Világgazdaság • 2020. december 14. 10:00
Ha a kormány januártól csökkenti az adókat és a járulékokat, akkor a dolgozóknál maradó nagyobb bér a versenyszféra emelési ajánlatával együtt már elérheti a szakszervezetek elvárását - derül ki az egyik országos érdekvédelmi szervezet elnökének sajtónyilatkozatából, miután a kormánnyal és a versenyszférával tárgyaltak a minimálbérről.
Elmozdultak a szakszervetek a korábbi, 10 százalékos követelésüktől, a továbbiakban 7,5 százalékos minimálbér-emelést szeretnének a jövő évre elérni - mondta a Világgazdaságnak Kordás László, a Magyar Szakszervezeti Szövetség elnöke. Álláspontja szerint az, hogy idén az átlagkeresetek jobban nőttek a legkisebb fizetéseknél, azt igazolja, hogy ki lehetett termelni az emelést, még volt rá tartalék a gazdaságban.
Zs. Szőke Zoltán, az Áfeosz-Coop Szövetség elnöke viszont azt nyilatkozta a lapnak, hogy bár nem hagyhatók figyelmen kívül a járvány hatásai, ha a kormány csökkenti a szociális hozzájárulási adót 2 százalékkal - ahogyan a korábbi megállapodásban vállalta -, akkor megadnák az inflációval azonos mértékű béremelést.
Mint mondta, idén már a feltételek megléte nélkül meglépték az adócsökkentést, most pedig nem jobb a helyzet. A cégvezető 3 százaléknál nagyobb emelést nem lát életszerűnek, a szakszervezetis viszont 4-5 alá nem adná. Ugyanakkor Kordás megfogalmazása szerint ha az adminisztráció eltörölné a 1,5 százalékos munkaerőpiaci járulékot, akkor az a cégek háromszázalékos emelésével már közel lenne az általuk kitűzött célhoz.