Biró Attila • 2021. április 20. 14:02
Döbbenetes mennyiségű munkahelyi többlethiányzást regisztráltak Magyarországon 2020-ban a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos legterheltebb hetekben. A klasszikus év eleji és végi, illetve nyári hiányzási csúcsuk mellé egyértelműen megjelent egy tavaszi és egy őszi koronavírus okozta csúcs is, ami összességében 4,4 millió bejelentett munkahelyi távollétet eredményezett, mint 2015-2019 között átlagosan ugyanezekben az időszakokban.
2020-at alapjaiban határozta meg a koronavírus-világjárvány, az év elején az első hullám, a végén pedig a 2. és 3. hullám fektette két vállra a világ országait. A pandémia pedig a világ szinten minden kormányát igen komoly korlátozó intézkedések meghozatalára késztette. A vírus terjedésének megakadályozása, illetve az emberek távolságtartásának biztosításnak az érdekében sok vállalkozás kénytelen volt bezárni a kapuit, más helyeken a termelés állt le, sok munkavállaló pedig kényszerpihenőt kapott.
Ezeket a változásokat pedig híven tükrözik a munkahelyekről hiányzó emberek tömegei.
A 2020-ra vonatkozó friss Eurostat statisztika szerint az EU-ban 5 csúcsot regisztráltak a munkából való távolmaradás mérésekor: a klasszikus január eleji, augusztus közepei és december végi csúcsokon túl megjelent két, eddig nem tapasztalt,
az áprilisi és a novemberi, ami egyértelműen a Covid-19 számlájára írható.
2020 áprilisában például a 15. héten 34 millióval több munkahelyi hiányzást jelentettek az EU-ban, mint ami átlagosan 2015-2019 között volt tapasztalható ugyanezen a héten. Ennél valamivel enyhébb volt az 5. csúcsnyak számító november, amikor is a 46. héten 6,7 millióval több hiányzást regisztráltak a 2015-2019-es átlaghoz képest.
Óriás csapást kapott a magyar munkaerőpiac
Az Eurostat adataiból a magyar adatok elemzésénél is látni, hogy az itthoni csúcsok egyértelműen megegyeznek az európai tendenciával. Nálunk is a 3 klasszikus, sok szabadsággal teli időszak mellett egyértelműen azonosítható az úgynevezett 4. és 5. hiányzási csúcs.
Ahogy a grafikonon látszik, a negyedik, azaz a tavaszi csúcs jóval magasabb volt, mint az 5. őszi. Magyarországon a 13. héten összesen 689 000 munkahelyi hiányzást regisztráltak, ami több mint 600 ezerrel több volt, mint 2015-2019-ben átlagosan ezen a héten. A grafikon jól mutatja, hogy ezen a héten többen voltak távol a munkahelyükről (több mint 170 ezerrel), mint amennyien 2015-2019 között átlagosan szokta a 34., azaz a vakáció szempontjából legnépszerűbb augusztusi héten.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A tavasszal kapcsolatban érdemes azt is kiemelni, hogy 10 hét leforgása alatt, a 13-23. hét között összességében több mint 4 millióval (!) több munkahelyi hiányzást regisztráltak Magyarországon, mint 2015-2019 között átlagosan ebben az időszakban.
Bár a tavaszitól jócskán elmaradt, de azért mégis látványos volt a 2020-as év végén tapasztalható őszi munkaerőhiányzás is. Ennek a csúcsa a 47. héten volt november végén, amikor összesen 149 ezer munkahelyi hiányzást regisztráltak, ami több mint a duplája volt a 2015-2019 között átlagosan tapasztalható 70 ezernek. Összességében azt lehet mondani, hogy
a 45-50. hét között. összesen 400 ezerrel több munkahelyi hiányzást mértek Magyarországon 2020-ban, mint az azt megelőző 5 évben átlagosan ugyanebben a periódusban.
Nagyot ütött a két Covid-csúcs
A kiadványból és a legfrissebb számokból jól látszik, mennyire brutálisan követték le a magyarországi munkaerőpiaci hiányzások mind a koronavírus első, mind pedig a 2-3. hullámának nyitányát is. Mindez pedig predesztinálja azt, hogy a 2021. márciusi nagy lezárás is hasonlóan aggasztó képet fognak majd festeni a helyzetről ebben a tekintetben.
Ahogy pedig a számokból is láttuk, a 4-5. hiányzási csúcsok összességében Magyarországon azt jelentették, hogy 4,4 millióval (!) több távollétet regisztráltak a munkáltatók, mint amennyit ugyanezekben az időszakokban 2015-2019 között mértek átlagosan. Sőt, a 2020 áprilisi legsötétebb héten többen maradtak távol a munkától Magyarországon, mint amennyien 2015-2019 között klasszikusan a legfelkapottabb augusztusi nyaralóhétben szoktak.