Pénzcentrum • 2020. június 5. 17:02
Felmérések szerint a magyar munkavállalók kétharmada arra számított, hogy év végén fizetésemelést kap. A járvány, és z azt követő recesszó azonban feltehetően keresztülhúzta a számításaikat.
Végül egészen máshogy alakult ez az évünk, mint azt 2019 legvégén vártuk: akkoriban a magyar munkavállalók 66 százaléka várta, hogy a következő pénzügyi év végén fizetésemelést kap - derült ki a Randstadt Workmonitor legfrissebb adataiból, amelyek 2019. negyedik negyedévére vonatkoznak.
A 33 országot vizsgáló kutatásból kiderült, hogy a magyarok közel kétharmada számított fizetésemelésre - ezzel, ha az arányokat tekintjük a lista első harmadában kaptunk helyet.
Az európai országok közül csak a portugálok azok, akik nagyobb arányban vártak a fizetésemelésre, az ott megkérdezett dolgozók 67 százaléka válaszolta azt, hogy szerinte több pénzt fog kapni az év végén.
Ahogy a grafikonon is jól látszik a 66 százalékos eredményünk bőven meghaladja az átlagot, ami 61 százalék, és szinte össze sem lehet mérni a japánok eredményével: náluk az alkalmazottak alig harmada várta csak, hogy emelkedik a bére. Minket szorosan a svédek követnek a felmérésben, majd jönnek a románk és a norvégok. Németországban és Ausztriában már sokkal elégedettebbek a munkavállalók, ott már csak 47, illetve 44 százalékuk számít jobb fizetésre jövőre.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Van erre reális esély?
Az elmúlt hetek eseményei azonban keresztbe vágták ezeket az elvárásokat. A vírus következtében kialakult gazdasági válságot követő recesszióra a cégek általában
költségcsökkentéssel válaszolnak, mely sok esetben a munkaerő elbocsátását jelenti hazánkban és nemzetközi szinten egyaránt. Ilyen körülmények között fizetésemelések szóba sem kerülnek, hiszen rengetegen féltik az állásukat.