Pénzcentrum • 2019. március 21. 09:31
A járulékcsökkentésnek hála magasabb béreket tudtak kigazdálkodni a munkáltatók 2018-ban Magyarországon: 12 százalékkal emelkedett a bruttó kereset - derült ki a a legújabb vállalati statisztikákból. Az uniós statisztikai hivatal adatai szerint az EU-ban Magyarországon nőhettek a legnagyobb mértékben a bruttó bérek.
Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat a munkáltatói bérköltségváltozást vizsgálta, az eredményekből pedig kiderült, hogy a 28 uniós tagállam közül 2017-hez képest Magyarországon nőhettek legnagyobb mértékben a bruttó keresetek - írta a Magyar Nemzet. Igaz, Romániában többet fordítottak a cégek a fizetések emelésére, de a magasabb elvonás miatt ebből kevesebb jutott a dolgozóknak.
2018-ben Magyarországon jelentős bérfelzárkózásvalósulhatott meg, a járulékcsökkentéseknek köszönhetően. A munkavállalók 11,9 százalékos bérnövekedését úgy tudták végrehajtani a vállalatok, hogy ez csak 9,6 százalékos összköltség-növekedéssel járjon.
A kedvező eredménynek a magyarázata a tavaly januárban végrehajtott, a munkaadókat a bruttó béren felül terhelő szociális hozzájárulási adó (szocho) csökkentése.
A közszféra teljes, bérekre fordított költsége a költségvetés terhére 11,1 százalékkal volt magasabb, mint 2017-ben, a büdzsé által finanszírozott bruttó kereset pedig 13,3 százalékkal nőtt.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A vállalati szféra 9 százalékkal növelte a ráfordítását a tavalyihoz képest, a versenyszférában pedig átlagosan 11,3 százalékkal emelkedtek a bruttó keresetek.
Júliustól várhatóan újabb két százalékponttal csökken a munkaadói járulék, így folytatódhet ez a munkáltatóknak és munkavállalóknak egyaránt kedvező folyamat.