Pénzcentrum • 2021. augusztus 19. 11:03
A friss adatok szerint Magyarországon 5,1 százalékkal keresnek kevesebbet a nők a férfiaknál. Ezzel egyébként az OECD-átlag alatt vagyunk, és a környező országok között is elég jól teljesítünk. Az Eurostat korábban ennél magasabb bérkülönbségeket mért hazánkban. Viszont nemek közötti egyenlőség tekintetében a világ élvonalában járunk.
A friss adatok szerint Magyarországon 5,1 százalékkal keresnek többet a férfiak a nőknél. Ezzel pedig bőven az OECD tagországok átlaga alatt vagyunk ebben a tekintetben, ami, 12,8 százalékos eltérés.
A környező országok közül Szlovéniában hasonló az eltérés a fizetések között (5%), Ausztriában viszont majdnem 15 százalékos a különbség a két nem fizetései között és a cseheknél is 14,7 százalék. A lengyeleknél pedig 11,5 százalékos az eltérés.
Mint kiderült, az OECD tagországok közül Kolumbiában a legkisebb az eltérés a nemek között (4%), de Luxemburgban és Belgiumban sem sokkal több (4,1%, illetve 4,2%). Ellenben Dél-Koreában 32,5 százalékkal keresnek többet a férfiak, mint a nők. Japánban és Izraelben (23,5% és 22,7%) is jelentősek a különbségek.
Az Eurostat egyébként ennél rosszabb adatokat mért: egy februári közlés szerint Magyarországon a nők 2018-ban átlagosan 12,2 százalékkal kaptak kevesebb fizetést, mint a férfiak. Az EU-s átlagnál így is jobban teljesítünk. A legnagyobb nemek közti bérhátrány Észtországban van.
Egyenlőségben jól állunk - a bérek kivételével
Márciusban a Világbank tett közzé egy elemzést, amely szerint a vizsgált 190 ország közül, mindössze 10 érte el a nők és férfiak teljes egyenjogúságát jelentő 100 pontot a kiadvány listájában. Ezek az országok Kanada kivételével minden európai országok voltak, úgy mint: Belgium, Franciaország, Dánia, Lettország, Luxembourg, Svédország, Izland, Portugália és Írország.
A 100 pontos országokat sorrendben a 97,5 pontos országok követték, ezekből összesen 9 volt, ami szintén mind európai volt, az egyetlen kivételt Új-Zéland jelentette. A 19 legegyenlőbb országok után következtek a 96,9 pontot elérő országok.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Ezekből számszerűleg 5 volt, Ausztrália, Ausztria, Magyarország, Norvégia és Szlovénia. Mindez pedig azt jelenti, hogy bár a teljes egyenlőség sajnálatos módon még mindig nem adatott meg hazánkban sem a nők és férfiak között, Magyarország a világ leginkább egyenlő nemzetei között tartható számon. A fent már ismertetett 8 vizsgálati dimenzió közül Magyarország 7-ben a maximálisan elérhető 100 pontot kapta.
Egy volt, ahol a kiadvány hiányosságokat fogalmazott meg, az pedig a fizetések dimenziója volt. Itt Magyarország a 100-ból összesen 75 pontot kapott. Ugyanis hazánkban nem teljesül makulátlanul az egyenlő munkáért egyenlő bérezés elve a gazdasági szereplők minden szegmensében.
Ez pedig a gyakorlatban azt is jelenti, hogy bár Magyarország a nők és férfiak közötti egyenlőséget tekintve a 3. legegyenlőbb országok közé tartozik, mégis van nálunk összességében 19 ország, ahol a nők egyenlőbbnek számítnak az üzlet és jog világában.