Veres Dóra • 2018. december 4. 05:39
Egyre több magyar próbál szerencsét külföldön: a magasabb fizetések mellett csábító az is, hogy sok munkakörnél a végzettség nem feltétel, a munkatapsztalat az, ami számít. Külföldön ráadásul az 50 évnél idősebb munkavállalók is könnyen el tudnak helyezkedni, míg egy kutatás szerint Magyarországon a 45 év felettiek nehezen találnak munkát. Kíváncsiak voltunk, mik a nemzetközi állásközvetítéssel foglalkozó cégek tapasztalatai: melyek a legnépszerűbb célországok, melyek a legkeresettebb munkakörök, és mégis, mekkora kezdőtőkével érdemes nekivágni, ha valaki külföldön szeretne új életet kezdeni.
Hogy pontosan hány magyar dolgozik külföldön, nem lehet tudni. A Portfolio becslése szerint jelenleg 600 ezernél is több magyar élhet jelenleg az Európai Unióban, ugyanakkor augusztusi cikkükben megjegyzik, azok, akik illegálisan dolgoznak külföldön, semmilyen hivatalos statisztikában nem jelennek meg, és arról sincs pontos adat, hányan ingáznak. Márpedig sokan vannak, akik valamely környező országban vállalnak állást, miközben Magyarországon élnek.
Az Eurostatadatai szerint egyébként 2017-ben a magyar munkaképes lakosság (a 20-64 éves korcsoport) kicsit több mint 5 százaléka, 339,3 ezer ember dolgozott egy másik uniós tagállamban.
A Brexit alaposan bekavart
- mondta a Pénzcentrumnak Tóth Bernadett, az Euwork nemzetközi állásközvetítéssel foglalkozó cég munkatársa. Hozzátette, idén áprilisban, a választások után, többszörösére nőtt az oldaluk látogatottsága, azonban a jelentkezők tényleges elhelyezésének száma nem változott jelentősen. Vagyis átmenetileg ugyan nőtt az érdeklődés a külföldi munkavállalás és ezzel együtt az Euwork honlapja iránt, ám utólag úgy tűnik, ez csupán egy átmeneti, néhány hétig tartó fellángolás volt.
- jegyezte meg Tóth Bernadett, hozzátéve, a Brexit hatásait viszont tapasztalják.
A Brexit bejelentése óta kevesebben jelentkeznek ugyanis az Egyesült Királyságban hirdetett pozíciókra. Az érdeklődők szívesen nyitnának egyéb országok felé, ahol még angol nyelvtudással el lehet helyezkedni: Írország, Hollandia és Málta szokott szerepelni a listájukon amely iránt érdeklődnek.
- mondta az Euwork munkatársa.
Az Egyesült Királyság 2019 március 31-én fog kilépni az EU-ból. Ezt követően egy fajta átmeneti időszak veszi kezdetét, ami 2020 december 31-ig tart. Ebben az átmeneti időszakban továbbra is szabadon lehet munkát vállalni az Egyesült Királyságban minden magyar, illetve EU-s állampolgárnak. Ugyanakkor ebben az átmeneti időszakban az országba újonnan érkezőknek regisztrálniuk kell magukat egy, jelenleg még meg nem nevezett szervnél.
Akik viszont 2019 március 31-ig megérkeztek és dolgozni kezdtek az országban, azoknak ezt nem szükséges megtenniük - mondta Tóth Bernadett. Ezek alapján tehát a 2019 márciusa előtt és után érkező munkavállalók külön lesznek nyilvántartva. Az Euwork azt javasolja, hogy ha valaki hosszú távon szeretne elhelyezkedni, új életet kezdeni az Egyesült Királyságban, az még jövő év márciusa előtt utazzon ki és vállaljon munkát. Akik kifejezetten rövid távra, pénzt gyűjteni, mennének Angliába, de nem szeretnének letelepedni, ők nyugodtan mehetnek 2019 márciusa után is.
