Pénzcentrum/InfoRádió • 2022. január 3. 10:15
Alig van utánpótlás számos szakmában, komoly zavaroktól tartanak a szakszervezetek. A helyzeten félelmeik szerint a minimálbér és a garantált bérminimum emelése sem fog érdemben változtatni, másra is szükség volna.
"Óriási a szakemberhiány Magyarországon, így a következő években komoly zavarokra lehet számítani a munkaerőpiacon" – mondta az InfoRádiónak a Vállalkozók Országos Szövetségének főtitkára. Perlusz László hozzátette: számos olyan szakma van, ahol alig van utánpótlás. Kevés az autószerelő, a szobafestő-mázoló a tapétázó, de villanyszerelőnek vagy bútorasztalosnak is egyre kevesebben tanulnak. Ezen a helyzeten álláspontja szerint a minimálbér és a szakmunkás bérminimum jelentős jövő évi emelése sem változtat.
Hiába fog radikálisan, közel 20 százalékkal emelkedni a minimálbér és a garantált bérminimum, ez nem tudja teljes mértékben pótolni azt a kereseti lemaradást, amit például a tőlünk nyugatabbra lévő országokhoz képest tapasztalunk
- mondta a VOSZ főtitkára, aki szerint szükség lenne a képzési rendszer megújítására is. A Magyar Szakszervezeti Szövetség elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy a kvalifikált, magasan képzett munkaerőből is hiány van Magyarországon. Ez viszont nem pusztán bérkérdés Kordás László álláspontja szerint. Azt mondta, a magasan képzett mérnökök vagy informatikusok válogatnak a munkahelyek között: főként a fiatalok azokat a státuszokat részesítik előnyben, ahol rugalmas és családbarát a munkaidő, és van lehetőség az otthoni munkavégzésre.