Pénzcentrum • 2023. november 16. 16:03
Megszületett a megállapodás a minimálbér és a garantált bérminimum emeléséről, ami alapján már decembertől előbbi 15, míg utóbbi juttatás 10 százalékkal emelkedik. Ez számszerűen azt jelenti, hogy a minimálbér 266 800 forintra, a garantált bérminimum 326 000 forintra nő. Ez nem csak azoknak jó hír, akiknek a fizetése a minimálbérhez igazodik, vagy akik az emelés nyomás magasabb fizetést tudnak kiharcolni maguknak az év végi bértárgyalásokon. Számos juttatás van, melyet a törvény a minimálbér hatályos összegéhez köt, ezek is emelkednek a jövő évtől. Mutatjuk, mely juttatások esetében lehet magasabb összegekre számítani 2024-ben.
A friss megállapodás szerint 2023. decembertől a minimálbér 15 százalékkal 266 800 forintra, a garantált bérminimum pedig 10 százalékkal 326 000 forintra növekedhet, közölte a Pénzcentrummal a Gazdaságfejlesztési Minisztérum. Nagy Márton miniszter az ülésen azt ígérte, hogy a kormány mielőbb megtárgyalja a javaslatokat és megalkotja a szükséges jogszabályokat. Tehát a megállapodás megszületett, a hivatalos rendeletre még várni kell. Az alapján azonban, amit eddig közöltek, arra lehet számítani, hogy már decembertől számos olyan juttatás is emelkedhet, melynek összege a minimálbérhez van kötve. Frissítés: az időközben kiadásra került államkincstári tájékoztató szerint bár a minimálbér decembertől emelkedik, számos ehhez kötött juttatás csak januártól a februári kifizetéssel.
Ahogy azt Gazsi Attila, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének elnökhelyettese korábban elmondta lapunknak: a minimálbér-emelés jelentősége nem azért nagy, mert annyian keresnének teljes állásban ilyen alacsony bért. Úgy fogalmazott:"a minimálbér az csak egy tájékoztató jellegű bér, aminél kevesebbet nem lehet fizetni. A munkáltatóknak a piaci környezetet megvizsgálva kell döntsenek arról, hogy milyen bért fizetnek az alkalmazottaknak. Abban a pillanatban, ahogy munkaerőproblémáik adódnak, nem kell megvárni a minimálbér emelését, azonnal lépni fognak, és többet fizetnek."
A minimálbér lényegében csak a depressziós övezetekben és leginkább a mikro- és kisvállalkozásoknál előforduló, tehát ez abszolút nem jellemző munkabér
- mondta a szakértő.
A minimálbér-emelés azonban fontos tárgyalási alapot jelenthet a magyar dolgozóknak, és nem pusztán a legalacsonyabb keresetűeknek, hiszen a minimálbér feletti bérsávok is ezáltal közelednek a minimum szinthez. Ez fontos bértárgyalási alap lehet, pláne így, hogy a megállapodás szerint már decemberben jön az emelés, így az év végi, vagy a jövő év eleji fizetésemelési igények benyújtásakor már erre lehet építeni.
Ezen túlmenően is van jelentősége a minimálbér emelésének, hiszen olyan fontos juttatások emelkednek ezáltal, mint pédául a táppénz, a GYED és a nagyszülői GYED, diplomás GYED felső határa, a bizonyos betegségekben szenvedők adókedvezménye, a gyermekek otthongondozási díja (GYOD), az álláskeresési járadék legmagasabb összege, illetve a megváltozott munkaképességű dolgozók utáni járulékfizetés-elengedés felső határa.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Az új megállapodás szerint 2024. januártól februári kifizetéssel
- a gyermekgondozási díj (GYED), illetve a nagyszülői GYED maximális összege 373 520 forintra emelkedik (a mindenkori minimálbér kétszeresének a 70 százaléka),
- a diplomás gyed összege alapképzés esetén 186 760 forintra (a minimálbér 70 százaléka), mesterképzés esetén pedig 228 200 forintra (a garantált bérminimum 70 százaléka) nő,
- a táppénz napi összege legfeljebb 17 787 forintra emelkedik (a minimálbér kétszeresének 30-ad része)
- az adóalapkedvezmény mértéke, melyre a súlyos fogyatékosságnak minősülő betegségekkel élők jogosultak, 13 300 forintra nő havi szinten (a minimálbér egyharmadának 15 százaléka száz forintra kerekítve),
- a gyermekek otthongondozási díja (GYOD) havi 266 800 forintra emelkedik (ennek összege 2022-től megegyezik a minimálbér 100 százalékával),
- az álláskeresési járadék összege legfeljebb napi 8 893 forint lehet (a folyósítás teljes időtartama alatt a járadékalap 60 százaléka, amely nem lehet magasabb a jogosultság kezdő napján hatályos minimálbér napi összegénél).
2011-ben hozták a CXCI. törvényt is, mely előírja a megváltozott munkaképességű személyek ellátásairól és egyes törvények módosításáról szóló rendelkezéseket. Ebben határozták meg mint fizetési kötelezettséget a cégek számára a rehabilitációs hozzájárulást, mely azt a célt szolgálta, hogy a nagyobb alkalmazotti létszámmal (25 fő felett) rendelkező vállalkozásokat ösztönözze a megváltozott munkaképességű munkavállalók foglalkoztatására. Bár ez nem juttatás, ennek mértéke is a minimálbértől függ, ennek kilencszerese, vagyis 2 401 200 forint lesz.
Továbbá 2019-től érvényes a bővített járulékkedvezmény-rendszer is, mely arra ösztönzi a munkáltatókat, hogy megváltozott munkaképességűeket foglalkoztasson. Ezért ilyen munkaviszony esetén a járulékot a minimálbér kétszereséig (2023 decemberétől 533 600 forintig) elengedi az állam.