állítja fel az irányelvet értelmező munkacsoportot.
A nők bérhátránya bruttó órabérben számítva átlagosan 12,7 százalék a 2021-es adatok szerint az EU-ban. Magyarországon ugyanez a lemaradás 17,3 százalék, ami a negyedik legmagasabb az Európai Unió országai közt.
Fodor Éva úgy látja, sokkal kevesebb a munkahelyi rugalmasságot célzó, a fizetett munka és magánélet egyensúlyát célzó intézkedés Magyarországon, mint az EU más országaiban. Továbbá 2021 óta nem létezik Egyenlő Bánásmód Hatóság, amelynek egyik feladata épp az volt, hogy elbírálja, diszkrimináció történt-e, ha valaki panasszal fordult hozzájuk. Jogköreit az Alapvető Jogok Biztosának hivatalába olvasztották. A szakértő azt is hozzátette: noha a közszférában túlnyomórészt nők dolgoznak, a nemi diszkrimináció felszámolására inkább a multik törekednek.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Ennek oka, hogy multiknak van egy többnyire nyugati országokban lévő anyacége, ahol ezek fontos, elfogadott alapértékek. Mindezt pedig átültetik a leányvállalatok szervezeti kultúrájába. Nem csak a bérdiszkrimináció tekintetében, de az átláthatóságban is jobbak, mint a közszféra. Épp ezért az irányelv szempontjából rengeteg múlik majd a szakszervezeteken, nőjogi és egyéb civil szervezeteken, hogy a munkavállalók a valós adatokat ismerhessék meg, és hatékonyan tudjanak fellépni a jogsértésekkel szemben
- fejtette ki Fodor Éva.