NapiCsárt • 2019. április 4. 16:33
Az OECD frissen kiadott jelentése szerint Magyarországon a leggazdagabb 10 százaléknyi háztartása birtokolja az összes vagyon 48 százalékát. Miközben a leggazdagabbak jövedelme csak az összes bevétel 22 százalékát fölözi. Ezzel az eredménnyel az OECD 27-ek átlaga alatt vagyunk, de például a vagyoni szempontból legegyenlőbb Szlovákiától fényévekre vagyunk mi is.
Az OECD országokban a vagyoni egyenlőtlenség több mint kétszerese a jövedelmi egyenlőtlenségek szintjének - mutatott rá márciusi végi kiadványában az OECD. Az adatok alapján mindez azt jelenti, hogy a leggazdagabb háztartások 10 százaléka rendelkezik az összes nettó vagyon 52 százalékával, szemben azzal, hogy a leggazdagabb 10 százalékban lévők csupán az összes bevétel 24 százalékát fölözik le.
A helyzet egyébként az USA-ban, Hollandiában és Dániában a legdurvább, ezekben az országokban ugyanis a leggazdagabb háztartások 10 százaléka rendelkezik az összes nettó vagyon - sorrendben - 79, 68 és 64 százalékával. Miközben az összes bevételből mindössze 29, 23 és 22 százalékot szakítanak ki.
Ahogy az a grafikonokon is látszik, Magyarországon nem annyira drasztikus a helyzet, mint az élbolyban, sőt az OECD 27 átlagától is elmaradunk, ennek ellenére hazánkban is elég deformált a helyzet. A leggazdagabb 10 százaléknyi háztartása birtokolja ugyanis az összes vagyon majdnem felét, 48 százalékát. Miközben a leggazdagabbak jövedelme csak az összes bevétel 22 százalékát fölözi.
Ezekkel az arányokkal Szlovéniához és Luxemburghoz hasonlítunk leginkább, de Ausztráliában és Spanyolországban is hasonló a megoszlás. Ezzel szemben érdemes megnézni a lista végét is, amit toronymagasan vezet északi szomszédunk, Szlovákia.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Ott ugyanis a leggazdagabbak csak az összes vagyon 34 százalékát birtokolja, ezzel Szlovákia az egyetlen ország, ami 40 százalék alatt tudott maradni ebben a tekintetben. Ehhez hozzájön még az is, hogy a bevételeknek is csupán a 20 százalékát tudhatja magáénak a leggazdagabb 10 százalék, ez szintén a legalacsonyabb arány az OECD 27-ek közül. Szlovákiához egyébként Japán és Lengyelország áll a legközelebb.