Pénzcentrum • 2021. március 17. 16:01
Milyen esélyekkel tehették meg első lépéseiket a munkaerőpiacon a világjárvány kirobbanásának évében a pályakezdők? Hány hirdetést adtak fel a cégek ilyen pozíciókra, hogyan alakultak a jelentkezőszámok, melyek voltak a pályakezdők kedvenc szakmái és mennyi volt az átlagos bérigényük? Egy friss elemzés a pályakezdők és gyakornoki helyet keresők kilátásait vizsgálja meg.
A koronavírus-járvány több szempontból drasztikusan megváltoztatta a munka világát és a munkaerőpiaci viszonyokat - ez alól pedig a pályakezdők és gyakornokok sem kivételek. Arról, hogy pontosan milyen hatással volt helyzetükre az elmúlt egy év, Magyarország piacvezető állásportáljának adataiból kaphatunk betekintést.
Csökkenő hirdetésszám
2020 márciusában a koronavírus-járvány hazai kezdete a teljes magyar munkaerőpiacra jelentős hatással volt, így a pályakezdők, szakmai gyakorlati helyet keresők számára feladott álláshirdetések száma és aránya is lecsökkent. Ráadásul 2020 tavaszán azok a cégek, amelyek a létszámstop, illetve -leépítés eszközével próbálták átvészelni a válságot, elsőként azoknak a felvételét fagyasztották be, valamint azoktól váltak meg, akik nem képezték az állomány részét. Ebbe a csoportba a szerződéses munkatársak és a kölcsönzött munkaerő mellett a szakmai gyakorlaton lévők és a diákok tartoztak.
A területi adatokból az látszik, hogy a pandémia évében is Budapesten és Pest megyében volt a legnagyobb a választék pályakezdő munkákból, majd Fejér, Veszprém, Hajdú-Bihar és Győr-Moson-Sopron megyék következnek.
Nyári csúcs a pályakezdő jelentkezők számában
A járványhelyzet következtében kialakult válság egyik markáns hatásaként az egy állásra jutó jelentkezések száma számos szektorban évek óta nem látott szintre emelkedett. Ez alól a pályakezdő és gyakornoki pozíciók sem képeztek kivételt: márciustól kezdve folyamatos növekedés látszik a jelentkezések számában. A legtöbb pályakezdő nyáron pályázott meg lehetőségeket - ez valószínűleg azzal is összefügg, hogy ilyenkor jobban ráérnek a még tanulmányaikat folytatók is arra, hogy kipróbálják magukat a munka világában.
Ősztől azonban a jelentkezőszámok lassú csökkenését láthattuk, majd 2021 januárban ismét felélénkült az érdeklődés a pályakezdő, illetve gyakornoki pozíciók iránt: idén januárban 15 százalékkal több volt az egy helyre jutó jelentkezésszám, mint a tavalyi átlag.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Az adminisztrációs munkák voltak a legnépszerűbbek
Mely szektorok, és azon belül milyen pozíciók számítottak a legkelendőbbnek a pályakezdők körében tavaly? Népszerűségi sorrendben az adminisztráció, az értékesítés, az oktatás és a marketing voltak a pályakezdők kedvencei 2020-ban. A fentieken belül a legtöbben irodai asszisztens és projektmenedzser állásokra jelentkeztek, ezt az adatrögzítő, az ügyfélszolgálati munkatárs, a flottakezelő és sofőr, majd a gazdasági asszisztens pozíciók követték. A pályakezdők átlagos fizetési igénye nettó 208 ezer forint volt országosan.
- összegzi a helyzetet Tüzes Imre, a Profession.hu üzletfejlesztési igazgatója.