Pénzcentrum • 2022. október 25. 16:10
Tegnap jelentek meg az idén augusztusi átlagbérek, ami alapján a bruttó fizetés itthon 497 200 forint volt, míg a nettó átlagbér 342 ezer forint volt. Az átlag azonban csalóka lehet, ugyanis a fizetések között óriási eltérések lehetnek nem csak földrajzilag, hanem a különböző foglalkoztatási területek szerint is. Megnéztük, hogy a több mint 4 millió 700 ezer foglalkoztatott közül hány embernek éri el a fizetése az országos nettó bér szintjét, és kiknek marad csak álom hazavinni az átlagfizetést.
Tegnap közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) az idén augusztusi átlagbéreket, a friss adatokból pedig azt mutatták, hogy a bruttó átlagbér 497 200 forint volt, ami 16,6%-kal nőtt a tavalyi év azonos időszakához, a nettó átlagbér pedig 342 900 forint. Ha viszont ezt összevetjük azzal, hogy augusztusban 15,6% volt az infláció, szeptemberben pedig 20,1%. akkor ez az átlagos bérnövekedés nem is tekinthető annyira jelentősnek, hiszen a drágulása szinte teljesen elviszi a 2022-es emelések értékét, még úgy is, hogy idén a szokásosnál magasabb mértékben nőttek itthon a fizetések.
Azonban a bruttó országos átlagfizetés nagyon sok mindent nem mutat meg, hiszen óriási eltérések tapasztalhatóak a különböző területek között, erre jó példa, hogy az IT-szakemberek bőven 600-700 ezres bruttó kezdő fizetésre számíthatnak, miközben a több évtizedes tapasztalattal rendelkező pedagógusok vagy egészségügyi szakdolgozók, ennek akár a felénél is kevesebbet keresnek. Most megnéztük, mennyit kaptak kézhez a különböző nemzetgazdasági ágakban dolgozók idén augusztusban, és hányan keresték meg az országos nettó átlagfizetést.
Kétharmad az átlag alatt
Ha a nemzetgazdasági ágakra bontva nézzük a béreket, akkor jól látszik, hogy az átlaghoz képest nagy a szórás a különböző munkaerőpiaci területeken között a nettó béreket tekintve. Idén augusztusban 19 nemzetgazdasági szektor közül csak hatban érte el a bruttó átlagfizetés az országos a szintet.
Ez azt jelenti, hogy a hazai munkavállalók többségének csak álom marad marad a nettó 342 ezer forintos átlagbér.
Az ábrán jól látszik, hogy csak a bányászat, az energiaipar, az információ és kommunikáció, a tudományos tevékenység, a közigazgatás és a feldolgozóipar területés dolgozók kaptak augusztusban többet a nettó átlagbérnél. A béregyenlőtlengésgeket az is jól mutatja, hogy ezeken a területeken augusztusban 1 millió 851 ezer főt foglalkoztattak, ami a 4 millió 713 ezer fős munakerőpiac csupán 40%-át jelentette. Ráadásul például a feldolgozóiparban éppen csak maghaladják a fizetések az országos nettó bérszintet.
Ez azt is jelenti, hogy a foglalkoztatottak 60%-a, a 2 millió 862 ezer fő bőven alatta volt a nettó átlagos fizetésnek. Ugyan 2022 sok területen voltak béremelések, azonban jól látszik, hoyg ez egyrészt nem volt elég arra, hogy a magyar dolgozók nagy részénak a fizetése elérje az átlagbér szintjét. Másrészt a rekordmagas infláció miatt a bérkorrekció szeptemberre szinte eltűntek, és már ott tartunk, hogy négy év után először megint reálbércsökkenés lehet.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Az emberhiány is komoly gond lesz
Ugyan itthon mostanában sokszor került szóba, hogy magas foglalkoztatottság mellett van több területen emberhiány, a nemzetgazdasági ágakra vonatkozó foglalkoztatási adatokból az derül ki, hogy bizonyos szektorokban tavaly óta elbocsátások voltak.
Például az egészségügyben idén június-augusztusban 9 ezerrel kevesebben dolgoztak, mint 2021 azonos időszakában, az oktatásban 10 ezerrel voltak kevesebben, de a közigazgatásban is 16 ezer fővel csökkent a foglalkoztatottak száma egy év alatt.
Ezek egyébként általánosan olyan területek, ahol alacsony fizetések jellemzőek, és ez előző ábrán is jól látszott, hogy bőven a nettó bér alatt vannak a fizetések ezekben a szektorokban. Mindebből jól látszik, hogy az itthon dolgozók közel kétharmadának szinte luxusnak tűnik az átlagbér szintjének elérése, miközben az idei infláció miatt már ott tartunk, hogy rengeteg emebrnek kevesebbre elég a pénze, mint egy évvel ezelőtt. Ráadásul komoly problémát jelenthet a jövőben, hogy rengetegen hagyják el az olyan rosszul fizetett szektorokat, mint az egészségügy, vagy az oktatás.