Pénzcentrum • 2021. szeptember 30. 11:28
Minden második magyar hallgató dolgozik az egyetem mellett, sokan komoly megélhetési problémák miatt vállalnak rész- vagy teljes munkaidős állást. Vannak, akik munka nélkül nem engedhetnék meg maguknak azt, hogy egyetemre járjanak.
Tíz egyetemistából négy folyamatosan dolgozik a tanulmányai mellett - ez derül ki az Eurosudent felméréséből. A hallgatók 14 százaléka alkalomszerűen vállal munkát, 45 százalékuk pedig nem dolgozik a szorgalmi időszakban. A tanulmányaik mellett folyamatosan dolgozók aránya a felsőoktatási szakképzésen és a mesterképzésen tanulók között a legmagasabb - a hallgatók több mint fele, 55 százaléka dolgozik.
Mint kiderült, a dolgozó hallgatók legnagyobb része anyagi okokból vállal munkát, a legfontosabb motiváció a kutatás szerint a megélhetésük fedezése, sokan pedig azért dolgoznak, hogy folytathassák a tanulmányokat.
Sokan munka nélkül nem engedhetnék meg maguknak az egyetemet.
Valamivel kevesebben mondták azt, hogy a munka zsebpénzkiegészítés, az alapszükségleteiken felüli igényeiket fedezik a keresetükből. A legtöbb egyetemista "magának keres", tehát családját csak minden ötödik hallgató támogatja a fizetéséből.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A felmérés eredménye szerint a magyar hallgatók több mint fele küzd anyagi nehézségekkel.
Ezen belül nagyon komoly pénzügyi nehézségekkel magasabb az esti vagy levelező képzésen (9,1%) tanulók és a felsőoktatási szakképzésben résztvevők (8,3%) küzdenek. A nappali képzésre járók között a hallgatók 6 százaléka számolt be komoly anyagi gondokról, de összességében az ilyen formában tanulók több mint 76 százaléka küzd kisebb-nagyobb anyagi gondokkal.