Pénzcentrum • 2019. október 22. 16:30
Egy állásajánlattal a kezedben könnyebben harcolhatsz ki magadnak előnyöket az eddigi munkahelyeden is: feltéve, ha tényleg maradni akarsz. Ugyanakkor a szakértők szerint ez egy kétélű fegyver: előfordulhat, hogy fordítva sül el a dolog.
Egy állásajánlattal a jelenlegi munkahelyeden is komoly előnyöket tudsz kiharcolni magadnak: ugyanakkor a szakértők szerint óvatosnak kell lenni, hiszen egy másik ajánlat nem jelentheti egyből fizetésemelést, vagy előléptetést. Deborah Kolb a CNN-nek arról beszélt, hogy egy megkeresés felhatalmazza a munkavállalókat a tárgyalásra, amiből akár jól is ki lehet jönni, hiszen a munkáltató eddig kényelmes helyzetben volt, de a másik állásajánlattal már komoly veszélyben érezheti a pozícióit.
- mondta a lapnak Alex Twersky, a Resume Deli társalapítója. Ez a stratégia még azzal a veszéllyel is járhat, hogy túlságosan elmélyíti a kapcsolatodat a munkáltatóddal, hiszen ő megtette amit kértél, cserébe, hogy maradj. A szakember azt javasolja, hogy a másik állásajánlatot használjuk biztosítékként:
Fontos, hogy pozitívan vezesd fel az ajánlatodat: ha valóban nem akarsz távozni a cégtől, akkor ezt tedd világossá, de tedd hozzá, hogy cserébe azért te is kézzelfogható dolgokat vársz el. Josh Doody HR-szakértő a téma kapcsán azt mondta, bele kell kalkulálni, hogy fordítva sül el a dolog: előfordulhat, hogy a főnök inkább nem téged bíz meg egy egy hosszabb távú projekttel, hiszen tart tőle, hogy lelépsz.
A szakemberek a CNN-nek azt mondták, hogy nem szabad túl sokat elárulni az új ajánlatról, ha fizetésemelést szeretnél kicsikarni. Ha a vezetőség többet akar tudni a részletekről, akkor sem ajánlott pontos számot megadni, inkább csak egy fizetési tartományt. Vélhetően így is meg fogják adni, amit kérsz, ha azt akarják, hogy maradj a cégnél.
Komolyabb béremelést akarnak a fiatalok
A módszer főképpen a fiatalabb korosztály körében lehet népszerű, hiszen a dolgozó fiatalok többsége, 73 százaléka a jövőben magasabb fizetéssel számol. Ebből a megkérdezettek több mint fele, 54 százaléka kisebb mértékű, infláció alatti emelést vár, míg 19 százalék nagyobb növekedéssel számol - derült ki a K&H legutóbbi felméréséből.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Amennyiben valóra válik a fiatalok várakozása, akkor 1-3 százalékos fizetésemeléssel 210-214 ezer forintra növekedne a keresetük. Az optimistábbaknak, akik az inflációt meghaladó növekedésre számítanak, egy 5 százalékos emelés esetén több mint 218 ezer forintra ugrana a bevételük. A kutatásból kiderül az is, hogy az érintettek 64 százaléka stabilnak látja az állását, harmaduk pedig úgy gondolja, hogy könnyen találna új állást, közülük is leginkább a férfiak és a központi régióban élők optimisták.
Hiányzik a megbecsültség, a fejlődési lehetőség
Érdekes, hogy a dolgozó fiatalok közel fele, 49 százaléka szereti a munkáját, ugyanakkor ennél már jóval kevesebben látnak fejlődési, előrelépési lehetőséget a jelenlegi állásukban: a 2018 utolsó negyedévében mért 32 százalékról 22 százalékra esett vissza az arányuk. Szintén kevesebben, a fiatalok mindössze 37 százaléka érzi megbecsültnek magát a munkahelyén.
Az országon belül pedig jelentősek az eltérések: a fővárost is magában foglaló központi régióban 54 százalék nyilatkozott pozitívan ebben a kérdésben, ezzel szemben a keleti megyékben már csak 33 százalék, a nyugati országrészben pedig 27 százalék gondolta így. A munka és magánélet összeegyeztetését a dolgozó fiatalok kevesebb mint fele, 39 százaléka tudja saját bevallása szerint jól megoldani. Ennek ellenére mindössze 21 százalék tervez külföldön dolgozni, és ez is inkább a férfiakra jellemző.