Pénzcentrum • 2019. március 29. 15:30
Januárban 10,6 százalékkal nőttek a fizetések- bár ez minimális lassulást jelent a tavaly januári közel 14 százalékos növekedéshez képest, még mindig erőteljes bérdinamikára utal - gazdasági elemzők értékelték a KSH friss adatait.
Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók nemzetgazdasági szintű bruttó átlagkeresete - a legalább öt főt foglalkoztató vállalkozásoknál, a költségvetési intézményeknél és a foglalkoztatás szempontjából jelentős nonprofit szervezeteknél - 343 500 forint, közfoglalkoztatottak nélkül számolva 354 200 forint volt - közölte a KSH. Két szakember is elemezte a helyzetet:
Németh Dávid, K&H
A friss adatok szerint a nettó reálbérek közel 8 százalékkal nőttek januárban, Németh Dávid K&H Bank vezető makrogazdasági elemzője szerint ez segíti a lakossági fogyasztás bővülését, viszont rontja a külkereskedelmi mérleget, mivel növeli az importból származó termékek forgalmát.
"A növekedés egyrészt a minimálbér és a garantált bérminimum idei növelésének köszönhető. Ez tolja fel a teljes bértáblát. Másrészt a munkaerőpiacon látható túlkereslet miatti béremelési nyomás is hozzájárul a fizetések emelkedéséhez" - mondta a bank vezető elemzője. Az elmúlt években megugró bértömeg a költségoldalon jelentkezik, ami két oldalról is kockázatot jelent a számukra. Az egyik az áremelési kényszer. A másik, hogy a termelékenységet, hatékonyságot kell javítani a magasabb bérek miatt. Azok a cégek, amelyek nem tudják lekövetni a fizetések emelkedését áremeléssel vagy beruházásokon keresztül történő hatékonyságjavulással, könnyen csődközeli helyzetbe kerülhetnek.
Suppan Gergely, Takarékbank
Várakozásaink szerint idén 9,6 százalékkal nőhetnek a bérek a bérmegállapodás, a minimálbérek 8 százalékos, a garantált bérminimum 8 százalékos növelése, valamint az egyre fokozottabb szakember hiány miatt. Ez a várt 3 százalékos infláció mellett 6,5 százalékot kissé meghaladó reálbér növekedést eredményezhet, így 2013-tól 2019 végéig már összesen mintegy 51,5 százalékkal nőhetnek a nettó reálbérek.
A bérnövekedésre azonban jelentős felfelé mutató kockázatot jelent, hogy egyes hiányszakmákban gyorsuló ütemű bérnövekedésre lehet számítani a következő években, amit az elmúlt hónapokban folytatott bértárgyalások - egyes esetekben akár 20 százalék körüli bérmegállapodások - is tükröznek, miközben egyes ágazatokban folytatódik az életpályamodellek bevezetése, így az idei év közepétől az egészségügyi szakdolgozók bére három év alatt 72 százalékkal emelkedhet.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Az elmúlt években elhalasztott fogyasztás, a mérlegkiigazítási folyamat előrehaladása, a devizahitelek rendezése során kiszámíthatóvá váló törlesztőrészletek, valamint a háztartások nettó pénzügyi vagyonának rekordszintre emelkedése miatt a következő években a háztartások fogyasztása lehet a gazdasági növekedés húzóereje. Eközben pedig kiemelkedő mértékben folytatódhat a lakosság vagyonának növekedése is.
A szochó évenkénti csökkentése miatt a bérköltség közel két százalékponttal lassabb mértékben emelkedik a bruttó bérek növekedéséhez képest. Tavaly a nominális GDP 9,6 százalékkal nőtt, ami lehetővé tette a hasonló mértékű bérköltség növekedést, így tavalyi 11,4 százalékkal nőttek a bruttó bérek. A 2016-2022 közötti időszak első két évében a reálbérek 19,4 százalékkal nőttek, így az idei évtől átlagosan 6 százalékos reálbér növekedés is elég lehet a konvergencia program 50 százalékos reálbér növekedését kitűző cél eléréséhez, ami nem tűnik teljesíthetetlennek, ez pedig a fogyasztás tartósan magas dinamikáját is biztosítja.