Megszületett a bérmegállapodás Budapesten: ennek most sokan nem fognak örülni

MTI2021. június 4. 08:32

A fővárosi bérszövetséget alkotó szakszervezetek képviselői, valamint a fővárosi önkormányzat nevében Karácsony Gergely főpolgármester csütörtökön aláírták a 2021-2024 közötti időszakra vonatkozó fővárosi bérpolitikai megállapodást - tájékoztatta a fővárosi önkormányzat és a Magyar Szakszervezeti Szövetség az MTI-t.

Közös közleményük szerint a megállapodás értelmében 2022 és 2024 között az egyes munkáltatók és a náluk működő szakszervezetek a minimálbérről szóló kormányrendelet kihirdetését követő 30 napon belül, de legkésőbb a tárgyév február 15-éig megállapodnak az adott évre vonatkozó bérfejlesztés végrehajtásáról. Ennek mértéke megegyezik a minimálbér- és garantált bérminimum-emelés százalékos mértékeinek számtani átlagával.

Erre az évre vonatkozóan a felek egyetértettek abban, hogy a bérek reálértékét meg kell őrizni, ugyanakkor a fővárosi önkormányzat költségvetési helyzete nem nyújt lehetőséget egy idei béremelés lebonyolítására - olvasható. Mint írták, a 2021-2024 közötti időszakra vonatkozó bérmegállapodás értelmében, a 2021. évi elmaradó béremelés kompenzációja érdekében 2022 és 2024 között a minimálbér- és garantáltbérminimum-emelés százalékos mértékeinek számtani átlagával való emelésen felül további béremeléshez szükséges forrást biztosítanak.

Ezen túlmenően a fővárosi önkormányzat a megállapodásban vállalja, hogy ha a kormány ígéreteinek megfelelően 2021-ben is csökken a szociális hozzájárulási adó mértéke, a felszabaduló forrásokat az önkormányzat teljes mértékben béremelésre fogja fordítani. Közölték, a főváros vállalja azt is, hogy a létrejövő BKM Budapesti Közművek Zrt. esetében az átalakulás nem érinti majd a korábbi kollektív szerződésekben rögzített munkavállalói juttatásokat, a meglévő kollektív szerződéseket nem szünteti meg, valamint elősegíti kollektív szerződések létrejöttét azokon a területeken, ahol még nem került sor annak megkötésére.

Továbbá a főváros vállalja, hogy 2021 végéig nem kezdeményez csoportos létszámleépítést, nem növeli a kiszervezések mértékét, 2022 végéig emelt kapacitásokkal fenntartja a Fővárosi Álláskereső Irodát. Ezenkívül 2021 végéig a megállapodó felek együtt kidolgozzák a Budapest-pótlék egységes rendszerét - olvasható a közleményben.

JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

A közlemény szerint a megállapodásban a következő érdekképviseletek érintettek: a Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ), a Városi Tömegközlekedési Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége (VTDSZSZ), a Budapesti Közlekedési Szakszervezetek Szövetség (BKSZSZ), az Egységes Közlekedési Szakszervezet (EKSZ), Helyiipari és Városgazdasági Dolgozók Szakszervezete 2000 (HVDSZ 2000), a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete (MKKSZ), a Szociális Ágazatban Dolgozók Szakszervezet (SZÁD), valamint a Közgyűjteményi és Közművelődési Dolgozók Szakszervezete (KKDSZ).

Címkék:
minimálbér, fizetések, bérmegállapodás, garantált bérminimum,