Kevés magyar dolgozó tud erről a juttatásról: kinek jár pluszpénz a home office-ért 2022-ben?

Buzás Borbála2022. július 11. 13:08

Ugyan a járványi miatti korlátozásokat rég feloldották, továbbra is több százezren dolgoznak távmunkában. A kormány már 2020. novemberében rendeletben szabályozta a home office-feltételeit, azonban május 31-én véget ért a veszélyhelyzet, amivel az otthoni munkavégzés jogi keretei is változtak. Dolgozhatunk-e otthon akkor is, ha főnökünk az irodai munkavégzést írja elő? Ki kaphat pluszpénzt a home office-ért? Most megnéztük, milyen szabályok vonatkoznak a távmunkára 2022-ben.

A koronavírus-járvány alapvetően forgatta fel a munkaerőpiacot: a pandémia egyik fontos hozadéka, hogy ma már sokkal többen dolgoznak otthonról, mint a járvány előtt. Mostanra a járványügyi korlátozásokat szinte teljesen feloldották, azonban az otthoni munkavégzés továbbra is sok helyen maradt meg. A KSH adatai szerint tavaly december és február között a foglalkoztatottak közül 130 586-an rendszeresen dolgoztak otthonról, ezen kívül 255 101-en pedig alkalmanként voltak távmunkában. A csúcs egyébként 2021 tavasszal volt az otthonról dolgozók számában, akkor a lezárások és a fertőzésveszély miatt majdnem több mint félmillióan dolgoztak állandóan, illetve alkalmanként távmunkában.

A járvány enyhülése sokak számára jelentette a visszatérést az irodába: az utóbbi hónapokban egyértelmű tendencia, hogy a munkáltatók igyekeznek a munkavállalók a helybeni munkavégzésre ösztönözni. Sokakban felmerülhet a kérdés, hogy jogilag milyen szabályok vonatkoznak arra, ha valaki munkavállalókánt szeretne továbbra is otthonról dolgozni, azonban a munkáltató erre nem nyitott?

A távmunka szabályozása

2020-ban a munka törvénykönyvébe is bekerült a home office, amikor a kormány szabályozta annak feltételeit. A 2020-as rendelet a veszélyhelyzeti távmunkavégzésre vonatkozott, azonban ez május 31-én véget ért, így idén júniustól a távmunkára vonatkozó szabályok is módosultak, az erről szóló törvénycsomagot pedig még tavaly decemberben fogadták el idén júniusi hatályba lépéssel. Az egyik legfontosabb módosítás, hogy a korábbival ellentétben már nincs külön távmunka és home office, csak távmunkavégzés szerepel a munka törvénykönyvében. Ennek feltételeit viszont a munkaadóra és a munkavállalóra bízza a törvény, ugyanis nekik kell szerződésben megállapodniuk a távmunkavégzés kereteiről, vagyis a munkahelyen és a munkahelyen kívül töltött munkaidő arányáról, valamint a hibrid munka módjáról.

Ez tehát azt jelenti, hogy akinek a munkaszerződésében nincsenek rögzítve, hogy dolgozhat otthonról, illetve hány órát végezhet távmunkában, azt a munkaadója nyugodtan kötelezheti a helybeni munkavégzésre. Emiatt a munkáltatóknak mindenképpen érdemes a saját szabályzatukban rögzíteni a home office-szal kapcsolatos szabályokat és tudnivalókat. Munkavállalóként pedig a szerződésünkben rögzített feltételeket kell követnünk a távmunkával kapcsolatban, a törvény ugyanis konkrétumokat nem ír elő ezzel kapcsolatban.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Kinek jár pénz, ha otthonról dolgozik?

A home office-törvény lehetőséget biztosít arra, hogy a munkaadó költségtérítést nyújtson a munkavállalónak a távmunka megfelelő körülményeinek biztosításához, például a szükséges munkaeszközök beszerzésére, vagy a megemelkedett rezsiköltségek, így a nagyobb internethasználat fedezésére. Ennek összege havonta legfeljebb a mindenkori minimálbér összegének 10 százaléka lehet. Mivel a 2022. elejétől a minimálbér bruttó 200 ezer forintra emelkedett, így a home office költségtérítési összege is nőtt, idén 20 ezer forint a legmagasabb támogatás, amit a munkáltató adhat a távmunkában dolgozóknak. Ezt egyébként a munkavállalónak számlaalapon kell elszámolnia a munkáltató felé, így a kompenzáció mentesül az adóterhek alól.

A szabályozás csak lehetőséget ad a munkáltató és munkavállaló közti megállapodásra, azonban erre semmi sem kötelezi a munkáltatót, tehát aki otthon dolgozik, csak akkor kap ezért támogatást, ha a munkaadója úgy dönt. Fontos, hogy ahhoz, hogy a munkavállaló költségtérítésre legyen jogosult, a munkaszerződése szerint is távmunkában foglalkoztatottként kell feltüntetni, ugyanis a munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatás keretében, a munkáltató utasítása alapján home officeban dolgozó foglalkoztatását nem érinti a rendelet.

Címkék:
otthon, járvány, home office, távmunka, munka, munkavállaló, törvény, munkáltató, munka törvénykönyve, homeoffice, járványhelyzet, covid, home office-törvény,