Világgazdaság • 2020. július 27. 09:03
A magyar munkaerőpiacra a járvány hatására a hat-hét évvel ezelőtti állapot tért vissza: a munkáltatók válogathatnak a munkavállalói piacon, és az eddig nehezen betölthető munkahelyekre is találni dolgozókat.
Az álláshirdetési piacon is nagy volt a visszaesés a járvány következtében, míg korábban egyes szakmákban túlkereslet volt a jellemző, tavasszal, a helyzet mélypontján, az álláshirdetések száma 70-80 százalékos csökkenést mutatott a tavalyi év azonos időszakához képest - mondta a Világgazdaságnak Dencső Blanka, a Profession piackutatási szakértője.
Májusban a csökkenés mértéke jelentősen mérséklődött, és a tavalyi év azonos időszakához képest már csak 45 százalék körül alakult. Azóta is folyamatos a javulás, de a hirdetések száma még nem érte el a tavalyi év azonos időszakának szintjét.
Laczi Péter, a Pannon Work operatív igazgatója arról számolt be, hogy a járvány hatására a hat-hét évvel ezelőtti állapot tért vissza: a munkáltatók tudnak válogatni a munkavállalói piacon, és az eddig nehezen betölthető munkahelyekre is találni dolgozókat. Mivel a lehetőség is kevesebb, a hirdetések száma csökkent, de megindult némi visszakapaszkodás.
- emelte ki a Világgazdaságnak Juhász Csongor, a Prohuman ügyvezetője. Hozzátette, Magyarország keleti megyéiben csekélyebb volt a visszaesés, így most az újraindulás is lassúbb.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A Profession szakértője szerint a járványhelyzet a vendéglátás, a szak- és fizikai munka, valamint a logisztika területén hagyta a legnagyobb nyomot, ezek az ágazatok a többinél lassabban térnek magukhoz. A vendéglátásban ráadásul a május-júniusi erősödés után újabb visszaesést lát, a többi kategória lassan, de emelkedő pályát mutat. Az áprilisi visszaesés után gyors emelkedés kezdődött az IT-, a mérnöki és az építőipari munkakörökben, ezek már megközelítik a tavalyi év azonos időszakának számait.