Biró Attila • 2021. július 2. 16:48
Magyarországon egy átlagos fiatal fiúgyermeknek 6,2 évvel több munkaerőpiaci jelenlétre kell készülnie, mint egy átlagos lánynak. Ez a különbség bár magas, azonban a magyaroknál összességében 17 országban is több munkára számíthatnak életük során a fiatalok.
A 15 éves európai uniós gyerekek átlagosan 35,7 év munkaerőpiaci jelenlétre készülhettek 2020-ban – derült ki az Eurostat friss jelentéséből. Ez 0,2 évvel kisebb átlag, mint amit 2019-ben mértek. Ez pedig azért különleges, mert 2000 óta ez volt az első alkalom, hogy a várható munkával (vagy adott esetben munkanélküliséggel) töltött életidő csökkent.
Ez a hatás persze leginkább a Covid-19 válság miatt alakult ki, hiszen sok munkaképes korú egyén bár keresett munkát a tavalyi évben folyamatosan, viszont a válság miatt sok hónapon keresztül rengeteg szakmában esélytelen volt elhelyezkedni. Emitt pedig rengetegen hagytak fel már a kereséssel is, kiesve így a munkaerőpiacról, ezzel csökkentve a - várható - jelenlétük éveinek a számát az EU-ban.
Melyik országban kell várhatóan a legtöbbet dolgozni?
Az EU tagállamai közül Svédországban, Hollandiában és Dániában volt a leghosszabb, a várható munkával töltött életidő: 42; 41; 40 év. Érdekesség, hogy az unióban csupán ebben a 3 országban volt 40 év vagy afölötti ez az időtartam. A három dobogóst egyébként Észtország (39,2 év), Németország (39,1 év) és Finnország (38,8 év) követte a toplistán.
Ahogy a listán látható, Magyarország jóval elmaradt az éllovas államoktól, ami a várható munkaerőpiaci jelenlét éveinek a számát illeti. Egészen pontosan a 27 tagállam közül a 18. helyen állunk, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy
2020-ban egy 15 éves magyar gyerek 34,4 évre készülhetett a munkaerőpiacon.
Ha összehasonlítjuk, ez majd 8 (!) évvel kevesebb, mint amennyire egy svéd gyereknek kilátása van. Ráadásul még az EU-átlagtól is több mint egy évvel kisebb a magyar adat, de például nyugati szomszédunktól, Ausztriától már három évvel vagyunk lemaradva. Érdekes azonban, hogy két másik közvetlen szomszédunk is mögöttünk végzett. Románia és Szlovákia is egyaránt 34-34 évvel.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A statisztika szerint a lista legvégén három, déli ország található, közülük is Olaszország az, ahol még a 32 évet sem éri el a 15 éves gyerekek várható munkával töltött életideje, egészen pontosan ők 31,2 évre készülhetnek, míg a horvátok és a görögök egyaránt 32,8-ra.
A nők vagy a férfiak dolgoznak többet?
Az EU-ban a férfiak átlagosan 38 év munkára készülhettek 15 éves korukban 2020-ban, miközben a nők 33,2-re, tehát a különbség a két nem között átlagosan 4,8 év volt. Ezzel szemben egy 15 éves magyar fiú a tavalyi évben összesen
37,4 munkával töltött évre készülhetett, miközben egy hasonló korú lány csupán 31,2-re. Hazánkban tehát a különbség 6,2 (!) év volt a két nem képviselői között.