Magyarok tömegeit keresik külföldi melóra: milliós a fizetés, nyelvtudás sem kell

Énekes Gábor2023. április 27. 10:04

Hiába a béremelések, a hazai infláció hatására jelentősen csökkentek a reálkeresetek Magyarországon. A kedvezőtlen gazdasági folyamatok hatására tovább emelkedhet azon magyar munkavállalók aránya, akik jobb fizetés reményében egy idegen országban vállalnak munkát. A legtöbb külföldi munkára természetesen idegen-nyelvismeretre is szükség van, ám sok olyan álláshirdetésre lehet bukkani a neten, melyekre nyelvtudás nélkül is tárt karokkal várják a dolgozókat. A többnyire nehéz fizikai munkakörbe tartozó pozíciók esetében a szakmai tapasztalat a döntő szempont, a jó munkaerőt pedig akár milliós fizetéssel is honorálják.  

A koronavírus idején évek óta először csökkent a külföldön dolgozó magyarok száma, ám 2022-től ismét növekvő tendencia vette kezdetét. A Központi Statisztikai Hivatal felmérése szerint az átmenetileg külföldön dolgozó magyarok létszáma ismét a Covid előtti 100 ezer főhöz közelít. A 99 800 fős létszám az egy évvel korábbi adathoz képest 13 ezer fős növekedést jelent. Ha ehhez hozzávesszük, hogy november óta Magyarországon a legmagasabb az infláció, a fizetések pedig egy év alatt több mint 19 százalékot vesztettek a reálértékükből, akkor az sem elképzelhetetlen, hogy a tömeges elvándorlás (legyen az végleges vagy ideiglenes) a közeljövőben még nagyobb fokozatba kapcsol.

A külföldi munkavállalás egyik sokat hangoztatott alappilére a megbízható idegen nyelvtudás, mely nélkül sokak szerint nem is érdemes belevágni egy ilyen projektbe. A magyarok nagy része az angol és német tudását hasznosítja külföldön, de egyre nagyobb arányban mennek eddig kevésbé felkapott célországokba is dolgozni (pl. Horvátország). A diplomás munkakörökben a nyelvismeret minimum elvárássá vált, ezért cserébe viszont akár álomfizetésért is elhelyezkedhetünk. De mi a helyzet azokkal a munkavállalókkal, akik nem beszélnek egyetlen idegen nyelvet sem, de hajlandóak lennének magasabb fizetésért külföldre utazni.

A kérdés azért is érdekes, mert kis hazánkban ők vannak többen. Egy, az Eurostat által készített felmérés szerint a 25-64 éves közti magyar lakosság mindössze 42,4 százaléka beszél más nyelven is a saját anyanyelvén kívül. Ezzel a magyar lakosság már így is jócskán elmarad a 60 százalékos EU-s átlagtól, de, ha azt vesszük alapul, hogy a nyilatkozók közül hányan ítélik megbízhatónak a nyelvtudásukat, még ennél is alacsonyabb, 20 százalékos értéket kapunk. Adja magát tehát a kérdés: Vajon az idegen nyelvet nem beszélő munkavállalóknak van -e esélyük arra, hogy a magyar átlagbérhez (mely februárban bruttó 531 200 forint) képest versenyképesebb fizetésért dolgozzanak külföldön?

Felhozatal

Rövid keresést követően világossá válik, hogy számos állásközvetítő portálon és Facebook csoportokban is előszeretettel hirdetik azokat a külföldi munkákat, melyekhez nincs szükség idegen nyelv ismeretére. Azért azt az elején érdemes leszögezni, hogy a nyelvtudás mindenhol előnynek számít és ezt a legtöbb munkáltató nem is rest feltüntetni az álláshirdetés leírásában. Mi igyekeztünk olyan állásokat találni, melyek betöltéséhez nem kell tudni az fogadó ország nyelvét, de a felsorolásban azért bemutatunk néhány olyan opciót is, ahol pusztán csak nagyon könnyen abszolválható alapozó (A1-A2) nyelvismeretre van szükség.

