Biró Attila • 2018. június 12. 11:30
Gombamód szaporodnak Magyarországon is az úgynevezett véleményvezérek, akik az internet segítségével több tízezer, százezer emberhez képesek szólni. Erre az elérésre persze a vállalatok is felfigyeltek, hiszen termékeiket a véleményvezérek által sokkal célzottabban tudják eljuttatni a nagyközönséghez, mint a korábban használatos módszerek bármelyikével. A véleményvezérkedésbe belenőtt generációról, a szakmával járó nehézségekről, illetve a jövedelmezőségről Ferenczi "Szoni" Szonjával beszélgettünk, aki ma szabadúszóként online tartalom-specialistaként dolgozik, és a Gerbeaud Gasztronómia marketing vezetéséért felelős. Korábban viszont évekig az influencerek szponzorációs megkereséseinek kezelése volt a feladata, mely során dolgozott többek között a Coca-Colával, a Telekommal, Telenorral, K&H Bankkal és a McDonald's-szal is.
Egyre jobban forog a közbeszédben az influencer kifejezés, mégis sokan vannak, akik nem tudják, kik ők. Hogyan fogalmaznád meg, hogy mit csinál ma Magyarországon egy influencer?
Az influencerekre számomra a legjobb kifejezés a szó magyar megfelelője, a véleményvezér. Véleményvezér lehetek én is az 1000-1200 követőmmel, akik többnyire a barátaim, elmondhatom a véleményemet termékekről, márkákról, az élet nagy dolgairól, ezzel fogom formálni néhány ember gondolkodását, esetleg az ajánlásomra megvásárolnak valamit. Ugyanez a helyzet az influencerek esetében is, azzal a különbséggel, hogy ők meghatározott célcsoportnak (többnyire a 18-24 éves korosztály) és esetenként több százezres követőtábornak kommunikálnak. Az, hogy ebből kialakult egy iparág, nem újdonság: a klasszikus celebek esetében láthattunk már ilyet korábban.
Kik ma a legkeresettebb influencerek idehaza? Kiből lehet véleményformáló?
A megkeresés és a megvalósulás két különböző dolog az influencerek esetében. Megeshet, hogy egyeseknek több száz megkeresése érezik egy évben, amelyből gondosan kiválaszt 4-5 olyan szponzort akikkel egész évben együttműködik. Más esetben pedig lehet olyan influencer, aki akár projekt alapon, rövidtávon több kisebb-nagyobb márkával is együtt dolgozik. Neveket mondani szerintm nem érdemes, hiszen különböző "szektorokban" különböző influencerek a legkeresettebbek: divat, beauty, anya, sport, szórakozás terén mind mást javasolnék az együttműködésre.
A különböző "szektorok" alapján, azért tudnál mégis néhány "nagy nevet" említeni?
Nagyobb nevek számomra Viszkok Fruzsi, Pamkutya, Unfield, Csecse Attila, ha a klasszikus vloggervilágot nézzük. Kedvelem azoknak az ismertebb embereknek a tartalmait is, akik nem próbálják meg a TV-t áthozni erre a felületre, hanem megértik a különbségeket a TV-s produkció és a vlogolás között. Ilyenek például Istenes Bence és Ördög Nóra.
Milyen skillek kellenek ahhoz, hogy valaki sikeres legyen ezen a piacon?
A mai legnagyobb influencerek már egy olyan generációt képviselnek, akik "belenőttek" a véleményvezérkedésbe: pillanatok alatt tanulták meg a vágóprogramok kezelését, folyamatosan fejlesztik az eszköztárukat, legyen az egy jó mikrofon vagy kamera esetleg egy drón, folyamatosan inspirálódnak a környezetükből és a legnagyobbakból, valamint rendszeres, tudatos tartalomépítők. A YouTube algoritmusa kedvez azoknak, akik rendszeresen töltenek fel tartalmakat, valamint könnyebb megtartani a követőtábort is ha tudják mikor számíthatnak újabb videóra.
Meg lehet-e élni ma Magyarországon csak abból, hogy valaki kizárólag véleményvezér? Ha igen, nagyjából hányan tudnak ebből jelenleg megélni?
Jellemzően hány évesek az influencerek? Miből keresik a kenyerüket, hogyan kell ezt elképzelni?
Nagyon változó, főleg most, amikor gombamód szaporodnak az influencerek. Néhány esetében biztosan meglepődnél, ha tudnád mennyien vannak az idősek. Így azt gondolom hogy ennek nincsen jelentősége a tartalomgyártás szempontjából. Ha megtalálják a célközönséget akik vevők a tartalmaikra, akkor nyert ügyük van, legyenek 15 vagy 40 évesek.
Úgy gondolom, hogy a végleges cél mindenki számára az, hogy meg tudjon élni az influencerkedésből, de nagyon változó, hogy miből keresik a kenyerüket. Van olyan, aki teljesen más szegmensben munkálkodik mint amiről videókat gyárt, sokan még egyetemisták, és akad,aki ugyanabban az iparágban helyezkedett el amiről videózik.