Az Euworknél egyébként azt tapasztalják, hogy a szaktudást nem igénylő munkákra jelentkeznek a legtöbben, amihez elég a társaégási szintű nyelvtudás.
Az 50 felettieknek is szabad a pálya
Hiába óriási Magyarországon a munkaerőhiány, a 45 év feletti munkavállalók nehezen találnak munkát. A Restart-up kutatása szerint a magyar cégek sorra utasítják el a 45 év felettieket, akik általában a sokadik állásinterjú után sem kapnak munkát. Felsőfokú végzettségű, nyelveket beszélő, aktív álláskeresőkről van szó, akiknek a fele a kutatáskor már több mint 25 helyen próbálkozott, több mint negyede pedig 50 helyre is beadta életrajzát - mégsem járt sikerrel. Külföldön viszont nem számít a kor, legalábbis a Pénzcentrum által megkérdezett két állásközvetítő cég erről számolt be.
- mondta a Pénzcentrumnak az egyik német munkaerő kölcsönző cég munkatársa, hozzátéve, hogy azok a 40-es, 50-es éveiben járó munkavállalók, akik viszont legalább társalgási szinten beszélnek németül, biztosan el tudnak helyezkedni, jó eséllyel olyan helyen és pozícióban, amely tudásának és végzettségéneknek megfelelő.
Az Euworktől megtudtuk, a legtöbb elhelyezett munkavállalójuk a 25-35 közötti korosztályba tartozik, ugyanakkor ők azt tapasztalják, hogy egyre több az 50 év feletti jelentkező is, akik szintén könnyen el tudnak helyezkedni.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Nyelvtudás nélkül nem megy
- mondta a németországi munkaközvetítéssel fogglalkozó cég munkatársa. Kérdésünkre, hogy melyek a legkeresettebb pozíciók náluk, azonnal rávágja: az idősgondozás és a fémipari munka is nagyon keresett.
Azt mondta, ahhoz, hogy valakit kivezényeljenek egy német idősek otthonába, az egészségügyi végzettség nem feltétel, de minimum 1-3 éves munkatapasztalat szükséges. Ez pedig szinte minden munkakörre igaz: az igazolt munkatapasztalat az, ami számít, nem a végzettséget igazoló dokumentum megléte.
Kell némi megtakarítás
Mind a két, általunk megkeresett cég azt mondta,
A németországi munkaközvetítéssel foglalkozó cég például szállást nem biztosít, viszont a munkavállalók számára segítenek megtalálni az ideális szálláshelyet, és anyagilag is segítséget nyújt annak fizetéséhez.
- tudta meg a Pénzcentrum. Vagyis ebből következik, hogy például ahhoz, hogy az első időszakban a magyar munkavállaló ki tudja fizetni a szállás költségét, kell, hogy legyen némi megtakarítása. A kiutazást szintén nem fizetik a cégek, ezt is a munkavállalónak kell finanszíroznia.
- mondta az Euwork munkatársa, aki szerint a kockázat és a szükséges indulótőke a töredékére is csökkenhet azáltal, ha valaki közvetítő segítségét veszi igénybe. Ám, hangsúlyozta, ez esetben is kell, hogy legyen valamennyi megtakarítás. A cég által kivezényelt munkavállaló a cégen keresztül kedvezményes szálláslehetőséget kaphat, de ha a kiutazás költségével, a bérleti díjjal és az egyéb felmerülő költségekkel (útiköltség például vagy az élelmiszer-kiadások) számolunk,
Ha egyedül vág neki a kalandnak, az Euwork munkatársa szerint a fenti összeg háromszorosára lehet szükség, hiszen akkor magának kell szállást is keresni, ki kell fizetni a több heti vagy akár több havi kauciót is, ez pedig jelentősen megdobja a kiadásokat.
A német munkaerőközvetítő cég szerint viszont 100-150 ezer forint elég az induláshoz, gyakorlatilag az első hét kiadásait kell finanszírozni, utána már lehet előleget kérni.