Mikor jár rendkívüli szabadság halál esetén, milyen hozzátartozó után kérhetjük ki?

Pénzcentrum2022. július 17. 20:56

Mindannyiunk életében borzalmas tragédiának számít bármelyik hozzátartozónk elvesztése, éppen ezért ilyenkor normális testi és lelki szükségletünk az elhunyt meggyászolása, a trauma kipihenése, vagy a temetés körüli segédkezés, amelyek természetesen szabadidőt vesznek igénybe. A halálesettel járó traumán a gyászoló munkavállaló foglalkoztatójának is kötelessége könnyíteni, mégpedig a rendkívüli szabadság biztosításával, amit a dolgozó az alapszabadságán felül vehet ki, hogy elbúcsúzhasson az elhunyttól. Járjunk utána, hogy mikor jár rendkívüli szabadság halál esetén, és hogy a rendkívüli szabadság temetésre hogyan vehető ki! A rendkívüli szabadság meddig vehető ki és ki után jár rendkívüli szabadság?

Cikkünkben összegyűjtöttünk minden fontos tudnivalót a hozzátartozó halála esetére biztosított rendkívüli szabadság igénylés kapcsán: tudd meg, mi a rendkívüli szabadság lényege, hogyan vehető ki a rendkívüli szabadság haláleset alkalmával (pl. hogy néz ki a rendkívüli szabadság kérelem minta)? Amellett, hogy eláruljuk, hogyan vehető ki a rendkívüli szabadság temetésre, és hogy a rendkívüli szabadság meddig vehető ki, azt is megtudhatod, ki után jár rendkívüli szabadság. Nézzük, milyen esetekben jár rendkívüli szabadság halál esetén, és hogy meddig vehető ki a rendkívüli szabadság temetésre, mennyi a rendkívüli szabadság időtartama!

Mikor jár rendkívüli szabadság temetésre és más esetekre?

Rendkívüli szabadság akkor jár valakinek, ha tőle független okokból a meglévő szabadságán felül kell elmennie szabadnapra (a munkavégzés alóli mentesülés szabályait a Munka Törvénykönyve 55. §-a szabályozza). A Munka Törvénykönyve nem rendelkezik külön arról, hogy pontosan mi a rendkívüli szabadság jelentése, a kifejezés alatt általánosságban a temetési szabadságot, azaz a hozzátartozó halála esetén kivehető rendkívüli szabadságot értik.

A rendkívüli szabadság témakörét szélesebben értelmezve ide tartozhat például a fizetés nélküli szabadság is, mikor egy dolgozó a fizetése megvonása mellett marad távol munkahelyétől, mások a szülési szabadság esetén az apa részére járó szabadnapokat is ide sorolják.

A rendkívüli szabadság igénylése: milyen esetben jár rendkívüli szabadság?

A klasszikus értelemben vett rendkívüli szabadság temetésre akkor jár egy dolgozónak, ha egy hozzátartozója életét veszti, ekkor a dolgozó mentesül a munkavégzési kötelezettségek alól. A rendkívüli szabadság időtartama alatt a munkavállalót távolléti díj illeti meg. A rendkívüli szabadság halál esetén extra napokat jelent, nem a meglévő alap- és pótnapok terhére adják ki.

Rendkívüli szabadság halál esetén: ki után jár rendkívüli szabadság?

A rendkívüli szabadság temetésre a hozzátartozók halála esetén jár az alkalmazottnak. Nézzük, milyen esetben jár rendkívüli szabadság, azaz kik tartoznak a hozzátartozók körébe ebben az esetben! A rendkívüli szabadság esetében a hozzátartozók körébe a következő személyek sorolandók:

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

  • egyenesági rokon (gyerek, szülő, nagyszülő);
  • egyenes ági rokon házastársa;
  • örökbefogadott, mostoha- és nevelt gyermek;
  • örökbefogadó, mostoha- és nevelőszülő;
  • házastárs, élettárs;
  • házastárs egyeneságbeli rokona, testvére;
  • testvér házastársa.
  • A rendkívüli szabadság ideje: mennyi a rendkívüli szabadság időtartama?
  • A rendkívüli szabadság halál esetén +2 nap távollétet jelent.

Meddig vehető ki a rendkívüli szabadság?

A munkaügyi szabályok szerint a rendkívüli szabadság a munkavállaló által meghatározott időpontban bármikor kivehető - pl. ha valamilyen okból kifolyólag a temetésre később kerül sor –, azonban a munkajogi alapelvek követése mellett a rendkívüli szabadság kivétele a temetés időtartamához kell, hogy igazodjék.

Rendkívüli szabadság kérelem minta: hogyan zajlik a rendkívüli szabadság igénylés?

A legtöbb munkahelyen elérhető egy rendkívüli szabadság kérelem minta, melynek benyújtásával hivatalosan kezdeményezhetjük a rendkívüli szabadság temetésre történő kiadását. Amennyiben ilyen nincs, érdemes tudnunk, hogy a rendkívüli szabadság kérelem tartalma a kérelmező nevére, az indoklására (hozzátartozó halála, temetése) és az aláírásra terjed ki, melyet gyakran meg kell erősíteni a vezető aláírásával is. Céges adminisztrációs rendszerekben külön opció is lehet a rendkívüli szabadság haláleset okán való kivétele, azonban, ha élnünk kell ezzel az opcióval, mindenképpen tájékoztassuk erről a vezetőnket, a kollégáinkat vagy a HR osztályt.

Címkék:
hrcentrum, család, szabadság, munka törvénykönyve, haláleset, kérelem,