hvg.hu • 2018. március 20. 09:30
Rengetegen járnak ki Magyarországról Ausztriába, Németországba és más nyugati országokba időseket ápolni - írja a hvg.hu. Az ingázó magyarok száma nagyságrendileg megegyezik a magyar egészségügyből hiányzó ápolónők becsült számával.
Nagyjából 20 ezerre becslik azoknak - elsősorban nőknek - a számát, akik rendszeresen járnak ki Ausztriába, Németországba és más nyugati országokba időseket gondozni. Számuk nagyságrendileg megegyezik a magyar egészségügyből hiányzó ápolónők számával.
A társadalom elöregedése Nyugat-Európában is problémát jelent, amely új kihívás elé állítja a családokat és az államot is. Az idősek gondozása történhet intézményekben, állami segítséggel otthon, illetve magánápolók alkalmazásával is.
Nyugat-Európában egyre elterjedtebb formája az idősek gondozásának, hogy külföldieket bérelnek fel erre a célra. Az időseknél lakó, 24 órás állandó szolgálatot teljesítő külföldiek többsége Közép-Európából érkezik. Sokukra a körkörös migráció a jellemző: általában két hetet töltenek külföldön, majd hazatérnek. Persze ez nincsen kőbe vésve, vannak akik négy hetet, esetleg több hónapot is kint töltenek egyhuzamban.
A külföldön munkát végző ápolók fizetése változó, napi 40 eurótól 130 euróig terjedhet. A cikkben megszólaltatott egyik ápoló Ausztriába jár ki dolgozni, ahol két hét alatt 1400 eurót keres. Ebből be kell fizetnie 180 eurót adóként, a többit viszont egy az egyben haza tudja hozni.