Hiába dolgoznak többen, mint egy éve: komplett szektorok rogytak meg a pandémia miatt

Pénzcentrum2021. november 3. 14:06

A járvány harmadik hullámának enyhülése és a korlátozások fokozatos feloldása hatására tavasszal csökkent a munkanélküliek száma, a foglalkoztatottság pedig nőtt: többen dolgoztak az idei második negyedévben, mint 2020 azonos időszakában. Vannak azonban olyan szektorok, ahonnan szinte eltűntek az emberek: lényegesen kevesebben dolgoznak, mint tavaly.

Az idei 2. negyedévében, azaz 2021 áprilisa és júniusa között a Covid19-járvány harmadik hullámának enyhülése és a korlátozások fokozatos feloldása hatására csökkent a munkanélküliek száma, a foglalkoztatottság pedig nőtt. Míg 2020 azonos időszakában 4 millió 556 ezer fő dolgozott Magyarországon, addig idén ugyanekkor 4 millió 619 ezer fő, ami 63 ezerre több, 1,4 százalékos emelkedés. ugyanakkor az üres álláshelyek száma egy év alatt 24,9 százalékkal nőtt, elérve a 75 ezret - olvasható a KSH Munkaerőpiaci folyamatok, 2021. I. félév című kiadványában.

Sok szektorban nőtt a foglalkoztatottak száma, az építőiparban, vagy például az oktatásban, ugyanakkor vannak olyan szektorok, ahol kifejezetten nagy arányban csökkent.

Loading...

Ha az egyes nemzetgazdasági ágakat nézzük, azt tapasztalhatjuk, hogy nagy az eltérés: az talán senkit sem lep meg, hogy a turizmusban óriási a visszaesés, akit még az első hullám ideje alatt meg tudtak tartani a vállalkozások, azoknak egy jelentős része a harmadik hullám idejére elszivárgott.

Nem is csoda, hogy a turisztikai szektor kilábalása lehet a leglassabb a gazdasági ágazatok között, a globális turizmus válság előtti szintre való visszatérését például továbbra sem várják 2024 előtt a különböző nemzetközi elemzések. Régiós szinten alacsony volt a szállodák foglaltsága 2021 első félévében, a többi főváros gyakorlatával szemben pedig a budapesti szállodák a 2020-as csökkentés után már a szobaár emelésével igyekeztek bevételt növelni - olvasható az MNB legfrissebb kereskedelmi ingatlan-piaci jelentésében. A hazai szállodák forgalma a járvány hullámainak enyhülésével javult, de a 2019-es átlagos havi forgalmat júliusban sem sikerült még elérni.

Szintén csökkent, ugyan csak 1 százalékkal a kereskedelemben dolgozók száma 2020. második negyedéve és 2021. ugyanezen időszaka között, és nagy kérdés, mi lesz ezeknek a dolgozóknak a sorsa, ha a munkáltató elrendeli dolgozói körében a koronavírus elleni oltás kötelezővé tételét: nagy a veszélye, hogy sokan elhagynák az amúgy is munkaerőhiányos szektort.

JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

A megnövekedett terhek ellenére az egészségügyi és szociális ellátás feladatait is kevesebben látták el 2021 II. negyedévében, mint egy évvel korábban, ezen belül a szociális területen dolgozók száma csökkent nagyobb mértékben.

A feldolgozóiparban ugyan valamivel többen dolgoztak az április-júniusi időszakban, ám egyes területei, például a járműgyártás elsősorban nem a korlátozások miatti időszakos lezárások, hanem a begyűrűző és tartóssá váló alkatrészhiány miatt szenvedtek el létszámveszteséget. A globális csiphiány a magyarországi autógyártóknál is termelésingadozást okozott, az alkatrészek beérkezésének kiszámíthatatlansága tarthatatlanná tette a rendelések teljesítésének korábban megszokott rendjét. A cégek arról számoltak be, hogy a piac elemzésével és rugalmas termelésszervezéssel próbálnak úrrá lenni a helyzeten, törekszenek a dolgozói állomány megtartására, ugyanakkor arra számítanak, hogy a félvezető-ellátás problémája még hónapokig sújtani fogja az autóipart.

Címkék:
foglalkoztatottság,