Veres Dóra • 2018. május 28. 05:31
Június elején véget ér a vizsgaidőszak és a középiskolások számára is véget ér a tanév. Vagyis ez egyet jelent azzal is, hogy elindul a diákmunka-szezon. Kíváncsiak voltunk, a nagyobb áruházaknál mennyit lehet keresni diákként, milyen munkakörben alkalmazzák a tanulókat, és egyáltalán hány embert vesznek fel a nyári szezonra.
Alig pár hét, és mind a középiksolás, mint az egyetemisták és főiskolások kiszabadulnak az oktatási intézmények falai közül. A szünidőt viszont a legtöbben nem láblógatással és fesztelen bulizással töltik, sokan munkát vállalnak. Miközben néhány éve még sok diák nehezen talált magának munkát, addig most az a helyzet állt elő, hogy akkora a munkaerőhiány, hogy a cégek kapkodnak a diákmunkások után.
Így vannak ezzel a kiskereskedelmi áruházláncok is.
- tudtuk meg a Tescótól. A hipermarketnél a diákok létszáma júniustól folyamatosan növekszik és júliusban éri a legmagasabb számot, ami a normál (nem nyári, vagy nem kiemelt) időszakhoz viszonyítva kb. 80 százalékkal többet jelent.
- írta válaszában az áruházlánc, amelytől azt is megtudtuk, a diákok betanítása az áruházakban, irodákban a munka megkezdése előtt történik, tűz-, munka- és balesetvédelmi oktatáson vesznek részt, illetve kapnak a munkakörre vonatkozó tréninget is. A fizetésekkel kapcsolatban megtudtuk, munkakörtől függően, 600-1400 Ft közötti órabérekre lehet számítani a cégnél.
Az Auchannál év közben közel 250 diákot foglalkoztatnak, de ez a szám a nyár folyamán körülbelül a duplájára emelkedik. A nyári szezonon kívül egyébként egész évben több áruházban fogadnak diákokat szakmai gyakorlatra is például a pékségeikben, cukrászataikban, aki pedig nyári munkára jelentkezik, annak sok lehetősége van az irodai adminisztráción át a pénzügyi területen kerezstül az árufeltöltésig.
Arra a kérdésre, milyen fizetésre számíthatnak az áruházba jelentkező diákok, az Auchan közölte: a nyári diákmunkán résztvevők a vállalatnál érvényben lévő bértábla szerinti bért kapnak, nincs hátrányos megkülönböztetés a diákok esetében sem. Megnéztük az áruház állásajánlatait: az óbudai áruházba keresnek például árufeltöltőt és az induló bruttó bért 234000-ban határozzák meg a próbaidőt követően. Azt írják, ez az összeg a teljesítmény arányában továbbfejlődik. Azt viszont érdemes észben tartani, hogy a havi bruttó jövedelem magában foglalja az alapbért, különböző pótlékokat, túlórát, prémiumot, és egyéb béren kívüli juttatásokat.
A Sparnál viszont elárulták a bért: munkakörtől függően bruttó 900 és 1050 között mozog az órabér. Januártól áprilisig 137 diák dolgozott az áruházlánc magyarországi üzleteiben, a májustól augusztusig tartó szezonban még plusz 70 diákmunkással számolnak, és a tanulók többnyire árufeltöltői munkát végeznek.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
A Lidl szűkszavúbban nyilatkozott, sem pontos számot, sem pontos összeget nem tudtunk meg. Az kiderült, hogy a diszkontlánc országszerte több száz diákot foglalkoztat áruházaiban és raktáraiban, bolti és raktári dolgozó munkaköröken, ezen túlmenően a vállalat központjában adminisztratív területen is együttműködik diákokkal. Ahogy a többi áruházban, úgy a Lidlnél is megugrik a diákmunkások száma a nyári szünidőben, viszont ez elsősorban a Balaton és a Velencei tó környékén mutatkozik meg. Az ország más területein a létszám jelentősen nem mutat változást.
Az Aldi is válaszolt kérdéseinkre. A diszkontlánc elárulta, a cég humánerőforrás stratégiája főállású munkavállalókra fókuszál, akik jellemzően részmunkaidőben végzik munkájukat az áruházláncnál. Éppen ezért kevés diákot foglalkoztatnak, számuk nem éri el a 30 főt, ami a teljes létszám kevesebb mint 1 százaléka.
- írták megkeresésünkre.
Ezt keresik a diákok
- tudtuk meg Molnár Gábortól, az Y Generáció Iskolaszövetkezet munkatársától. A Mind-Diák Szövetkezet cégvezetője, Bor Katalin is kiemelte, hogy nyáron a diákok a különböző fizikai munkákat, mint az árufeltöltés vagy raktári kisegítés is szívesen elvállalják.
Nagy is a kereslet rájuk, az összes, általunk megkeresett iskolaszövetkezet kiemelte, aki szeretne dolgozni a nyáron, annak bőven van lehetősége. Másody Szabolcs, a MŰISZ Iskolaszövetkezet marketingvezetője közölte, a könnyű fizikai munkák esetében az órabérek általában bruttó 1000 forintról indulnak, vagyis ezzel érdemes számolnia a diákoknak.