Pénzcentrum • 2021. november 9. 14:05
51 ezer fővel nőtt a tavalyi évben idehaza a szegénység és a társadalmi kirekesztődés kockázatának kitettek száma, ugyanakkor csökkent azoknak a száma, akik mindhárom szegénységi dimenzióban érintettek - derül ki a KSH adatait feldolgozó friss kiadványból. A tartós leszakadás leginkább azokat a társadalmi csoportokat veszélyezteti, akiknek a munkaerőpiaci helyzete az átlagosnál kedvezőtlenebb, ők pedig a szakértők szerint egyre többen vannak, így hosszú távú kilátásaik nem túl biztatóak.
A 2020-as évet úgy tartjuk számon, mint a 2008-as pénzügyi válság óta a legnehezebb évet: februárban Nyugat-Európában, március elején Magyarországon is megjelent a Kínából érkező SARS-CoV-2 (Covid-19) koronavírus, mely rég nem tapasztalt járványként söpört végig a világon, és mind a mai napig itt van velünk újabb és újabb mutációk formájában.
Nem csak az egészségügyet terhelte le, de a kényszerű termelési leállások miatt a gazdaságot is, mely közvetlenül hatással volt a lakosság életszínvonalára. A 2020-as adatokat dolgozta fel a Központi Statisztikai Hivatal, így november elején megjelenhetett A háztartások életszínvonala, 2020 című kiadványuk. Ebből kiderül, hogy a tavalyi évben nőtt idehaza a szegénység, és a társadalmi kirekesztődés kockázatának kitettek aránya, méghozzá 51 ezer fővel 1 millió 752 ezerre.
Az egyes szegénységi dimenziókat tekintve 727 ezer fő tartozott a kizárólag jövedelmi szegények, 390 ezer a kizárólag súlyosan depriváltak és 113 ezer fő a kizárólag munkaszegények közé. A pandémia negatív gazdasági hatásai ellenére csökkent azoknak a száma, akik mindhárom szegénységi dimenzióban érintettek, számuk a tavalyi évben 93 ezer volt, míg egy évvel korábban 112 ezer.
Ahogy az ábrán is jól látszik, messze azok vannak a legnagyobb veszélyben, akik munkaanélküliek, vagy valami egyéb okból kifolyólag inaktívak, arányuk egy év alatt szinte minimális mértékben változott. Őket követik a nyugdíjasok, esetükben közel 20 százalékos a veszélyeztetettek aránya, akik azonban teljes munkaidőben dolgoznak, körükben ez az arány fele akkora.
Egyértelmű tehát, hogy a szegénység leginkább azokat a társadalmi csoportokat veszélyezteti, akiknek a munkaerőpiaci helyzete az átlagosnál kedvezőtlenebb.
Még a 2020-as évben is csökkenni tudott azon 18-59 évesek száma, akik lehetséges munkaidejük kevesebb mint 20 százalékát töltik munkával: 353 ezer főről 113 ezer főre - jól látszik tehát, hogy a munkaerőpiacot, csak ideiglenesen rogyasztotta meg a járvány, ahogy arról a Pénzcentrum is beszámolt, a turizmusból, vendéglátásból kiesetteket szinte azonnal fel tudták szívni az olyan a súlyos emberhiánnyal küszködő szektorok, mint a kereskedelem, vagy a termelés - ezzel együtt 2021-re ismét alapvetően munkaerőhiányos gazdasági környezet veszi körbe a hazai cégeket.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Ugyanakkor a hazai munkaerőpiacra egyaránt jellemző a munkaerőhiány és a munkanélküliség, melynek egyik legfőbb oka, hogy a sok esetben
a munkavállalók képzettségi szintje köszönőviszonyban sincs a cégek által elvártakkal.
A munkaerőpiacról tartósan kiszorultak esetében az is gyakorta gond, hogy nem megfelelő a munkakultúrájuk: nem érkeznek meg időre, nem jelzik előre, ha ott kívánják hagyni az állásukat, és így tovább, ezért a munkáltatóknak nagyobb költségek árán is jobban megéri olyan külföldi munkavállalókat hozni, akiknél ilyen bizonytalanságokkal nem kell számolni – nyilatkozta az Egyensúly Intézet kutatási igazgatója, Filippov Gábor.