Pénzcentrum • 2019. január 12. 12:00
Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elemzést készített az alacsony gazdasági aktivitású társadalmi csoportok aktivitási rátájának növelési lehetőségeiről. Ebben felhívja a figyelmet, hogy bizonyos csoportok aktivitása nem emelkedett érdemben, és az aktivitási ráta további intézkedésekkel növelhető lenne, tovább bővítve ezzel a foglalkoztatást.
A Kormány a 20-64 éves korosztály 75 százalékos foglalkoztatottsági rátájának elérését tűzte ki célul 2020-ig. Ehhez - a növekvő munkaerő-kereslet mellett - arra is szükség van, hogy a jelenleg alacsony aktivitású csoportokat sikeresen mozgósítsa az állam - írja közleményében az ÁSZ. Az elemzés azt vizsgálja, hogy az alacsony gazdasági aktivitású társadalmi- és korcsoportok aktivitási rátája 2006-2017 között milyen tényezők következtében és miként alakult. Továbbá feltárja, milyen irányú intézkedések eredményezhetnék az aktivitás további emelkedését.
A fiatal korosztály aktivitásának növekedéséhez hozzájárult az ösztöndíjas foglalkoztatási jogviszony bevezetése. 2012-től a tankötelezettségi korhatár leszállítása megteremtette az oktatásban rosszul teljesítők kilépésének lehetőségét a munkaerő-piacra. Az iskolából lemorzsolódók azonban tipikusan az ún. nem tanuló, nem dolgozó fiatalok táborát növelték. Az ÁSZ elemzése arra is rámutat, hogy a veszélyeztetett fiatalok foglalkoztatáshoz leginkább a korai iskolaelhagyás megelőzése és a foglalkoztathatóságukat javító képzés tud hozzájárulni. A gazdasági igények és a képzési struktúra összehangolása, a duális képzés kiterjesztése növelheti a fiatalok elhelyezkedését.
Az idősebb korosztály aktivitását növelte, hogy a nyugdíjkorhatár fokozatosan 65 évre emelkedik 2020-ig, valamint az, hogy 2012. óta az öregségi nyugdíjkorhatár betöltését megelőzően nyugellátás már nem volt folyósítható. Az 55 év felettiek foglalkoztatását a 2013-ban életbe léptetett Munkahelyvédelmi Akcióterv segíti elő. Az ÁSZ elemzése arra hívja fel a figyelmet, hogy a foglalkoztatás növelése céljából az öregségi nyugdíjasként történő munkavégzés korlátait minden jogviszonyban célszerű lebontani.
A kisgyermekes nők foglalkoztatási mutatóira kedvezően hatott a gyermekgondozási ellátás ideje alatti munkavállalási korlátozások enyhítése. A kisgyermek melletti munkavégzést támogatta a bölcsőde-építési program, azonban a területi és létszámbeli eltérések miatt még nem biztosított minden kisgyermek számára férőhely. A kisgyermekesek magasabb arányú aktivitását a részmunkaidős munkavállalási lehetőségek nagyobb száma segíthetné elő - mutat rá az ÁSZ.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A megváltozott munkaképességű személyek ellátási rendszerének 2012. évi jelentős átalakítása következtében nőtt a rehabilitálhatóak száma, valamint a foglalkoztatottak száma a korábban rokkanttá nyilvánítottak körében. Az intézkedések ellenére hazánkban a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatása jóval alacsonyabb, mint az EU átlag. A munkavégzésüket megkönnyítő szolgáltatások hozzájárulhatnak aktivitási rátájuk növeléséhez - derült ki a jelentésből.