Veres Dóra • 2018. szeptember 27. 05:32
Iparági becslések szerint 30-40 ezer informatikus hiányzik a hazai munkaerőpiacról. Nem véletlen, hogy sokak számára nagyon vonzónak tűnik a pálya, és akár pénzt is áldoznak arra, hogy megszerezzék a szükséges képzést, amivel könnyűszerrel el tudnak helyezkedni. Az állami intézmények mellett ma már sok magán cég szervez néhány hónapos "gyorstalpalót", a hallgatóknak ráadásul azt ígérik, biztosan találnak munkát a képzés végén. Az elsők közt jött létre a Codecool és a Green Fox Academy. Mind a két cég több éve működik a piacon, egykori tanulóik ma már dolgoznak. Arra voltunk kíváncsiak, a volt diákoknak mik a tapasztalataik, elégedettek-e a két iskolában szerzett tudással, el tudtak-e helyezkedni, és azt kapták-e a képzés során, amit vártak a beiratkozáskor.
Iparági becslések szerint 30-40 ezer informatikus hiányzik a hazai munkaerőpiacról, ugyanakkor Spiller László Adrián, az Adecco vezető IT toborzási tanácsadója a Portfoliónak áprilisban úgy fogalmazott, ez a szám akár a 60 ezret is elérheti, hiszen folyamatosan jönnek Magyarországra a nemzetközi nagyvállalatok, és új pozíciókat nyitnak. Vagyis informatikusként nem nehéz elhelyezkedni, épp ezért sokak számára lehet nagyon vonzó ez a pálya. Nem meglepő módon a különböző állami képzések mellett ma már rengeteg magániskola közül válogathatnak az érdeklődők.
Ezek a cégek hivatalos végzettséget ugyan nem adnak, azonban néhány hónap alatt a piaci igényeknek megfelelő gyakorlati tudást nyújtanak. Az elsők közt jött létre a Codecool és a Green Fox Academy. Mind a két cég több éve működik a piacon, egykori tanulóik ma már dolgoznak. Arra voltunk kíváncsiak, a volt diákoknak mik a tapasztalataik, elégedettek-e a két iskolában szerzett tudással, el tudtak-e helyezkedni, és azt kapták-e a képzés során, amit vártak a beiratkozáskor.
Krisztina, akinek nevét kérésére megváltoztattuk a cikkben, korábban műszaki diplomát szerzett, évekig mérnökként dolgozott, azonban úgy gondolta, hogy az IT tudás a jövőben elengedhetetlen lesz.
- meséli. Aztán hallott a Green Fox Academy-ről (GFA).
- jegyzi meg. A dolog tehát hirtelen jött, nem is tudott rá anyagilag felkészülni. A Green Foxnál a képzés teljes hossza négy hónap, vagyis ennyi időn keresztül nem volt teljes munkaidős foglalkoztatásban.
- mondja. A képzési díjat viszont nem kellett előre kifizetnie, az első induló csoportban vett részt, az ún. ösztöndíjas konstrukcióban - aminek keretében a GFA előfinanszírozta a képzést és ennek fejében vállalta, hogy az egyik partner cégnél helyezkedik el és meghatározott ideig ennél a cégnél marad.
- mondja, hozzátéve, úgy gondolja, ahhoz, hogy valakiből programozó vagy másmilyen IT-ben dolgozó szakember legyen, nem feltétlenül van szükség egy ilyen képzés elvégzésére, az internet segítségével bárki képezheti magát.
Kovács Tamás, akinek nevét kérésére megváltoztattuk, szintén a GFA-nál végzett.
- meséli a 27 éves férfi.
- mondja. Vagyis kifizetett 990 ezer forintot, és vállalta, hogy 4 hónapon át nem lesz fizetése.
- jegyzi meg. A 4 hónap fizetéskiesést pedig szintén családi támogatással vészelte ár. Csakhogy nem úgy alakultak a dolgok, ahogy tervezte. A képzés befejezése után összesen 3 interjút szervezett a cég, a szerződés szerint viszont a képzés utáni 12 hétben csak és kizárólag a GFA által szervezett interjúkon vehetnek részt a hallgatók.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
- jegyzi meg Tamás, hozzátéve, amint letelt a határidő, a kezébe vette az irányítást és sokkal több állásinterjúja volt, mint amit a cég szervezett.
- mondja.
Molnár Manó 1 éve végezte el a Codecool képzését.
- mondja. Viszont nem tudott olyan ütemben fejlődni, ahogy szeretett volna. 3-4 évvel az OKJ-s képzés elvégzése után ezért beiratkozott a Codecoolba.
- meséli. Azt mondja, az OKJ-s képzéshez képest itt feleannyi idő alatt sokkal gyakorlatorientáltabb tudást kapott, úgy fogalmaz, úgy tanult meg 12 hónap alatt programozni, ahogy az életben, egy működő cégnél elvárják. A képzés után több cégnél is volt állásinterjún, volt választási lehetősége, hová szeretne menni a hat hónapos gyakornoki programra. Végül maradt is annál a cégnél, most már egy éve dolgozik a GE-nél. Hogy pontosan mennyit keres, azt nem szeretné elárulni, de azt mondja, nagyjából két és félszer annyit kap most, mint amikor szabadúszóként, webfejlesztőként dolgozott, és a gyakornoki ideje alatt nagyjából a mostani fizetésének a felét kapta.
Noha a fizetéstől a képzésben részt vevők el is esnek, valamennyi bevételük azért lehet: ha ugyanis 3 év alatt legalább 360 napig dolgoztak korábban, és nem folytatnak vállalkozói tevékenységet, a munkájuk elvesztése után igényelhetnek álláskeresési járadékot. Ez a törvény értelmében 90 napig jár, az összegét úgy számolják ki, hogy megnézik, hogy az igénylést megelőző 4 naptári negyedévben mennyi volt az igénylő bruttó fizetése átlagosan. Az így kiszámított átlagbér 60 százalékát folyósítják az igénylők számára.
Gyorstalpaló után minimum nettó 200 ezres fizetés
Mint megtudtuk, eddig 380 hallgató végezte el a Green Fox Academy képzését, a Codecoolban pedig mostanra nagyjából 500 diák került ki, és az összes diák száma év végére eléri az ezret. A Green Fox és a Codecool esetében is igaz, hogy
"A junior programozó képzésünkre egyedi döntés alapján kaphat valaki ösztöndíjat, jelenleg nem hirdetünk meg ösztöndíjas helyeket" - tudtuk meg a Green Fox Academytől, ahol kisgyermekes anyukák részére is van ösztöndíj-lehetőség: az ösztöndíjas anyukáknak csak a képzés felét kell kifizetniük, azt is 10 részletben, a képzés befejezése után, amikor már el is helyezkedhetnek junior programozóként. A Green Foxnál viszont nincs állásgarancia, de igény szerint segítenek az elhelyezkedésben, méghozzá úgy, hogy a kezdő fizetés minimum bruttó 340 ezer forint legyen, vagyis legalább nettó 200 ezres kezdő bért kaphatnak. Azt viszont ők is megerősítették, hogy aki igényli a segítségüket, azok a képzés vége utáni 12 hétben kizárólag a cég közreműködésével szervezett interjúkon vehetnek részt.
- írták megkeresésünkre. A Codecool viszont garantálja az állást, a képzés szerves része a hat hónapos gyakornoki idő, amely alatt már a hallgatók fizetést is kapnak, bár hogy pontosan mennyit, azt nem árulták el, cégtől és munkakörtől is függ. Ha a Codecool nem tud állást kínálni a képzés végén, a képzés árát nem kell kifizetnie a hallgatónak.