Pénzcentrum • 2023. október 27. 19:02
Lassan mindenhol kezdődik a fűtésszezon, jön a karácsony, ebben az időszakban a lakástüzek száma megnő hazánkban. Tavaly a lakásban keletkező tűzesetek csaknem 15%-a a fűtés meghibásodásából eredt. Hazánkban a hivatalos adatok alapján tavaly nagyjából 10 000 tűzoltó volt, ami nem olyan rossz szám az EU országaihoz viszonyítva, de semmikép nem elég. Pesten toborozzák a tűzoltókat havi bruttó 395 000 forintért, az elvárások között a "C"-s jogosítvány és középfokú végzettség elegendő.
Most a fűtésszezon elején, a karácsony közeledtével növekszik a lakásokban történő tűzesetek száma az országban. A tavalyi évben 7414 lakástűz bejelentés érkezett a BM Katasztrófavédelmi Főhatóság adatai szerint, ami a 2021-es évhez képest 226-tal több, illetve 2018-tól nézve minden évben egyre több ilyen esettel találkoznak a tűzoltók. Az esetek 15%-ában a tűz a fűtésrendszer meghibásodásából, míg kimagasló 24% az elektromos meghibásodásból ered. Ezen értékek is bizonyítják, hogy tűzoltókra igen nagy szükség lenne, ám a helyzet sajnos az, hogy a tűzoltó állomány nem megfelelő nagyságú.
Tűzoltó álláshirdetés
A Pénzcentrum megvizsgálta a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság (FKI) oldalán található álláshirdetések között fellelhető tűzoltó állásokat, hogy milyen juttatásokat és mennyi bért vihet haza havonta egy tűzoltó.
A tűzoltók toborzására felhívó hirdetés kiemelten szerepel a FKI oldalán, egy videóval és a munkaköri leírással. Na de mit várnak a jelentkezőktől? Az oldalon az elvárások között hat kritérium szerepel, melyből három nevezhető hivatalos elvárásnak, úgy, mint a legalább középfokú iskolai végzettség, „C” kategóriás jogosítvány és az is meg van adva, hogy milyen korosztályban várják a jelentkezőket. A megadott intervallum a 18. életévüket betöltők és az 55 éves vagy annál fiatalabbak között található. Ezek mellet szerepel három olyan elvárás is, ami kevésbé nevezhető általánosnak, inkább hozzáállás és jellembeli kritériumokat adtak még meg, úgy mint
- bátorságot – hogy oda menj, ahonnan más menekül,
- erőt – hogy segíts a gyengén, a bajbajutotton,
- elszánt tettrekészséget, önzetlen tenni akarást.
A juttatások és bér terén is nagyon sokszínű listát állítottak fel, szerepelnek ugyan formális szempontok, de sok olyan is, ami inkább tekinthető informálisnak. A formális juttatások:
- ingyenes egészségügyi ellátás,
- ingyenes sportolási lehetőség,
- 24/48 órás munkarendet (24 óra szolgálat után 2 nap szabad),
- kezdő havi bruttó bér: 395 178 Ft, ehhez tartozik éjszakai pótlék és nyelvpótlék,
- éves cafeteria: bruttó 200 000 Ft,
- vidékről bejárok esetén munkába járási támogatás (86%-os),
- éves ruhapénz,
- valamint lehetőség kamatmentes munkáltatói kölcsönre.
A havonta járó nettó nagyjából 262 800 forint mellé, mint ahogy már írtuk számos olyan dolgot is ígérnek az álláshoz, aminek célja az abszolút motiválás, olyan dolgok szerepelnek a listában, mint a csapathoz tartozás, megbecsültség érzet, önbizalom, hivatástudat, büszkeségérzés és egy állandóságot, biztonságot nyújtó munkahely a változó világban. Szóval ezek járnak, ha valaki tűzoltónak áll, azt illetően, hogy ezek a tényezők mennyire ellensúlyozzák a munkájukkal járó életveszélyt és stresszt az olvasók értékítéletére bízzuk.
De hogy áll a tűzoltók helyzete hazánkban?
Tavalyi évben nem csak a tanárok fizetése körül erősödtek az elégedetlen hangok, főleg miután Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke egy nyilatkozatában úgy fogalmazott, hogy
de sokféle motiváció létezik: a tanároknak ott a szabad nyár, délután négykor hazamehetnek. Minden egyes szakmánál más és más. Egy tűzoltót motiválhat a társadalmi megbecsültség és az adrenalin-löket
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
– mondta Parragh László.
Ezután elindult egy egyértelmű közfelháborodás, majd nem sokkal később béremeléseket jelentett be a kormány, azonban ekkor még a tűzoltók kimaradtak, és a katonáknak, rendőröknek és határvédőknek a fizetésének növelését eszközölték. Míg végül valóban kaptak fizetésemelést a tűzoltók is, de elég ad hoc alapon, és ezeket bármikor visszavonhatják.
Nemzetközi szinten is kíváncsiak voltunk, hogy hogyan állunk a tűzoltók számában. A Eurostat 2022-es elemzésében azt nézte meg, hogy az EU országainak tűzoltó állománya hány főből áll, illetve azt is megnézték, hogy az állomány korosztályos bontásban hogyan épül fel. A következő ábrán az EU tagállamainak tűzoltó számát láthatjuk.
Jól látható, hogy Magyarország nem éppen a lista elején helyezkedik el, így nem csoda, hogy sok helyen toborozzák az embereket. Azonban azért azt is jól szemlélteti az ábra, hogy nem csak nálunk nincsenek elegen ebben a hivatásban. A adattal rendelkező 22 országból 15 az átlag alatt található, ami elég sokat mondó adat. Magyarország nem sokkal van az átlag alatt. Az abszolút listavezető Németország, a legvégén pedig Szlovénia helyezkedik el.
A fenti ábra szemlélteti a korosztályos bontást, ami ugye azért is nagyon érdekes, mert az általunk vizsgált hirdetésben is megadott volt, hogy hány évesek jelentkezhetnek a pozícióra. Azonban az ábrán jól látható, hogy az EU-ban az "55+"-os korosztályban többen vannak, mint a "15-29"-es korosztályban.