Ijesztő jövőkép a közoktatásban: ezzel szembesül hamarosan sok tanár, diák, szülő

Népszava2021. március 24. 10:01

Az elmúlt tíz év második legrosszabb jelentkezési arányát produkálta a 2021-es év a pedagógusképzésben. A felvi.hu adatai szerint idén 13 110-en adtak be jelentkezést valamilyen pedagógiai felsőoktatási szakra, és csak 9791-en az első helyen. Ez a 2020-as jelentkezőszámnál 15 százalékkal több (akkor 11,1 ezren jelentkeztek ), viszont 2019-hez képest így is 25 százalékos a visszaesés. Mindeközben a tanárhiány egyre súlyosabb problémát jelent a magyar oktatásban, és nem csak a jelentkező kevés: a felvettek közt is nagy a lemorzsolódás, későbbi pályaelhagyás.

A tavalyi évhez képest idén valamivel többen jelentkeztek pedagógusképzésekre, de így is a második legrosszabb a jelentkezési arány 2021-ben az elmúlt tíz évben. A mélypont tavaly volt, a csúcs pedig 2016-ban, amikor még 20,3 ezren jelentkeztek az év eleji felvételi időszakban. Ugyanakkor még a korábbi, magasnak mondható jelentkezési arányok ellenére is évek óta visszatérő probléma a tanárhiány kérdése - írja a Népszava. A jelentkezőknek általában több mint fele nyer felvételt, viszont az Oktatási Hivatal "Lemorzsolódási vizsgálatok a felsőoktatásban" című, tavaly kiadott tanulmánya szerint a pedagógusképzés területén átlagosan 23-28 százalékos a lemorzsolódás, vagyis

a felvetteknek legalább negyede nem jut el a diplomaszerzésig.

Ráadásul azok közül, akik megszerzik az okleveleiket, sokan nem pedagógus munkakörben helyezkednek el. A 2018/2019-es tanévben 8026-an szereztek pedagógus munkakör betöltéséhez szükséges végzettséget, de a pályára lépők száma 6039 volt. Totyik Tamás, a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) alelnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy a pedagógusok körében a korai pályaelhagyás is jelentős, sokan már az első egy-két évben, az első minősítő vizsga előtt meggondolják magukat.

Az elmúlt években egyszer sem haladta meg a háromezret azoknak a pályakezdő tanároknak a száma, akik sikeres minősítő vizsgát tettek

- állítja Totyik Tamás. Szerinte az idei jelentkezési adatok "egy árnyalatnyival" jobbak a tavalyinál, de a szakmát nem fogják kihúzni a gödörből. A tanárok száma folyamatosan csökken: a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a 2020/2021-es tanévben 146,7 ezer olyan pedagógus szerepel a nyilvántartásban, akit főmunkaviszonyban foglalkoztatnak a köznevelésben és a szakképzésben - ez háromezerrel kevesebb, mint egy évvel korábban.

Az elmúlt húsz évben egyszer sem volt olyan alacsony a főállású pedagógusok száma, mint most.

A PSZ becslése szerint a következő öt évben összesen mintegy 15 ezer pedagógus éri el a nyugdíjkorhatárt, s ebben a statisztikában nem szerepelnek például a gyógypedagógusok, óvodapedagógusok. 2018-as adatok szerint pedig 5766 betöltetlen pedagógus álláshely volt az általános iskolákban és a gimnáziumokban. Totyik Tamás szerint a tanárhiány ennél is jelentősebb, hiszen az intézményekben a betöltetlen óraszámokat sok esetben szétosztják a többi pedagógus között.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el,  havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 
Nagyon komoly problémák elé néz a magyar közoktatás, ha nem változik a helyzet. Az egyik legsürgetőbb lépés a pályakezdők bérének jelentős emelése lenne

- fogalmazott Totyik Tamás. Mint mondta, egy diplomás, pályakezdő pedagógus ma nettó 140 ezer forint körüli összeget visz haza, majdnem annyit, mint egy általános iskolai végzettségű iskolaőr. Szerinte a 2013-ban bevezetett életpályamodell csődöt mondott, az akkori bérrendezés a garantált bérminimum emelkedése miatt elveszítette értékét. Hozzátette: egy kezdő pedagógus már Romániában is többet keres, mint Magyarországon, s ott még a kötelező óraszámok is alacsonyabbak.

Címkék:
hrcentrum, nyugdij, tanár, pedagógus, szakszervezet, szakképzés, pályakezdő, nettó, tanárhiány, központi statisztikai hivatal, gimnáziumok, oktatás hivatal, mák nyugdíj, pedagógus életpályamodell, pedagógusok szakszervezete, kötelező óraszám,