Döbbenetes, mi derült ki a magyar főnökökről: ezért csinálják ezt a legtöbben

Pénzcentrum2020. július 5. 14:03

Vajon miben segíthet az intenzív sport, milyen előnyük származik CEO-knak a versenysportból, ami túlmutat az egészségügyi javallatokon? A tanulmány rávilágít, hogy mi az, ami elviselhetetlen a felsővezetők életében, milyen problémákkal szembesülnek ők, amelyekbe sokszor talán nem is gondolunk bele.

Az interjús módszerrel kérdezett 12 felsővezető betekintést enged személyes dilemmáikba, például az őket érő mentális és lelki kihívások természetébe és abba is, hogy miért érzik magányosnak magukat a munkahelyükön és hogy a magasfokú bizonytalanság milyen nagy nyomást helyez rájuk a szervezeti hierarchia tetején is.

A tanulmányból választ kaphatunk arra, hogy vajon az intenzív sport csak egy coping technika, egy stresszlevezetési stratégia lenne részükről? Megtudhatjuk, hogy mi mindenre lehet gyógyír: a belső, és külső harcaikra, segíthet az önismereti tisztánlátásban, sőt akár a megfelelő hatásgyakorlási módszer kiválasztásában is.

A felsővezetői lét elviselhetetlen könnyűsége

Dr. Beck-Bíró Kata szervezetfejlesztési tanácsadó coach, a Budapesti Corvinus Egyetem Vezetés és Szervezés tanszékének volt adjunktusa, tanulmányában azt vizsgálja, hogy vajon miért választják felső vezetők az intenzív (heti minimum 7 óra) sportolást, miért vesznek részt akár extrém megmérettetésű versenyeken egyre gyakrabban.

Maslow és Csíksztenmihályi munkássága mellett megannyi más izgalmas magatartáskutató tanulmány térképezte fel az önmegvalósítás és az emberi szükségletek alapjait, de mindeddig viszonylag kevés figyelem övezte a döntéshozók lélektani terhelésének problematikáját. Pedig a kérdés rendkívül érdekes, különös tekintettel arra, hogy helyzetükből adódóan nincs lehetőségük a munkahelyi stresszfaktorok kikapcsolására, és arra sem túl sok, hogy közvetlen környezetükkel legalább osztozni tudjanak ezen.

Számukra nincs egyéni jutalom, dicséret. De aki folyton csak ad, vezet, irányít hogyan élheti meg, egyáltalán lehetséges-e megélnie az önmegvalósítást?

JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Dr. Beck-Bíró Kata kutatása rávilágít, hogy a felső vezetők nem élik meg az önmegvalósítás élményét a munkahelyükön, emellett ők fokozottan ki vannak téve a VUCA jelenségnek, vagyis a változékonyság (Volatility), a bizonytalanság (Uncertainty), a komplexitás (Complexity) és a kétértelműség (Ambiguity) megpróbáltatásainak.

A vezetők emiatt sokszor nem tudnak tanulni munkahelyükön, nem képesek fejlődni, nincs kitörési lehetőségük, ami motiválatlansághoz és végtére akár munkahelyelhagyáshoz is vezethet.

Mégsem teszik ezt meg. A pénzügyi előnyök mellett tulajdonképpen nincs számukra igazi jutalom. Pedig a külső motivációk, mint köztudott, általában nem eredményeznek hosszú távú kiváló teljesítményt. De akkor honnan szerzik meg a belső motivációjukat, mitől maradnak fáradhatatlanok a jó vezetők?

A kutatásból kiderül, hogy a versenysport az, ahol lehetőségük van átélni az önmegvalósítás élményét. Éppen ezért űzik azt sokan, legyen szó Ultrabalatonról vagy akár IronMan®-ről. A sportolás valójában motivációs elem, megküzdési stratégia az életükben. A felsővezetők itt maguk állítják fel a célokat, rajtuk múlik azoknak az elérése, kontroll alatt tarthatják a folyamatot az elejétől a végéig. A sport területen például nem kényszerülnek állandó kompromisszumokra. A siker ott objektív, ezáltal elérhető, és ez nagymértékben képes hozzásegíteni az önmegvalósítás élményéhez.

Címkék:
hrcentrum, sport, főnök, vezető, corvinus egyetem, budapesti corvinus egyetem,