Pénzcentrum • 2018. május 16. 17:30
Az állásinterjúknak az a céljuk, hogy az állást meghirdetők felmérhessék, hogy alkalmas lenne-e a jelölt a meghirdetett pozíció betöltésére. Vannak azonban olyan kérdések, melyeket még ilyenkor sem kérdezhetnek meg a jelentkezőktől. Ha mégis megteszik, azzal törvényt sértenek.
Az állásinterjúknak éppen az a lényegük, hogy a jelentkező és a munkáltató kérdéseket tegyenek fel egymásnak, ennek ellenére vannak olyan kérdések, melyeket az állást meghirdető egyszerűen nem tehet fel az interjúalanyoknak. Ezek a kérdések a jelentkező olyan tulajdonságaira irányulnak, melyek a munka elvégzésének képességét nem befolyásolják, így nem is tartoznak az esetlegesen jövendőbeli munkáltatóra.
Ilyen kérdések az életkorra, etnikumra, szexuális beállítottságra vonatkozó kérdések. Szintén tilos megkérdeznie az interjúztatónak, hogy terhes-e a jelentkező, illetve tervez-e családot alapítani, továbbá nem érdeklődhetnek a szavazási preferenciák, esetleges fizikai vagy szellemi fogyatékosságok felől.
Vannak azonban kivételes helyzetek: ha például a jelentkező olyan munkára jelentkezik, ahol nehéz súlyokat kell emelgetnie, akkor a munka elvégzése szempontjából igenis releváns kérdés, hogy van-e esetleg olyan fizikai problémája, amely akadályozná őt ebben. Ilyenkor teljesen jogszerű, ha az interjúztató érdeklődik a jelentkező fizikai állapota felől.
Bár az állásinterjúnak éppen az a célja, hogy válaszoljunk a feltett kérdésekre, attól még nem árt észben tartanunk, hogy bármikor megtagadhatjuk a válaszadást, méghozzá függetlenül attól, hogy az jogszerű-e vagy sem. Ha pedig olyan kérdést kapnánk, amely megítélésünk szerint jogtalan, akkor udvariasan térjünk ki a válaszadás elől, jelezve, hogy a válasz nem releváns abból a szempontból, hogy alkalmasak vagyunk-e a meghirdetett állásra, vagy sem.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Kérdések, melyek nem hangozhatnak el legálisan az interjún
- Homoszexuális kapcsolatban élsz?
- Hány éves vagy?
- Milyen etnikai gyökereid vannak?
- Miilyen vallású vagy?
- Terhes vagy, esetleg tervezel családot alapítani?
- Kire szavazol?
- Van-e bármilyen fogyatékosságod?