Marad a bolti sorbanállás: hiába a bérnövekedés, nincs új boltos

Pénzcentrum2019. április 30. 20:32

2019 februárjában 12-13 százalékkal voltak magasabbak a boltos bérek az egy évvel korábbinál, a nagyobb boltokban. A béremelés ellenére a létszám azonban nem mozgott, így mindenki állhat sorba ugyanannyit, mint eddig. Az eladók ráadásul keveslik az eddigi emelést, többre viszont nem futja. 

Az egyik nagy élelmiszeráruház eladója arról panaszkodott minap, hogy kaptak ugyan fizetésemelést év elején, de többet vártak. És hiába mondják a főnökségnek, hogy sok a munkájuk, új dolgozót nem kapnak - írja közleményében a blokkk.com. Nem véletlen a panasz, és az sem, hogy nincs több új dolgozó, hiszen az egész nemzetgazdaságban súlyos a munkaerőhiány még mindig. Pedig harmadik esztendeje kétszámjegyű a béremelések üteme, a boltokban is.

És nem tódulnak a boltokba az új dolgozók olyan számban, hogy érzékelhetően emelkedjen a létszám (az átlagot tekintve). A februári létszám januárhoz képest nem változott a nagyobb boltokban, így akinek sok a munkája, okkal is panaszkodhat, összesen 212 ezer fő volt, ezen belül 152 ezer volt a fizikai dolgozók száma. A statisztika egyébként minden év elején kimutat egy szerény létszám emelkedést a négy főnél nagyobb boltokban a megelőző decemberhez képest, de ez a gyakorlattal összevetve némileg furcsa, hiszen decemberre minden boltos felnyomja a létszámot a nagyobb forgalomhoz igazodva, januárban pedig nincs szükség annyi dolgozóra - írja a portál.

De hát jövőre tisztábban fogunk látni a statisztika új módszertana alapján, az említett különbség egyébként nem számottevő (a négy főnél nagyobb boltos vállalkozások körében). 

A hivatalos statisztika szerint 12-13 százalékos volt februárban a boltos világban a havi bruttó átlagkeresetek emelkedése, mi ennél valamivel nagyobb ütemet számoltunk ki. Ennek oka, hogy volt egy módszertani változás a KSH adatgyűjtésében, 2018-ban és 2019-ben is. A lényege ennek, hogy most már az adóhatóság adatait dolgozza fel a statisztika, így nyilván pontosabbak az adatok, viszont az összehasonlításnál ügyelni kell, mit mivel mérünk össze. 

De a boltos béremelkedések nagyságrendje végül hasonló a négy főnél nagyobb vállalkozói körben.  2019 januárjában mi is 12-13 százalékos emelést számolt a blokkk.com és még messze az év vége, az elmúlt évek tapasztalatai szerint pedig év közben februárban a legkisebbek a havi bruttó átlagkeresetek a boltokban.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el,  havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 

Az elmúlt három éves időszakot nézve egyértelmű, hogy a boltosok mélyen a zsebükbe nyúltak a béremelések kiszámolását követően, hiszen másfélszeresére ugrottak a havi bruttó átlagkeresetek ebben a négy főnél nagyobb boltos körben. Az eladók, fizikai dolgozók (eladók, pénztárosok, árufeltöltők, boltos raktárosok) bére pedig a boltos átlagnál nagyobb ütemben lódult meg - írja a portál.

De úgy tűnik, mindez még kevés a létszámhiány jelentősebb enyhítéséhez. A nagyobb emeléshez viszont több pénz kell, aminek azért szigorú határt szab a vásárló, hiszen végső soron az ő pénze a boltos bevétele (amin ráadásul osztoznia kell az állammal az adófizetések, például az áfa révén, a legnagyobb részét pedig a boltos bevételnek a beszerzési áron keresztül a beszállító kapja, ő pedig folytatja a leosztást a neki beszállító termelőknek, például).

Címkék:
hrcentrum, karrier, pénzcentrum.hu, bérek, sorbanállás,