Cégtől függően, nettó hatszázezer forint körüli összegért két portálon is találtunk konyhai kisegítő pozíciót, minden esetben Ausztriában és Németországban. A fizetés mellé szállás és ellátás is jár, igaz ennek részleteiről sehol sem szolgáltattak bőkezű információt. Habár az idegen nyelv ismerete ennek a pozíciónak a betöltéséhez nem feltétel, viszont a munka során már elvárják, hogy az ember aktívan fejlessze a tudását. Mindez mondjuk nem egy teljesíthetetlen kihívás, a külföldön való tartózkodás során így is, úgy is felszed valamennyi nyelvtudást az ember.

Egy kicsit több fizetésért hirdettek meg Hollandia több városában is csomagoló pozíciót. Ezek esetében a nettó havi bér 666 ezer és 703 ezer forint között mozog. A nyelvtudás ez esetben sem elvárás, viszont a jó állóképesség annál inkább. Mindez egyébként az általunk talált legtöbb munkalehetőségre is igaz. Túlnyomó részük a nehéz fizikai munkák közül kerül ki, ebből kifolyólag pedig lényegesen több a - jó fizikumú - férfiaknak meghirdetett pozíció.

Szintén havi nettó 666 ezer forinttól hirdetnek raktári betanított munkatársat Hollandiában és Németországban, ahol az egyik legfontosabb fegyvertény a jó egészségügyi és fizikai állapot, illetve a B kategóriás jogosítvány és saját gépkocsi megléte. Ezért cserébe viszont egészen 1 millió forint fölé is emelkedhet a nettó bér, ráadásul túlóra pénz is jár. Németországban céges szállást nyomott áron (78 ezer forintért) biztosítanak, és a munkavállaló munkahely, illetve szállás közti szállítását is vállalják.

Németországban és Ausztriában számos, további nehéz fizikai munkát találhatunk a termelési munkatárstól kezdve a betanított gépkezelőn át az összeszerelőig. A bruttó órabér mindenhol 13, gépkezelők esetében 14-15 euró körül alakul. Összességében nettó 830 ezer és 900 ezer forint körül mozognak a bérek, előleg igénylésére is van lehetőség és a szállást is biztosítja a munkáltató.

Nettó 851 ezer forintért asztalos álláshirdetésre is bukkantunk. Ennek betöltéséhez természetesen asztalosként szerzett szakmunkásbizonyítvány vagy korábbi tapasztalat szükséges, illetve saját autó megléte is fontos szempont a munkába járás miatt. Az idegen nyelvismeretre itt azért nincs szükség, mert a cégnél már vannak magyar nyelvű kollégák, akik tudnak segíteni az ügyintézés és a tanácsadás terén. A teljes bérből érdemes lefaragni a szállás árát, azt ugyanis ez esetben nem állja a munkáltató. A leírás szerint egy közeli panzióban havi 166 ezer forintért lehet szobát bérelni.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

CNC gépkezelőként még ennél is magasabb fizetésekkel lehet találkozni Ausztriában és főként Németországban. A bérsáv itt 888 ezer és 962 ezer forint között található, ezt pedig műszakpótlékkal, túlóralehetőséggel, ingyenes szállással, az első kiutazás költségeinek megtérítésével, munkaruha biztosításával egészítik ki. Nyelvtudást nem várnak el, viszont a CNC marógépek vagy esztergagépek kezelésében szerzett tapasztalat elengedhetetlen.  

A szerkezetlakatos az első munkakör, mellyel már átlépjük a bűvös nettó 1 millió forintos határt. A szakvégzettség és a szakmában szerezett több éves tapasztalat itt is minimum elvárás, viszont nyelvismeretre ezúttal sincs szükség. Az ingyenes szállás, az első kiutazás megtérítése, a túlórapénz és a teljes körű ügyintézés itt is garantált. Ez utóbbi szintén azért lehetséges, mert már foglalkoztat magyar munkatársat a fogadó cég.

