Igazi melós gyötrelem: Magyarország a legtöbbet dolgozó, de legkevesebbet kereső EU-s lista elején

Biró Attila2021. november 17. 14:02

Magyarországon bár az EU-s átlagnál kisebb mértékben nőtt a ténylegesen ledolgozott munkaórák száma 2021 második negyedévében az elsőhöz képest, még így is, a ledolgozott órákat tekintve a 9. legtöbbet teljesítik a magyar munkavállalók az EU 27 országát figyelembe véve. Ehhez pedig már csak hab a tortán, hogy vásárlóerő-paritáson mérve megközelítőleg csupán 4 országban keresnek kevesebbet a dolgozók az EU-ban a magyaroknál. A munkaórák száma tehát magas, a fizetés mennyisége viszont alacsony idehaza.

2021 második negyedévében az EU 20-64 év közötti foglalkoztatottjai összességében 3 százalékkal dolgoztak többet főállásukban, mint 2021 első negyedévében – adta hírül friss statisztikájában az Eurostat. Az adatokból az is kiderült, hogy az unió legtöbb tagállamában munkaidő-növekedés volt megfigyelhető. A tényleges munkaórák mennyiségének legnagyobb növekedés egyébként Görögországban volt megfigyelhető, itt átlagosan 18 százalékkal emelkedett ez a mutató.

Ezzel szemben a foglalkoztatottak hat tagállamban kevesebb órát dolgoztak fő munkahelyükön 2021 második negyedévében. A csökkenés mértéke 0,2 százalék (Luxemburg) és 3,6 százalék (Belgium) között mozgott 2021 második negyedévében.

Loading...

Ahogy a grafikonon látszik, Magyarországon átlagosan 2,2 százalékkal nőtt a ledolgozott órák száma 2021 második negyedévében. Ezzel hazánk elmarad az EU-s átlagtól, az EU-s középmezőnyénél valamivel hátrébb helyezkedik el. Ezzel az eredménnyel egy átlagos 20-64 év közötti magyar

38,1 órát dolgozott le egy héten 2021 második negyedévében, főállásban.

Ez az EU összesített rangsorában viszont elég a top 10-re, egészen pontosan a 9. helyre. Ami azt is jelenti, hogy munkaórákat tekintve, egy átlagos magyar munkavállaló a 9. legtöbbet dolgozik az EU 27 országát vizsgálva.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

Loading...

A friss statisztikákból egyébként kiderült az is, hogy a magyar férfiak átlagos heti munkaóráinak száma 0,6 százalékkal nőtt, míg a nőké 4,1 százalékkal emelkedett 2021 első és második negyedéve között. Ez a trend, mármint, hogy a nemek szempontjából a nők munkaideje átlagosan jobban emelkedett, az egész Európai Unióra jellemző volt. Igaz, Magyarországon a nők munkaórája az EU-s átlagnál 0,8 százalékkal jobban emelkedett, míg a férfiaknál mért emelkedés több mint két százalékkal elmaradt az uniós átlagtól.

Sokat dolgozunk, keveset keresünk?

Ahogy az Eurostat friss statisztikája megmutatta, egy átlagos 20-64 év közötti magyar munkaórában mérve a 9. legtöbbet dolgozik az EU-ban. Ehhez képest, ha megvizsgáljuk a havi nettó béreket vásárlóerő-paritáson (a különböző országokban eltérő árszínvonal kiküszöbölése végett), akkor megközelítőleg azt találjuk, hogy Magyarországnál csak három EU-s országban visznek haza kevesebbet a dolgozók, sorrendben visszafelé haladva: Portugáliában, Szlovákiában és Bulgáriában.

Ha ezt a névsort összevetjük a fenti, második grafikonnal, akkor azt látjuk, hogy az Európai Unió négy legrosszabbul kereső országa egytől-egyig ott van a 10 legtöbb munkaórát ledolgozó ország között. Öröm az ürömben, hogy a keresetben mögöttünk végző tagállamok, átlagos ledogozott munkaórák tekintetében előttünk járnak.

Címkék:
fizetés, átlagkereset, magyarország, vásárlóerő, óraszám, fizetések, átlagfizetés, átlagjövedelem, vásárlóerő-paritás, munkaóra,