NapiCsárt • 2019. február 11. 16:50
Luxemburggal holtversenyben utolsók vagyunk az EU-ban, nálunk és a miniállamban a legkisebb a nők aránya a tudományos szakmákban. Jócskán elmaradunk az uniós átlagtól: az EU-ban dolgozó 18 millió tudós, mérnök 41 százaléka nő.
Az EU-ban dolgozó közel 18 millió tudós, mérnök 41 százaléka volt nő, és az Eurostat adatai szerint a magas és közepes technológiai gyártásban mégnagyobb hátrányban vannak a nők. Ebben a szektorban ugyanis a mérnökök 83 százaléka férfi. A szolgáltató szektorban pedig kiegyensúlyozottabb a szám: itt 45 százalék a nők aranya.
Négy olyan tagállam van, ahol többségben vannak a nők a tudósok, mérnökök között: Litvániában 57 százalék az arány, Bulgáriában és Lettországban 53, a portugáloknál pedig 51. Jól áll még Dánia is, ahol fele-fele arányban vannak jelen a nemek a tudományos szakmákban.
A lista másik végén Magyarország áll: hazánkban csak a mérnökök, tudósok negyede nő - Luxemburgban is 25 százalék az arány. Nem áll túl fényesen Finnország sem, ahol a tudósok kevesebb mint harmada (29 százaléka) nő, és a németeknél is csupán 33 százalékos az arány.
A felsőoktatásban többen vannak
A magyar egyetemeken egyébként már jó ideje több a női hallgató, azonban a különböző képzési területeken jelentős különbségek vannak a nemek megoszlását illetően. A KSH adatai szerint a 18 éves korosztály létszámában néhány év alatt csaknem 20 százalékos volt a csökkenés.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Ezzel a folyamattal párhuzamosan azonban Magyarországon a felsőfokú végzettségűek aránya a 30-34 évesek körében folyamatosan emelkedik, és az Európa 2020 stratégiában nemzeti célként meghatározott 30,3 százalékos határt meghaladva 2015-ben már 34,3 százalékot ért el.