Pénzcentrum • 2021. augusztus 24. 11:32
Sokan nem dönthetnek arról, hogyan hagyják ott régi munkahelyüket. Előfordulhat ugyan, hogy sejtjük előre: valószínűleg el fognak bocsátani minket, legyen szó leépítésről, esetleg arról, hogy szimplán elégedetlen velünk a munkáltatónk. Amennyiben látjuk, hogy közeledik ez a döntés, érdemes felmondanunk mielőtt kirúgnak?
Nem mindegy, hogy látszólag önszántunkból hagytuk ott a munkahelyünket, vagy elbocsátottak minket. Egy nagyobb leépítés minket is elérhet, csak úgy, mint az, hogy nem szeretjük a munkahelyünket és szabadulnánk.
Mindkét opciónak nagy szerepe van, hiszen ez fogja meghatározni a szakmai hírnevünket, valamint azt is, hogy a következő munkahelyünkön hogyan viszonyulnak hozzánk. A huffpost összegyűjtötte azokat a dolgokat, amelyeket figyelembe kell vennünk, amikor a nehéz döntés elé érkezünk.
Amennyiben te mondasz fel, úgy megkerülheted a kellemetlenséget, ami azzal jár, ha hirtelen veszítenéd el a munkád. Különösen, ha olyan munkahelyen dolgozol, amit nem kedvelsz túlzottan, a felmondás ebben az esetben nyugalmat is hozhat, hiszen tudod, hogy már nem kell sokáig ott dolgoznod - mondta a lapnak Victorio Milian HR konzultáns.
Amennyiben mi mondunk fel, úgy elkerüljük a megbélyegzést is, ami azzal jár, ha kirúgtak minket. Bár a munkáltatók zöme megérti, ha valakit leépítés miatt elbocsátottak, azt mégsem szeretnénk az állásinterjún elmondani, hogy azért rúgtak ki, mert rossz volt a teljesítményünk
Az állásinterjúkon akarva - akaratlanul megítélik azt, akit kirúgtak. Amikor az előző munkahelyről kell beszélni, vagy akár felhívni azt referenciaként az új munkáltató látja, hogy kirúgták a jelöltet.
Persze a felmondásnak is vannak negatív következményei. Amennyiben a munkavállaló felmond, úgy egy csomó juttatástól eleshet, éppen ezért ferlmondás előtt ezeket is érdemes számba venni. Magyarországon például csak meghatározott esetekben jár a végkielégítés, erről részletesebben ebben a cikkben írt a Pénzcentrum.
Ryan Stygar, ügyvéd hozzáetette azt is, hogy amennyiben elégedetlenek voltunk munkáltatónkkal, és törvényesen szeretnénk kártérítéshez jutni, úgy ezt is nehezebben tehetjük meg ha felmondtunk.
A végső döntés azonban a miénk, és amennyiben szeretnénk elhagyni munkahelyünket, úgy jobb,ha mindkét opciót alaposan átgondoljuk.
Amennyiben van lehetőségünk dönteni, úgy a munkavállaló gondolkodjon el azon, hogy melyik opció lenne számára a legmegfelelőbb
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
-mondta Stygar, Milian pedig hozzátette, hogy mindig legyünk proaktívak, és gondoljuk át az érveket mindkét opció mellett.
Így működik a végkielégítés Magyarországon
A végkielégítés Magyarországon jól átláthatóan szabályozott törvényileg.Végkielégítés a Munka Törvénykönyve szerint három meghatározott esetben jár a munkavállalónak. Leegyszerűsítve ha felmondanak a munkavállalónak, vagy ha az ember munkahelye jogutód nélkül, vagy jogviszonyváltás miatt megszűnik.
Mikor jár a végkielégítés?
- Munkaviszonya a munkáltató felmondása,
- A munkáltató jogutód nélküli megszűnése vagy jogviszonyváltás miatt szűnik meg,
- A munkaviszonyát felmondással arra hivatkozva szünteti meg, hogy a munkáltató személyében bekövetkezett változás miatt a rá irányadó munkafeltételek lényeges és hátrányos megváltozása következtében a munkaviszony fenntartása számára aránytalan sérelemmel járna vagy lehetetlenné válna (Munka Törvénykönyve, 40. paragrafus),
- Ő mondja fel azonnali hatállyal (rendkívüli felmondással) a munkaviszonyát, és ezen azonnali hatályú felmondás jogszerű (Munka Törvénykönyve, 78. pragrafus)
Azonban nem minden esetben jár a végkielégítés. A következő felállásokat is érdemes figyelembe venni, mielőtt felmondanánk, mivel ekkor nem részesülünk végkielégítésben.
- a felmondás közlésének időpontjában nyugdíjasnak minősül,
- a munkáltató jogutód nélküli megszűnésének időpontjában nyugdíjasnak minősül,
- a felmondás indoka a munkavállaló munkaviszonnyal kapcsolatos magatartása, vagy
- a felmondás indoka a munkavállaló a nem egészségi okkal összefüggő képessége.
De mennyi az annyi?
A végkielégítés mértéke is fontos szerepet játszik, amikor elbocsátanak minket, vagy fel szeretnénk mondani, hiszen amennyiben ez az összeg csekély, lehet úgy mégis jobb, ha mi mondunk fel. Ha a fentiek tükrében akinek felmondanak, és jár neki a végkielégítés, az az összeget ez alapján számolhatja ki:
- legalább 3 év esetén egyhavi,
- legalább 5 év esetén kéthavi,
- legalább 10 év esetén háromhavi,
- legalább 15 év esetén négyhavi,
- legalább 20 év esetén öthavi,
- legalább 25 év esetén hathavi távolléti díj összege.
Ezek az összegek ráadásul a Munka Törvénykönyve szerint meghatározott módon tovább emelhetők akkor, ha a munkaviszony a munkavállalóra irányadó öregségi nyugdíjkorhatár betöltését megelőző 5 éven belül szűnik meg.