Mekkora fizetést kapnak ezek az egyének? Min múlik ez?
Fontos látni, hogy az influencerek tartalmai mind organikus elérésűek, nem fizetett hirdetésekkel jutnak tehát oda, ahol most vannak. A hangsúly az együttműködésen van. Annyira sokszínű ez a világ, hogy egy tudatos influencerrel, aki örömmel áll a márkánk mellé szinte bármilyen online vagy offline aktivitásban gondolkodhatunk. Véleményem szerint már túl vagyunk azon az időszakon, amikor az emberek "kipróbálták" milyen lehet egy influencerrel együttműködni és projekt alapon beneveztek egy-egy videóra, majd attól várták a megváltást. Érdemesebb hosszabb időre berendezkedni, közösen ötletelni, megadni a véleményvezérnek minden lehetőséget arra, hogy tartalmat tudjon gyártani a termékünkkel - lehetőleg olyan formában, ahogy ő szeretné, de még nem ütközve a cég értékrendjével.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Te milyen kapcsolatban állsz a véleményvezérekkel? Mik a legnagyobb nehézségek az influencerekkel való munkában?
Tapasztalataim szerint az a kulcs, hogy itt emberekkel való együttműködésről beszélgetünk. Sokan ott értik félre, hogy hirdetési felületként kezelik őket. Nagyon fontos tudni és látni, hogy itt bármilyen emberi tényező bejöhet a képbe az együttműködés során ami miatt akár egy-egy poszt nem úgy vagy nem akkor fog kimenni, ahogy előre egyeztetve volt. Talán ezt érzem a legnagyobb nehézségnek, hogy követel egy meg nem szokott rugalmasságot az ügyfél részéről a velük való munka. Az influencer nem arra törekszik, hogy tökéletesen törjön meg a fény a terméken amikor beauty shotot készít róla, hanem arra hogy hitelesen tudja a saját feed-jébe, videójába illeszteni. A legtöbb kihívás ebben rejlik, nomeg abban hogy egy klasszikus hirdetési felületnél nem kell aggódnod, hogy már három napja nem veszi fel a telefont neked, vagy nem ír vissza az e-mailedre.
Mennyiben új, mennyiben másabb ez a fajta reklámozás, mint a korábbiak a cégek részéről? Mennyire nyitottak erre a fajta új elérésre Magyarországon?
Én úgy érzem, hogy egyre nagyobb a nyitottság a hiteles megjelenítésére a termékeknek. Olyan világban élünk, ahol az emberek már a reklámok felét sem hiszik el - de egy olyan ember szavára könnyebben adnak, akit szinte barátjukként kezelnek mert követik őt az összes felületen és ismerik az életét. Abban mindenképpen más, hogy a termék a maga valójában, retusálás és tökéletes fények nélkül jelenik majd meg az influencerek tartalmaiban és ezt az ügyfélnek el kell tudnia fogadni.
Sok esetben látom még azt a mentalitást, hogy "dolgozzunk a legnagyobbal mert neki van a legnagyobb elérése!". Sokkal jobb együtt dolgozni egy vagy akár több olyan kisebb influencerrel, aki hitelesen tudja képviselni a márkánkat. Például ha az én termékem egy pelenka, akkor ne olyan influencert keressek meg akinek nincsen gyereke és sosem beszél a pelenkáról, viszont nagy elérése van. Olyat keressek meg, aki hitelesen tud a márkám mellé állni, mert az Ő közönsége - még ha esetenként kisebb is - sokkal nagyobb realitással fogja ténylegesen megvásárolni a termékemet.
Aki influencerként akar karriert ma Magyarországon hol kezdje el? Mik az esélyei? Mik a szakma legnagyobb buktatói?
Ha adottak a fentiek, akkor sokszor elég egy okostelefon és egy vágóprogram ismerete. Erre tökéletes példa Pixyre, aki néhány hónap vlogolás után már alulról súrolja a 20 000 feliratkozót, Instagramon pedig a 10 000-es követőtábort. Van egy jó témája, elképesztően izgalmas személyiség akivel sokan könnyen azonosulnak és szívesen követik, hogy mi történik vele. Az ő csatornája mellett érdemes még megnézni Istvánffy Eszter és Végh Dóri csatornáját is, mert ők is nagyon ügyenes lavíroznak a YouTube bugyraiban.
Milyen tanácsokat adnál azoknál, akik influencerek akarnak lenni? Mire érdemes figyelni, hogyan érdemes elkezdeni építkezni?
Válogassák meg már az elején, hogy kivel működnek együtt és ne vállaljanak el minden szembejövő lehetőséget, hiszen minél nagyobbak lesznek annál összetettebb lehetőségek várnak majd rájuk. Ápoljanak jó kapcsolatot a többi influencerrel, ne gyűlölködésre építsék a tartalmakat, adják önmagukat. Ha ezek megvannak, akkor határ tényleg a csillagos ég.