Krízishelyzetben a magyar nők: többszörösen lesújtó jelentést közöltek

NapiCsárt2019. október 21. 14:00

Újabb európai rangsor, amelynek a végén kullog Magyarország: most a nemek közti egyenlőséget pontozták hat szempont szerint. Bár a térképen látható, hogy egész Kelet-Európa eléggé rosszul teljesített, a régióból (és a vizsgált országok között is) csak hazánk és Görögország kapott 52-nél alacsonyabb pontszámot a lehetséges 100-ból az európai összesítésben, amely során hat szempont szerint vizsgálták a női egyenjogúságot. Viszonyításképpen: a listavezető Svédországban 83,6 lett a végső értékelés.

Idén is kiadta jelentését a Nemek Közti Egyenlőség Európai Intézete: a kutatás hat, a mindennapi életet leginkább érintett területen (munka, megélhetés, idő, erő és egészség) vizsgálta a nemek közti egyenlőséget Európában. A szakemberek megállapították, hogy a nők a fentiek tekintetében csigalassúsággal hozzák be a férfiakat.

Az index a hat szempontból készített egy átlagpontszámot, és így rangsorolták be az európai országokat. A nemek közti egyenlőségre Svédország kapta a legtöbb pontot, 83,6-ot. A franciák a másodikok a rangsorban 74,6 ponttal, és a finnek nem maradtak le sokkal (73,4 pont). Az uniós átlag 66,2 pont, és a térkép alapján kijelenthető, hogy Kelet-Európában szinte csak ez alatt teljesítettek az országok.

Egyedül Szlovénia tudott beférni az átlag főlé (68,3 ponttal), a régió többi országa egytől egyig csúnyán leszerepelt. Magyarországnak pedig kiemelt helye van az egyenlőségi szégyenlistán: 51,9-es összesített pontszámunkkal utolsó előttiek vagyunk a vizsgált országok között. A lista végén egyébként Görögország áll 51,2 ponttal.

Loading...

Sőt, a környéken 55-ös átlagpontszám alatt sem nagyin találni országokat. Egyedül a szlovákok (54,1) és Románia (54,5) teljesített még ez alatt a határ alatt. Szlovénia mellett még Ausztriában vannak a legjobb helyzetben a nők a régióban: a "sógoroknál" 65,3 pontra éltékelték a nemek közötti egyenlőséget. Az uniós átlag 66,2 pont.

Majdnem 10 százalékkal keresnek kevesebbet a férfiaknál

Idén márciusban a Pénzcentrum is beszámolt arról, hogy az OECD országokban a teljes munkaidőben dolgozó nők átlagosan 13,6 százalékkal keresnek kevesebbet, mint a férfiak. Magyarországon jócskán kisebb a különbség, mint a legtöbb OECD országban. Nálunk a teljes munkaidőben foglalkoztatott nők átlagosan 9,4 százalékkal keresnek kevesebbet, mint a férfiak. Ez pedig a 10. legjobb eredmény a vizsgált országok közül.

Persze még ez az eredmény is jócskán elmarad az OECD éllovasoktól. Luxemburgban például csak 3,4 százalék a nők hátránya a férfiakhoz képest, míg Belgiumban 3,7 százalék. A hazánkkal szomszédos országuk közül egyébként csak Szlovéniában ideálisabb a helyzet, mint nálunk, ott a nők 5 százalékkal keresnek kevesebbet, mint a férfiak.

10-ből hat nő érzi azt, hogy hátrányból indul

Egy korábbi kutatásból pedig az derült ki, hogy a munkavállalók negyede - elsősorban nők - gondolja úgy, hogy a nemek bére egyáltalán nincsen egyensúlyban a munkahelyeken.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

A bérolló a vezető pozíciókban, felsőfokú végzettségűek esetében még ennél is magasabb

- mutatott rá Szokody Ágnes, a Randstad Hungary marketingmenedzsere.

Az Európai Unió ugyan kiemelt feladatának tekinti a nemek közti esélyegyenlőség biztosítását, a társadalmi berögződések azonban meggátolják azt. A családban a háztartás vezetése és a gyereknevelés hagyományosan még mindig a nő dolga, ami nem támogatja a karrierépítést - jegyezte meg a szakértő. A szülés idejére ráadásul az anyák kiesnek a munkaerőpiacról, a visszatérést pedig megnehezíti, hogy kevés rugalmas lehetőség érhető el.

A felmérés szerint minden második magyar munkavállaló gondolja úgy, hogy jelentkezéskor vagy előléptetéskor is a férfiaknak kedveznek a munkaadók. Sajnos ezzel nagyon elmaradunk a globális átlagtól, a csehek mellett nálunk vannak legnehezebb helyzetben a női munkavállalók - tette hozzá Szokody Ágnes. - A hölgyek ráadásul még egyenlőtlenebbnek látják a saját lehetőségeiket:

tízből hatan vélik úgy, hogy hátrányból indulnak egy pozíció megpályázásakor, illetve kinevezés esetén.

Ez annak ellenére is így van, hogy tízből kilenc munkavállaló jobban szeret vegyes összetételű csapatban dolgozni, sőt, úgy gondolják, hogy sokkal jobb eredményeket is tudnak elérni így.

Mindössze négyből egy válaszadó szeretne csak férfiakkal, illetve nőkkel dolgozni, ráadásul a nők azok, akik még inkább ódzkodnak egy tisztán hölgyekből álló csapattól

- emelte ki Szokody Ágnes. Azt ugyanakkor kifejezetten nem szeretjük, ha csupán a sokszínűség fenntartása miatt kedveznek az egyik nem képviselőinek.

Címkék:
hrcentrum, fizetés, bér, munkabér, randstad, nők, nemek, európa térkép, esélyegyenlőség,