Így szorul ki milliónyi magyar a legzsírosabb állásokból: nagyon hamar eldől a sorsuk

Pénzcentrum2022. október 12. 16:06

Ha arról van szó, milyen szakmában lehet a legjobban keresni, akkor valószínűleg az egyik első válasz lesz, hogy informatikusként garantáltan jó fizetésre lehet számítani. Itthon tavaly valóban bruttó 700 ezer forint felett volt az IT-szakemberek átlagfizetése, azonban ennyit leginkább a férfiak kereshetnek: világszerte jellemző, hogy ezen a területen rendkívül nagyon kevés nő dolgozik. Megnéztük, Európában milyen arányban vannak jelen a férfiak az IT-szektorban, mennyivel keres többet egy programozó, mint egy ápoló vagy pedagógus, és miért lehet fontos a cégek számára több nőt bevonni az informatikába.

Jelenleg világszinten az egyik legfontosabb munkaerőpiaci terület az informatika. Itthon óriási a hiány ezekből a szakemberekből, akinek pedig programozó képzettsége van, az több mint félmilliós kezdőfizetésre számíthat. A programozók és fejlesztők szükségességét az is jól érzékelteti, hogy a cégeknek több száz milliós veszteséget jelenthet, ha nem sikerül elég ilyen szakembert találniuk. Azonban az IT-szektorban nem csak a magas bérek és a komoly munkaerőhiány jellemző: a munkaerőpiacnak talán ez az a szegmense, ahol a legalacsonyabb a nők aránya. Európában tavaly összesen 2,79 millióan voltak azok a munkavállalók, akik informatikai képzettséggel rendelkeztek, ebből 84,1% volt férfi. A nők aránya pedig nem csak alacsony volt ezen a területen, de még csökkent is, ugyanis 2020-ban 17,2% volt a női munkavállalók aránya, 2021-ben viszont már csak 15,9%.

Itthon is csak férfiak az informatikusok?

Loading...

Ha egyesével nézzük a nők és a férfiak arányát az IT-szektorban az EU tagállamokban, akkor Csehországban dolgozott a legtöbb férfi (92.6%) ezen a területen, ezt követte Szlovénia (90,8%), majd Franciaország 89,7%-kal.

Ha a régiós összehasonlítást nézzük, akkor Szlovákiában 88,8% volt ez az arány, Ausztriában viszont 86,1%, ami egy kicsit volt alatta a magyar adatnak. Romániában viszont az IT-területén munkát vállalóknak csak a 72%-a volt férfi, Bulgáriában pedig 63,4%, ami sokkal kiegyenlítettebb nemi arányt jelent az európai 84,1%-os átlaghoz képest is. Érdekes megnézni, hogy például Norvégiában, ahol a nemi egyenlőség támogatása fontos társadalompolitikai cél, az IT-szakemberek 86,2%-a volt férfi, ezzel közvetlenül Magyarország után a 10. helyet foglalták el a listán.

Ahol sok a férfi, ott lehet jól keresni?

Idén júliusban a teljes munkaidőben foglalkoztatott nők havi bruttó átlagkeresete 457 300 forint volt, ami 16%-kal maradt el a férfiak 543 800 forintos átlagától. Ez a nemek közti bérkülönbség még jobban kijön, hogyha azt nézzük mekkora az átlagfizetések közti különbség attól függően, hogy főleg férfiak vagy nők dolgoznak magas arányban az adott szakmában. Ezt jól mutatja például a betegápolók és a pedagógusok helyzete.

Mindkét területen tradicionálisan sok nő dolgozik, és szintén elmondható, hogy nagyon alacsonyak a keresetek: 2021-ben egy középiskolai tanár átlagosan bruttó 379 764 forintot keresett, míg az ápolók, szakápolók bruttó átlagfizetése volt 351 718 forint volt.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Ehhez képest a szoftverfejlesztők bruttó 744 582 forintot kerestek átlagosan, ami az előző két szakma átlagbérének a duplája.

Ráadásul most a munkaerőhiány miatt a programozók szinte bármekkora fizetést kérhetnek; így nem véletlen, hogy rendre a legjobban keresők között szerepelnek itthon.

Az egyenlőség gazdaságilag is előnyös

Az IT-szektorban tapasztalható munkaerőhiányt valószínűleg enyhítené, hogyha igyekeznének minél több nőt bevonni erre a területre, akár átképzési lehetőségek biztosításával. Pont a nőknél lehetnek még itthon munkaerőpiaci tartalékok, például azoknál, akik a gyermekgondozásból szeretnének visszatérni a munkába. Persze ehhez oktatási szemléletváltásra is szükség lenne, hogy már minél korábban biztosítsák a digitális készségek elsajátítását a még tanuló fiúknak és lányoknak.

Címkék:
hrcentrum, hr, munkaerőpiac, bérek, nők, férfiak, munkaerőhiány, bruttó, átlagbér, informatikusok,