Szintén az egy milliós határ körül mozog a víz-gáz-fűtésszerelő/csővezeték építő-előkészítő és hegesztő. Itt a nettó minimum 962 ezer forinttól indul és 1 110 000 forintnál áll meg, ehhez pedig túlórapótlék is jár. A kiutazásban itt is tudnak segíteni, több helyen pedig szállást is (többnyire szobát vagy apartmant) biztosít a munkáltató.

Az egyik legnagyobb szórást a szakácsok körében találtuk, itt ugyanis a kezdőfizetés nettó 555 ezer forinttól egészen 925 ezer forintig terjed, de ritka esetekben még ennél magasabb összeget is ki lehet fogni. A munka többnyire hollandiai és ausztriai szállodákban, éttermekben, síparadicsomokban és tengerparti üdülőkben történik. A legtöbb esetben szükség van legalább társalgási szintű nyelvtudásra, de mi több olyan pozícióra is rábukkantunk, melynél az idegennyelv-ismeret csak opcionálisan volt feltüntetve. Az elvárás szerint ilyenkor legalább a gasztronómiai fogalmak terén képben kell lennünk az adott ország nyelvével. A munkához ingyenes ebéd és ital is jár, néhány esetben nyaraláspénzt is biztosítanak, a legtöbb esetben pedig a szállás is ingyenes vagy egy bizonyos összegig fedezik. A fizetés teljesítményalapon és az eltöltött idő függvényében növekedhet.

Mire érdemes figyelni?

A külföldi munkavállalás megkezdése előtt fontos, hogy körültekintőek legyünk és minden fontos információhoz hozzájussunk, ezzel is minimalizálva a későbbi félreértések vagy akár visszaélések lehetőségét. Kormányrendelet rögzíti, hogy a munkaközvetítőnek kötelezően tájékoztatnia kell a munkavállalót a felajánlott munkakör főbb sajátosságairól, így különösen a foglalkoztatáshoz szükséges képzettségről, gyakorlati időről, a foglalkoztatás helyéről, idejéről, az irányadó munkarendről, munkaidő-beosztásról, illetve várható kereseti lehetőségről. Külföldi munkavállalásra irányuló közvetítés esetén, a munkát keresőt a közvetítést megelőzően, írásban tájékoztatni kell a fogadó ország jogszabályairól is, különösen a foglalkoztatással, a külföldiek munkavállalásával, az idegenrendészettel kapcsolatos szabályokról.

Felsorolásunkban számos olyan állást is megvizsgáltunk, ahol veszélyesek is lehetnek a munkakörülmények. Ilyenkor ragaszkodni kell ahhoz, hogy előre garanciát kapjunk a megfelelő munkavédelmi körülményekre. Végezetül fontos kiemelni: habár a fenti munkákhoz nem elvárás az idegen nyelvtudás, az alapozó szint (A1-A2) megléte mindenképp sokat segíthet mind az álláskeresés, mind a munkavállalás folyamán. Érdemes egy ilyen projekt előtt erre is időt szánni, hiszen mindössze 150-200 óra tanulással olyan szintre juthatunk, mellyel már magabiztosabban vághatunk bele a külföldi munka világába.

Címkék:
reálbér, álláskeresés, ausztria, nyelvvizsga, nyelvtanulás, infláció, külföldi munka, hollandia, németország, nyelvtudás, munkakeresés, koronavírus, elvándorlás, átlagfizetés, reálbérek, idegen nyelv, átlagbér, külföldi magyarok, központi statisztikai hivatal, pénzromlás, külföldi munkavállalás, covid, nyelvismeret, átlagfizetések magyarországon, álláskereső oldal, infláció mértéke, pandémi,