HelloVidék • 2023. augusztus 16. 08:16
Zsinórban ez a negyedik év, hogy rengeteg vállalkozás kiszámíthatatlan tényezőkkel küzd. Kezdetben volt az alapanyaghiány, majd a COVID, aztán következett az energiaár-robbanás, tavaly óta pedig a forint kiszámíthatatlansága és az infláció teszi lehetetlenné a megbízható tervezést - mutatnak rá munkaerőpiaci szakértők. Sok hazai cég merült ki a több éve tartó folyamatos válságok során és nincsen tartaléka az inflációkövető bérezési szint fenntartásához - írja a Hellovidék. A lap kérdésére a hazai munkaerőpiac fontos szereplői árulták el, mi várható ősztől, mire számíthatnak a dolgozók egyes szektorokban.
Nógrádi József, a Trenkwalder kereskedelmi igazgatója a lap kérdésére azt mondta, hogy a hazai munkaerőpiacon érezhetően átalakulás van: lassultak a toborzási folyamatok. Ma a piacon nagyságrendileg 18-20%-kal kevesebb pozícióba keresnek embert, mint egy vagy két évvel ezelőtt, amikor még a COVID erősen éreztette hatását. A szakember szerint az elmúlt évek sorozatos traumái rányomták a bélyegét a cégek működésére is. Nem csoda, hogy hivatalos adatok szerint idén június végéig több mint 30 százalékkal több céget számoltak fel, mint tavaly egész évben.
A munkavállalók is elkezdték nézni, hogy mely cégek működnek megbízhatóan számukra is egyre fontosabb a stabil munkahely
- mondta a lapnak Nógrádi József, aki arról is beszélt, hogy az egyik legnagyobb vesztese az elmúlt időszaknak az élelmiszeripar, mert a visszaeső kereslet azonnal kihat a termelés intenzitására. Az állami beruházások drasztikus csökkentése pedig leginkább az építőipart viselte meg a szakértő szerint, és ez a hatás e cégek számos beszállítójára is továbbgyűrűzött. Így az építőanyaggyárak (cserép, cement, tégla, üveg, acél, alumínium) a korábbi energiaár-robbanásban elszenvedett veszteségeik után sem tudtak talpra állni, és ezen a magas infláció miatt csökkenő kereslet csak tovább rontott.
A raktározás és a logisztika szintén vesztesek közé tartozik, a magas kamatkörnyezet ellehetetlenítette az építőipart is, valamint a HORECA szektorban ugyanakkor továbbra is nagy a munkaerőhiány. Vagyis folytatódik a szektor túlélési harca, hiába zártak be sokan, a szakképzett munkavállalók nem jelentek meg a nyitott pozíciókra, hanem külföldön vállalnak idénymunkát, vagy ami még rosszabb: továbbra is magas a pályaelhagyók száma.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A feldolgozóiparon belül inkább nyertesek közé tartozik az FMCG, ennek oka, hogy jellemzően nemzetközi piacokra gyártanak, és a romló forint illetve a globális növekedés magasabb bevételt indukál. Ugyanez a helyzet az elektronika területén amit évekig az alapanyag hiány nehezített, de ez a nyomás most csökkeni látszik. Nyertesek az e-mobilitást támogató cégek is, legyen szó járműgyártásról vagy akkumulátor-gyártásról esetleg ezek beszállítóiról - mondta el a lapnak a szakértő.
A teljes cikk a magyar munkaerőpiaci helyzetről a Hellovidék oldalán olvasható.