Borzasztó csapás ez rengeteg magyar munkahelyre: sokan mit sem tehetnek, ezt el kell tűrniük

Meszlényi Tamás2023. október 26. 19:02

A munkavégzés egyéb formáihoz hasonlóan a távmunkáról is elmondható, hogy a különböző országok eltérő mértékű lehetőségeket, körülményeket tudnak biztosítani az adott területen dolgozó emberek számára. Ezen lehetőségek, körülmények számszerűsíthetősége és egymással való összehasonlíthatósága érdekében alkották meg az úgynevezett Global Remote Work Indexet (GRWI). Magyarország összesített GRWI-pontszáma az első harmadban található, ami nem tűnik rossz eredménynek, Európán belül azonban az utolsók között kullogunk. A magyarországi internet minősége viszont igen jónak számít - ezen a téren előzzük a kontinens legtöbb országát.

A Global Remote Work Index (GRWI) 108 országot rangsorol abból a szempontból, hogy hol van jobb dolguk a távmunkát végző embereknek. A NordLayer kiberbiztonsági szolgáltató cég által megalkotott index négy fő dimenzió – kiberbiztonság, gazdaság, infrastruktúra és szociális biztonság – adatai alapján méri fel, hogy mely országok képesek a legjobb körülményeket biztosítani a távmunka elvégzéséhez.

A kiberbiztonság dimenziójába tartoznak a távmunkához szükséges, biztonságos és zavartalan digitális környezetet alkotó, sokféle tényezők. Magában foglalja az infrastrukturális integritást, a digitális fenyegetésekre való reagálási képességet, valamint a kiberbiztonságot célzó jogszabályi környezet színvonalát.

A gazdasági biztonság fogalma a megélhetés és munkavállalás egy adott országra jellemző, különböző gazdasági aspektusait foglalja magában.

A harmadik, digitális és fizikai infrastruktúra dimenzió egy adott ország azon digitális képességeire vonatkozik, hogy mennyire képes stabil, gyors és széleskörű internetszolgáltatást nyújtani és támogatni. Ugyancsak idetartozik az a képesség, hogy egy ország mennyire tud kényelmes és biztonságos fizikai infrastruktúrát biztosítani a közlekedéshez.

A szociális biztonság dimenziója magában foglalja a távoli munkavégzés és az ezzel járó életvitel szociális és fizikai biztonsági szempontjait. Az adott országon belüli bűncselekményekkel szembeni általános biztonság komponenseit kombinálja a jogegyenlőséget és az emberi jogokhoz való hozzáférhetőséget kifejező mérőszámokkal.

A GRWI legfrissebb, 2023 első félévének adatain alapuló rangsora szerint a világ országai közül Dánia a legjobb hely a távmunkát végzők számára. Az észak-európai ország GRWI-pontszáma 0,847. A dobogó második helyén Hollandia (0,843 pont), a harmadik helyén Németország (0,842 pont) áll.

A lista érdekessége, hogy az első tíz helyen kizárólag európai országok találhatók – a már említett dobogósok után Spanyolország (0,825 pont), Svédország (0,824 pont), Portugália (0,824 pont), Észtország (0,818 pont), Litvánia (0,808 pont), Írország (0,803 pont) és Szlovákia (0,802 pont) következnek.

Loading...

A nem európai országok közül Kanada érte el a legjobb eredményt (14. hely 0,793 ponttal), amit az Egyesült Államok (16. hely 0,790 ponttal) és Dél-Korea (17. hely 0,788 ponttal) követtek a sorban.

Magyarország GRWI-pontszáma ezúttal 0,747, ami a 36. helyet jelenti.

Az indexet megalkotó vállalat honlapján az is megtekinthető, hogy a vizsgált országok milyen pontszámokat értek el a GRWI-t alkotó egyes dimenziókon belül. Kiberbiztonság terén Szlovákia (0,979 pont), Észtország (0,978 pont) és Litvánia (0,973 pont) végeztek az élen, míg az összesítettben győztes Dánia csak a 13. helyet szerezte meg (0,886 pont). Magyarország ebben a kategóriában a 26. helyet szerezte meg (0,799 pont).

JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

A gazdasági biztonság dimenziójában Nagy-Britannia (0,828 pont), az Egyesült Államok (0,826 pont) és Kanada (0,811 pont) állhattak fel a dobogóra. Dánia itt a 16. (0,737 pont), Magyarország a 24. (0,724 pont) helyet szerezte meg.

A digitális és fizikai infrastruktúra dimenzióban az ázsiai országok vitték a prímetSzingapúr (0,900 pont), Dél-Korea (0,898 pont) és az Egyesült Arab Emírségek (0,893 pont) kerültek a lista élére. Dánia ebben a kategóriában a 4. (0,852 pont), Magyarország a 32. helyen végzett (0,735 pont).

A szociális biztonság dimenzióban az európai országok ismét az élre törtek – Svájc (0,942 pont), Hollandia (0,927 pont) és Izland (0,920 pont) voltak a legjobbak ezen a téren. Dánia itt a 6. (0,915 pont), Magyarország a 42. (0,732 pont) helyen végzett.

Csalóka az a 36. hely

Magyarország tehát az összesített GRWI alapján a 36., míg az egyes dimenziókon belül a 26., 24., 32. és 42. helyeken végzett. Első ránézésre ez nem tűnik túl rossz eredménynek, elvégre az első harmadban vagyunk.

Más a helyzet azonban, ha kizárólag a fejlett országokhoz hasonlítjuk magunkat – nos, ebben az esetben már az utolsók között kullogunk. Európában kizárólag a balkáni (Görögország kivételével) és a posztszovjet (a Baltikum kivételével) országok, valamint Románia rendelkezik a magyarnál alacsonyabb összesített GRWI-pontszámmal. Az Európán kívüli fejlett országok (Kanada, USA, Japán, Dél-Korea, Új-Zéland, Ausztrália) közül pedig Magyarország egyiket sem volt képes megelőzni.

Biztonság kérdésében viszont Magyarország nem csak Észak-Amerikánál, hanem több nyugat-európai országnál, így például Nagy-Britanniánál, Franciaországnál, Németországnál, Svédországnál és Olaszországnál is jobban áll. A szomszédos országok közül viszont egyedül Ukrajnát és Szerbiát tudta hazánk megelőzni, illetve a visegrádi országok is jobb pontszámokat értek el nálunk.

Ugyanakkor az internet minősége szempontjából Magyarország a legjobbak között van Európában – a kontinensen belül csak Románia, Svájc, Franciaország, Hollandia, Dánia, Svédország és Norvégia állnak előttünk. Globálisan azonban Kanada, az Egyesült Államok, az Egyesült Arab Emírségek, Katar, Kína, Thaiföld és Dél-Korea is előzte hazánkat.

 

Címkék:
home office, távmunka, munkavállalás, index, munkavégzés,