Háhner Petra • 2018. augusztus 19. 13:00
Idén nyáron országszerte tele vannak a szállodák vendégekkel, a dolgozók hiánya azonban egyre súlyosabb probléma. Van olyan hotellánc, ahol jelenleg 80-90 állás betöltetlen, nemcsak a képesítést nem igénylő takarítás és mosogatás területén, hanem például egy ötcsillagos szállodában több recepciós pozíció is üresen áll. A hiánynak köszönhetően komoly verseny indult a munkaerőért: nemcsak a fizetések, hanem a munkafeltételek is sokat javultak az elmúlt 1-2 évben. Utánajártunk, milyen bérre és juttatásokra számíthat az, aki ma szobalányként helyezkedik el Magyarországon.
Sok a vendég, de kevés a dolgozó
Jól indult az év a turizmusban, és már tavasszal látszott, hogy az idei nyár a tavalyinál is forgalmasabb lesz a hazai szállodákban.
- mondta el a Portfolio-nakKerek Péter, az Accent Hotels stratégiai igazgatója. A szállodalánc által üzemeltetett balatoni és wellness szállodákban továbbra is a magyar vendégek vannak többségben (desztinációtól függően 50 és 80 százalék között), míg Budapesten a külföldiek aránya 90 százalék fölött alakul.
Augusztusban is magas vendégszámokat várnak a hazai hotelek: mivel a 20-ai hosszúhétvége kiváló alkalom lesz egy utolsó, nyár végi kikapcsolódásra, ezzel megint csak jól járnak. Bogár Zoltán, a Danubius Hotels Group központi üzletfejlesztési igazgatója elmondta, hogy az egyéni szabadidős vendégeknek továbbra is vonzó város Budapest, emellett a hónap első felében a Sziget Fesztivál tovább élénkítette a keresletet a főváros iránt. A lánc budapesti szállodái összességében 90 százalék feletti havi foglaltsággal üzemelnek majd, több teltházas éjszakával, illetve az átlagos szobaárban is legalább 5-6 százalékos emelkedést vár.
A megkérdezett szállodák egyetértettek abban, hogy üzemeltetési oldalról a nyári időszak egyik legnagyobb kihívása a szállodaipart és a vendéglátást is sújtó munkaerőhiány. Temesvári Zsolt, a Danubius Hotels Group képzési és szervezetfejlesztési igazgatója szerint Budapesten kívül - néhány kivétellel - már a vidéki városokat (Bük, Sárvár, Hévíz, Győr) is elérte a probléma, illetve a balatoni szállodákban is nehéz munka volt tavasszal - a szezonális üzemelésből adódóan - a létszámok feltöltése.
Így csábítják a dolgozókat a szállodák
- tette hozzá Temesvári Zsolt, aki azt is elmondta, hogy már hosszabb ideje kiemelkedő a kereslet a szobatakarítók iránt, ami a munkakör értékét is átárazta. A különösebb képzettséget nem igénylő mosogatás és takarítás területén is hiányok vannak, és meglepő módon, az ötcsillagos szállodájukban is több recepciós munkakör betöltetlen.
A cégcsoport a munkatársaknak kedvező intézkedésekkel és egyre színesebb juttatási csomaggal igyekszik vonzóvá tenni a nyitott pozíciókat, illetve hozzájárulni a meglévő munkaerő megtartásához. Az Accent Hotels szintén az iparágon belül kiemelkedő feltételeket kínál a munkavállalóknak a fenti probléma csökkentése érdekében. Ez Kerek Péter szerint nemcsak a bérezésben, hanem az egyéb juttatásokban (például cégcsoporton belüli üdülés), valamint a képzési- és karrierlehetőségben is megmutatkozik.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Gál Pál Zoltán, a Turisztikai és Vendéglátó Munkaadók Országos Szövetségének (VIMOSZ) elnöke szerint a nyári szezonban segítséget jelent a szektornak a diákmunka, azonban az olyan felelősségteljes és komoly szakmai tapasztalatot igénylő pozícióknál, mint a szakács, a főpincér vagy a szállodamenedzser, nem lehet betanított munkaerőt alkalmazni.
Mennyit változtak a fizetések?
A szállodákat is elérte tehát a trend, hogy a munkaadók igyekeznek versenyezni a munkaerőért, azonban továbbra sem csak egymással versengenek, hanem többek között Ausztria vagy Nagy-Britannia hotelláncaival is. Korábban írtunk arról, hogy ezekben az országokban mennyit lehet keresni szobalányként, ebből kiderült, hogy
- Londonban szobalányként körülbelül nettó 15 ezer fontot lehet keresni évente, vagyis körülbelül havi 416 ezer forintot;
- Ausztriában pedig nettó 1100 eurós fizetéssel lehet számolni, ami 330 ezer forint havonta.
A Tiroli Álláskereső nevű állásközvetítő portál szerint Ausztriában tartományonként és szakmánként változik a minimálbér, de általánosságban elmondható, hogy minél nyugatabbra megy az ember, annál jobban megfizetik a munkáját. A portál azt írja, hogy szobalányként teljes munkaidőben - 8 óra/6 nap - 1000-1200 eurós fizetéssel lehet számolni, vagyis a nettó 320-380 ezer forint körüli fizetés átlagosnak mondható.
Azokban az álláshirdetésekben, amelyekben feltüntetik a konkrét fizetést, általában nettó 170-200 ezer forint közötti összegek szerepelnek. Bár ez még mindig alulmarad a külföldi fizetésekhez képest, láthatóan javulnak a körülmények és a fizetések is. Így aki mindenképp Magyarországon szeretne boldogulni, jobb lehetőségek közül választhat, mint akár néhány évvel ezelőtt.