Brutális a béremelkedés ezekben a szakmákban: ők a pandémia legnagyobb nyertesei

Pénzcentrum2021. szeptember 29. 14:33

A KSH újfajta adatközlése nyomán tudjuk, mennyi volt a foglalkozások szerinti bruttó átlagkereset 2019-ben, illetve 2020-ban. Bár a legtöbben a statisztikák szerint többet kerestek tavaly, mint az azt megelőző évben, vannak azonban olyanok, akiknek kiugró mértékben nőtt meg a bruttójuk. Nem meglepő módon legtöbben közülük ugyahhoz a nemzetgazdasági ághoz tartoznak.

Egy korábbi cikkünkben azt vizsgáltuk, kik azok, akiknek a bruttó átlagbére 2019-ről 2020-ra nagyot esett, most pedig azt vizsgáljuk meg, kiknek emelkedett a legnagyobb mértékben. Ezt már csak azért is meg tudjuk tenni, mivel nemrég frissítette foglalkozás szintű keresetstatisztikáját a Központi Statisztikai Hivatal. Sokáig semmiféle adatta nem rendelkeztünk erről, csupán a nemzetgazdasági ágakra lebontva volt elérhető a bruttó és a nettó átlagbér.

Magyarországon a bruttó átlagkereset 2019-ben 367 833 forint volt, 2020-ban pedig 403 616 forint volt, ez 38 738 forintos, 10,5 százalékos emelkedést jelent. Ugyanakkor nem szabad elfeledkezni, hogy 2020 év elején, márciusban tört ki a pandémia, ami számos szektort megrángatott, mint ahogy azt a részletes adatokból is kiderül, de a KSH által felsorolt több mint 470 foglalkozásban dolgozók túlnyomó részében emelkedtek a bérek. Mi most a 20 legdinamikusabb béremelkedést vesszük górcső alá.

Ahogy a drasztikus csökkenéseknél, úgy a drasztikus emelkedéseknél is kirajzolódik egyfajta trend. Azt látjuk, hogy a 20 toplistásból 12 egészségügyi foglalkozás: a szülésznőtől a mentőtiszten át egészen az alternatív gyógymódokat alkalmazó szakemberig. Jellemzően tehát olyan szakmákról van szó, akikre nagy kereslet volt a piacon az egészségügyi válsághelyzetben. Ugyanakkor arról sem szabad megfeledkezni, hogy 170 ezer egészségügyi dolgozó kapott bruttó 500 ezer forintos juttatását a koronavírus-járvány idején tanúsított helytállásáért2020 júliusában - minden bizonnyal ez is beleszámított az átlagbérbe.

Loading...

Első helyen az ipari alpinisták végeztek, nekik egy év alatt, szinte hihetetlen, de 68,9 százalékkal emelkedett a bruttó átlagbérük: 252 111 forintról 812 388 forintra. Mint tudjuk, nagyon megugrottak az építőipari költségek, és az anyagárak változása vélhetően kihatott a szakipari munkákra, így az ipari alpinisták bérezésére is.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Ezen felül nagyot nőtt még a fizetésük a könyvtári, levéltári nyilvántartóknak is, 2019-ben a bruttó átlagbérük rendkívül alacsony, 186 649 forint volt, 2020-ban azonban már 285 521 forintot kerestek. Ennek egyik oka lehet, hogy a művészeti szervezeteknél, a közművelődési intézményeknél és a közgyűjteményeknél foglalkoztatott közalkalmazottak jogviszonyváltásával párhuzamosan 2020-ban 6 százalékos béremelést hajtottak végre. De a bírók, ügyészek, sportolók is jól jártak, lényegesen több pénzt vihettek haza, mint az azt megelőző évben.

Ha a százalékos arányokat nézzük, akkor az alpinistákat a könyvtári nyilvántartók követik 34,6 százalékos bruttó béremelkedéssel, őket a képzőművészek 26 százalékossal. Negyedik helyen a védőnők 25 százalékos emelkedése áll, ötödik helyen pedig az egészégügyi dokumentátorok.

Loading...

Címkék:
egészségügy, ksh, bruttó, átlagbér, pandémia,