Pénzcentrum • 2022. augusztus 21. 10:05
Számos európai ország és néhány vállalat már aktívan bevezette a 4 napos munkahetet, mint egy kísérletet. Egy friss kutatásban most azt vizgsálták, mennyire állnak készen erre a váltásra a magyar munkaadók .
A kérdőívet kitöltő munkaadók 71%-a nem tartja valószínűnek a 4 napos munkahét bevezetését Magyarországon. Ugyanakkor, 28,9% valósnak véli az ötlet bevezetését országunkban. 38,3% — egy kísérletként kész meggondolni a 4 napos munkahétre való átállást. Itt a belső folyamatok átalakításáról van szó úgy, hogy a vállalat által biztosított termék vagy szolgáltatás változtatás nélkül elérhető legyen a felhasználó számára. 61,7% egyáltalán nem hajlandó kísérletezni az újítással – írja közleményében a Jooble.
Az átváltás lehetséges perspektívái, összefüggésben a fizetéssel
A válaszadók 79,6%-a a négynapos munkahétre való átváltás lehetséges perspektívái között első helyen az alkalmazottaik több szabadidejét látják a személyes ügyeik intézésében. Azon kívül, a munkaadók megjegyezték, hogy ezzel segítik az alkalmazottaik lojalitását a vállalathoz, gyorsabban megoldhatók a munkahelyi ügyek és növelhető az önfegyelem, csökkennek az irodai kiadások, például a villamos energiára és a papírra szánt költségek, kevesebb óraszámban optimalizálhatók az üzleti folyamat. A válaszadók 89,8%-a nem változtatna a fizetésen, amennyiben csökkenne a munkaórák száma. 10,2% viszont a fizetést ennek megfelelően szeretné csökkenteni.
Lehetséges akadályok
Azok a munkaadók, akik kísérleti jelleggel sem szeretnék bevezetni a 4 napos munkahetet - 61,7%-, azzal indokolták válaszukat, hogy a cégük tevékenysége nem felel meg ennek a munkavégzésnek, csökkenne a vállalat bevétele, lassulnának a különböző folyamatok, csökkenne az alkalmazottak munkája feletti ellenőrzés. A felmérésti 2022. június 1 — augusztus 1. között készítették 128 magyar munkaadó részvételével. A kérdőívét a gyártás, kiskereskedelem, építőipar, szálloda- és vendéglátóipar, az IT, az oktatás, az egészségügy, a közszféra, az agráripar, a logisztika és egyéb területek munkaadói töltötték ki. A válaszadók 64,1%-a 25 alkalmazottal dolgozik együtt, 13,3%-uk 26 és 50 közötti munkatárssal rendelkezik, 6,3% — 50-től 99 kollégával, a válaszadók 4,7% — 1000-nél több alkalmazottat foglalkoztat, 4,7% munkaadó — 500-tól 1000 munkavállalóval, 7% pedig több mint 1000 alkalmazottal rendelkezik. A felmérés anonim módon, egy 7 kérdésből álló feleletválasztós kérdőívből, valamint saját válaszból tevődött össze. A statisztikai hiba nem haladta meg a 6%-ot.