Szinte biztosra veszik: sok helyen álom marad a kétszámjegyű béremelés

Pénzcentrum2020. január 15. 09:30

Bár a szakszervezetek továbbra is kétszámjegyű bérnövekedést szeretnének elérni, de sok helyütt megakadtak a tárgyalások, csak 3-5 százalékos ajánlatok vannak. A munkaadók szerint a gazdasági teljesítmény nem teszi lehetővé a nagyobb bérfejlesztést.

Csökkenhet a bérnövekedés elmúlt években tapasztalt dinamikája több szakszervezeti vezető szerint. Kordás László, a Magyar Szakszervezeti Szövetség elnöke az InfoRádiónak elmondta:

A munkaadók a várható kilátások romlásával számolnak, és ebből következően nyomottabb bérajánlattal állnak elő a tárgyalásoknál. Gyakorlatilag ott tartunk, hogy miközben van egy-két olyan hely, ahol már sikerült megállapodni két számjegyű béremelésben, máshol még tart a tárgyalás, és sajnos azokon a helyeken 3-5 százalék körüli ajánlatok vannak.

Ezeket megpróbálják ugyan felfelé korrigálni, az eredmény azonban szerényebb lehet a korábbiaknál - tette hozzá. Kordás László szerint a V4-ek államai között Magyarország továbbra is az utolsó helyen áll, a 25-30 százalékos különbség ledolgozásáig fenn kellene tartani a kétszámjegyű növekedést.
A munkaadók szerint kifullad az erőltetett béremelkedés

A munkaadók mást gondolnak

Két különböző dolog a vágy, és az, hogy gazdaság mit tesz lehetővé

- fogalmazott Rolek Ferenc, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének elnöke a 10 százalék feletti követelésekről. Ugyanis szerinte az elmúlt években egy elég erőltetett és jelentős béremelkedés volt a magyar gazdaságban és a magyar munkavállalóknál. Erre némileg lehetőséget adott a termelékenységnövekedés és az, hogy volt egy kis lemaradásun

De gyakorlatilag mostanra utolértük saját magunkat, tehát hosszabb távon most már csak a gazdasági növekedéssel, a termelékenység-növekedéssel és az inflációval párhuzamosan tud mozogni a béremelkedés. A jelenlegi 3 százalék körüli magyarországi inflációra a következő években már nem lehet számítani, és a két számjegyű béremelkedésre egyszerűen nincsen fedezet

- jelentette ki Rolek Ferenc, aki szerint a béreket vásárlóerő-paritáson érdemes összehasonlítani, ebben pedig már nincs 30 százalékos lemaradás.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el,  havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 
Nem az a probléma, hogy a bérben vagyunk lemaradva, az a probléma, hogy a többi visegrádi országhoz, leginkább Csehországhoz képest a gazdaság teljesítőképességében, termelékenységében vagyunk lemaradva. Azt kell először behoznunk, és akkor tudjuk szinte automatikusan a béreket is utolérni

- vélte.

Címkék:
hrcentrum, fizetés, béremelés, munkavállalók, fizetések, szakszervezetek, v4-ek, munkaadók és gyáriparosok országos szövetsége,